Vyrobte si voňavé domácí šampony a kondicionéry podle typu a barvy vlasů

Vyrobte si voňavé domácí šampony a kondicionéry podle typu a barvy vlasů

Výroba domácího šamponu z bylinek - univerzální postup

Pokud si chcete vyrobit domácí šampon na vlasy z bylinek, které máte doma v květináči nebo na zahradě, postačí k tomu i tento univerzální a snadný postup. Budete potřebovat uzavíratelnou lahvičku na šampon, pár kapek esenciálního oleje, převařenou destilovanou vodu, tři až čtyři lžíce nastrouhaného olivového mýdla, a pokud chcete prodloužit trvanlivost vyrobeného šamponu, pak i konzervant - tenzid, který je možné si zakoupit.

Čtěte také:

Přírodní péče o vlasy a přírodní barvení vlasů

Postup výroby domácího bylinného šamponu: Hrnek vody převařte a vmíchejte nastrouhané olivové mýdlo. Přidejte i dvě kapky esenciálního oleje a hrst bylinek dle vašeho výběru. Vše nechejte takto odležet do druhého dne, poté sceďte, přelijte do lahvičky a máte hotovo. Takovýto šampon vydrží uskladněný v chladu asi týden.

Domácí kopřivový šampon

Nejlepší pro výrobu domácího šamponu jsou čerstvé kopřivy. Ty si můžete natrhat od jara až do podzimu, mimo sezónu si však vystačíte i se sušenými rostlinami. Kromě kopřivy přidejte do šamponu i hrst ořechových listů, nastrouhané olivové nebo dětské mýdlo a tea tree oil. Kopřivy podporují zdraví vlasů, jejich přirozený lesk, kvalitu a působí preventivně proti vypadávání vlasů.

Postup přípravy domácího kopřivového šamponu: Hrst kopřiv povařte po dobu asi 5 minut s ořechovými listy. Po dobu jedné hodiny nechejte odvar louhovat, poté přidejte nastrouhané mýdlo a krátce vše povařte, než se mýdlo rozpustí. Přidejte několik kapek tea tree oil, nebo i několik kapek oblíbeného éterického oleje.

Domácí šampon – ten pravý podle typu vlasů

Bylinky pro svůj domácí šampon si můžete volit podle typu vašich vlasů a jejich barvy. Ženy a muži se světlými vlasy by měli sáhnout po heřmánku, který vlasy světlé i mírně tónuje a zesvětluje. Pro lámavé vlasy je dobrý rozmarýn. Na suché vlasy je vhodný kostival nebo šalvěj. Podrážděná pokožka hlavy se zklidní za pomoci šamponu z měsíčku.    

Levandulový šampon proti padání vlasů

K přípravě domácího voňavého levandulového šamponu budete potřebovat 200 g převařené destilované vody, 50 g olivového mýdla, 10 g sušené levandule a 20 g tenzidu. Pokud budete chtít domácí šampon konzervovat, pak je třeba použít i 10 g bylinkového extraktu. Nejprve převařte vodu a v ní nastrouhané olivové mýdlo rozpusťte. Do převařené vody vložte bylinky a přes noc nechejte odstát. Ráno přelijte přes látku nebo sítko, vmíchejte tenzid a nekonzervovaný šampon, který je nutné spotřebovat do pěti dnů, je hotov. Pokud chcete šampon konzervovat, pak nejjednodušší je konzervace alkoholem. Stačí bylinku naložit do lihu a nechat louhovat, pak odebrat cca 10 g extraktu a přidat do šamponu.

Rady pro zesvětlení vlasů

Heřmánek, citron a rebarbora mívají zesvětlující účinky. Oplachováním odvarem z heřmánku docílíte zesvětlení vlasů, pokud jste od přírody špinavě blond. Heřmánek nebo oplachování citronem pomůže, také pokud chcete zesvětlit třeba tmavě hnědé vlasy. Účinek citronu také zesílíte, pokud si s aplikovaným citronem nebo heřmánkem na vlasy půjdete sednout na nějakou chvíli na sluneční paprsky.

Rady pro ztmavování vlasů

Máte-li hnědé vlasy a chcete je o něco ztmavit, pak zkuste následující recept. Povařte drcené ořechové slupky s olivovým olejem a nechejte působit. Použít lze i oplach z černého čaje, který je po působení nutno pečlivě z vlasů opláchnout. Jedním z nejstarších způsobů ztmavování vlasů je barvení plody z bezinek. Tři hrsti sušených plodů černého bezu zalijte horkou vodou, po hodině směs rozmixujete a naneste na vlhké vlasy. Vlasy takto ošetřené zabalíte a vše necháte působit po dobu dvou hodin.

Jak na zrzavé vlasy

Na zrzavé vlasy můžeme použít ibiškové květy. Hrst ibiškových květů přelijeme 500 ml vody, necháme svařit a 10 minut povaříme. Po dobu jedné hodiny necháme výluh odstát, přecedíme a slijeme.

Červený odstín můžeme získat i z kořenu rebarbory, a to tak, že v půl litru nesladkého kyselého vína vaříme 150 g kořene tak dlouho, dokud se polovina tekutiny neodpaří. Vzniklou barvu můžeme vtírat do vlasů a potom necháme oschnout.

Domácí šampony z jedlé sody

Jedlá soda pomáhá zbavit se nahromaděných nečistot, které se usadí ve vlasech i na pokožce hlavy. Jedlá soda má však tendenci vlasy narovnávat a vysušovat, proto je třeba po umytí šamponem ještě umýt vlasy vodou s jablečným octem, pak budou vlasy načechrané a lehké.

K přípravě domácího šamponu z jedlé sody je třeba 1/2 šálku jedlé sody a 3 šálky vody. Můžete si připravit vždy čerstvou dávku šamponu před mytím samotným nebo skladovat připravený v plastových nebo skleněných lahvích. Připravenou a protřepanou směs aplikujte na hlavu nejlépe rozprašovačem. Celou hlavu namokřete a promasírujte celou vlasatou část hlavy, opláchněte pak 1/2 hrnkem jablečného octa. Samotná soda nesmí být na hlavě více než 3 - 5 minut.

Domácí šampon z mýdlových ořechů

Jde o tradiční recept indických žen, které šampon z mýdlových ořechů vyráběly již ve starověku. K výrobě šamponu je zapotřebí asi deset skořápek na litr vody, povaříme po dobu 5 minut. Během vaření se ze skořápek uvolňuje saponin, takto vzniklý roztok necháme vychladnout a usadit třeba přes noc. Pak si s ním můžeme umývat nejen vlasy, ale i tělo. Vlasům šampon z mýdlových ořechů dodá vitalitu, lesk a odstraní lupy. Tento domácí šampon příliš nepění, ale ani tak jej nepoužíváme více, než u kupovaného šamponu.

Pivní kondicionér pro suché vlasy

K přípravě je zapotřebí litr vody a půllitr piva. Smícháme a přelijeme vlasy. Pivo dodá vlasům vitamíny a minerální látky a jemné vlasy by po nich měly zesílit. Pivo může vlasy i trochu slepit, a proto se dá použít i jako tužidlo. Není-li to žádoucí, vlasy ještě opláchneme vodou.

Rozmarýnový domácí kondