Mateřská znaménka jako strašák: Včasné vyšetření znamének vám může zachránit život

Mateřská znaménka jako strašák: Včasné vyšetření znamének vám může zachránit život

Mateřská znaménka neboli pigmentové névy představují nahromadění pigmentových buněk do jedné větší skvrny. Většina z nich má hnědou barvu, některá obsahují barvivo melanin. Znaménka mohou vznikat již v průběhu vývoje plodu, některá jsou vrozená, dána geneticky a jiná se získávají až v průběhu života. Někdy mohou pigmentové névy vznikat rovněž vlivem hormonálních změn v těhotenství, klimakteriu nebo ve stáří. Ve většině případů jsou nezhoubným kožním projevem, přesto je zapotřebí těmto útvarům věnovat zvýšenou pozornost.  

Čtěte také:

Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

Vyšetření znamének provádějte pravidelně

Mateřská znaménka, která máme na kůži, bychom si měli pravidelně sami kontrolovat samovyšetřením, tedy pohledem. Třicet až padesát procent melanomů totiž vzniká na základě pigmentového znaménka. Melanom je druh nádoru, který vzniká z pigmentotvorných buněk, na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, hlavně jeho UVB složka. Průměrný věk pacienta s melanomem je mezi padesáti a pětapadesáti lety.

Změny tvaru a velikosti znaménka jsou relativně běžným jevem v dětství, kdy se organismus vyvíjí a proměňuje, v dospělém věku bychom však rozhodně neměli takovéto změny podceňovat a přehlížet, mnohdy totiž bývají prvním signálem vzniku melanomu.

Příznaky rizikového znaménka

Ohraničení znaménka by mělo být jasné, přesné, ostré a pravidelné. První, čeho si tedy u měnícího se znaménka můžeme obvykle všimnout, jsou asymetrické projevy a skvrny. Dalším důležitým ukazatelem je barevnost znaménka. Pozornost si zaslouží tmavě hnědá, černá a nepravidelně skvrnitá znaménka. Skvrny a znaménka, která jsou o průměru větším, než 5 milimetrů, jsou více podezřelá. Jedním z ukazatelů, který může signalizovat možné riziko, je charakteristické vyvýšení pigmentového znaménka. Pokud jste u některého svého znaménka zaznamenali některé z uvedených znaků, pak to považujte za signál, že by bylo vhodné jej nechat co nejdříve prověřit kožním lékařem. Není to však hned nutně znamením toho, že máte melanom.

Pokud však začne znaménko svědit, krvácet nebo se kolem něj začne tvořit zánět, pak už se jedná o poměrně pokročilé příznaky onemocnění a v takovou chvíli není naprosto vhodné s vyšetřením otálet.

Růst mateřského znaménka: jedním z varovných signálů u mateřských znamének je jejich růst. Zatímco u dětí je normální, že jak rostou, tak se i jejich mateřská znaménka postupně zvětšují, u dospělých je takovéto zvětšování známkou možného rizika.

Svědění znaménka: svědění mateřského znaménka a nucení ke škrábání daného místa může být varovným signálem, navíc rozškrábání si znaménka může být velmi nebezpečné.

Krvácení a mokvání znaménka, zánětlivý lem: zpozorojute-li krvácení z mateřského znaménka, jeho mokvání, či zánětlivý lem, okamžitě zamiřte k lékaři. 

Změna barevnosti mateřského znaménka: mateřská znaménka a jejich barevnost neovlivňuje chlad ani teplo, zpozorujete-li barevné změny, pak je také vhodné zamířit k lékaři.

Mateřské znaménko v místě častého oděru: Nachází-li se znaménko v místě, kde dochází k jeho častému oděru na základě nošení hodinek, pásku či dochází k oděrům díky lemu oblečení, pak je na místě zvážit jeho preventivní odstranění. Časté odírání může způsobit, že dojde k poškrábání znaménka. 

Maligní melanom kůže

Maligní melanom je nádor, vycházející z pigmentotvorných buněk. Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišná barevná skvrna, která se postupně zvětšuje a přibývá na tloušťce. Již naši rodiče rozhodují o tom, zda riziko nádoru u konkrétního jedince bude vyšší. O jeho vzniku totiž rozhoduje jednak zděděná genetická výbava,  ale také to, jak často jsme pobývali na slunci již v raném dětství. I naše chování při vystavení se slunci v dospělém věku zvyšuje či snižuje riziko vytvoření maligního nádoru.

Změny na kůži, vytvoření barevně odlišné skvrny, zvětšování skvrny a její přibývání na tloušťce nemusí ihned nutně znamenat to, že jde o maligní melanom, ale je vždy nutné, aby byl projev vyšetřen kožním lékařem. Jedná-li se totiž o melanom, pak je nezbytně nutné tento projev co nejdříve odstranit. Podobně jako je tomu iu jiných druhů zánětů totiž hrozí, že může člověka ohrožovat vznikem dalších vzdálených dceřinných ložisek. Čím déle je nádor umístěn v kůži, tím více má času k tomu, aby dceřinná ložiska založil. Tomu lze předejít právě jeho včasným odstraněním.

Primární prevence nádorů kůže je nejúčinnější zbraní  

Rizikovými faktory vzniku melanomu jsou: pozitivní rodinná anamnéza, citlivá kůže typu I. a II. typu a nadměrné vystavování se slunečnímu záření bez patřičné ochrany. Jedinci, kteří melanomem onemocněli v minulosti, mají až 10krát vyšší pravděpodobnost opětovného vzniku melanomu, než ti, kteří jím nikdy dříve neonemocněli. Rovněž osoby s vyšším počtem znamének na kůži disponují zvýšeným riziko vzniku melanomu. 

Prevencí vzniku nádorového bujení na kůži je minimalizace pohybu na přímém slunci a to zejména mezi 11.tou hodinou dopolední a 15.tou odpolední. Nezakrytou kůži by měl mít člověk vždy ošetřenou fotoprotektivními prostředky. Za bezpečné minimum se dnes považuje mít kůži ošetřenou minimálně faktorem 15. Faktor neboli SPF uvádí, jaká část ultrafialového záření se dostane do kůže.

Aby byly prostředky s ochrannými faktory proti UV záření účinné, je zapotřebí dodržovat určité strategie jejich použití. Prostředek nanášíme před pobytem na slunci na kůži alespoň s dvacetiminutovým předstihem a v průběhu dne podle druhu prostředku opakujeme. Při koupání je nutné nanášet prostředky voděodolné a nanášet je opakovaně.

Při pobytu v horách je třeba mít na paměti, že každých 300 metrů se intenzita nebezpečného ultrafialového záření zvýší až o 4 procenta, se zvýšením dávky záření musíme počítat také při odrazu slunečních paprsků od vodní hladiny nebo od sněhu.

Děti do věku jednoho roku bychom ultrafialovému záření neměli vystavovat vůbec.

Vyšetření znamének

Vyšetření znamének

Znaménka je možné si nechat vyšetřit několika základními způsoby.

Prvním krokem by mělo být domácí samovyšetření kůže celého těla. To bychom měli provádět třikrát do roka, nezabere víc jak pár minut a může pomoci předejít vzniklým nepříjemnostem.

Při návštěvě odborného lékaře dermatologa probíhá první zhodnocení situace pohledem. Následuje obvykle vyšetření ručním dermatoskopem, které provádí rovněž lékař. Dermatoskopie je neinvazivní vyšetření pigmentových znamének a jejich případných změn. Umožňuje mnohonásobné zvětšení pigmentového znaménka a díky tomu lze lépe posoudit, zda je, či není nebezpečné.

Dalším možným vyšetřením je digitální dermatoskopie. Ta je prováděna za pomoci softwarového analyzátoru znamének. Díky digitálním dermatoskopům je možné zmapovat znaménko klienta a rozhodnout tak o nejlepším možném a správném dalším postupu.

Automatické skenování celého povrchu těla zaznamená každou plochu na těle a provede automatickou analýzu změn. Lékař tedy nemusí vyšetřovat každé znaménko jednotlivě.

Odstranění znamének

Chirurgické odstranění znamének se provádí odborným vyříznutím a seškrábnutím, většinou v lokální anestezii. Po zastavení krvácení lékař ranku zašije a místo překryje náplastí. Takovýto zákrok trvá kolem čtvrt hodiny a je relativně bezbolestný. Po osmi až deseti dnech od zákroku přijde pacient na vytažení stehů a na kůži zůstane malá jizvička. V následujím měsíci je pak nutné vyhnout se pobytu na slunci a v soláriu, vynechat sporty a namáhavé činnosti, neboť ranka je náchylná k mechanickému poškození. Je-li zákrok prováděn ze zdravotních důvodů, pak ho hradí pojišťovna. Při odstranění z vlastních, především většinou estetických důvodů platí klient sám.

Šetrnou metodou odstranění znamének je odstranění pomocí laseru. Takovýto zákrok trvá jen několik málo sekund. Laser jen minimálně zasahuje okolní pokožku a jizvička po zákroku je zcela nepatrná. Místo je znecilivěno anestezií nebo krémem, během dvou dnů se pak objeví stroupek, který se v průběhu pár týdnů sám sloupne a zmizí. Místo po takovémto zákroku zrůžoví a během pár měsíců se přizpůsobí barvě pleti. Obdobně jako je tomu při chirurgickém odstranění, tak ani při odstranění laserem není možné navštěvovat pláže, sauny, solária apod.  

Možností jak odstranit nežádoucí znaménko je i kryoterapie, léčba tekutým dusíkem. Místo je velmi rychle ochlazeno, díky zmrazení vznikne v místě ošetření puchýř, pod kterým se vytvoří nová pokožka. Tento puchýř rychle zasychá a odpadne.  



Diskuse k článku

  • Andrea Hrnčiříková

    13:06 13. 12. 2016 0
    Na vyšetření znamének se chystám už dlouho. V Brně ve FB Bohunice prý mají nějaký nový přístroj.

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny
Malé soukromé lékárny mají i v dnešní době své pevné…
Oblastní charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy potřebuje …
MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice
Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte praktického lékaře?…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

CHAPATI - mouka celozrnná jemná 1,5kg FUDCO

Jemná pšeničná mouka pro přípravu placek ČAPÁTÍ Tato…
142 Kč

Henna NATURAL 500g AYURI

Prášek k dekorování těla ornamenty, k barvení vlasů …
307 Kč

Kolekce čajů v plech. kazetě VÁNOČNÍ STROM

Limitovaná edice vánočních čajů v dárkovém balení, 72 sáčků…
410 Kč

Bílý čaj čistý ETS

BIO sáčkové čaje, 20 ks jednotlivě balených nálevových…
80 Kč

Svíčka Beránek

Svíčka z palmového vosku s jemnou vůní pomeranče s motivem…
65 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…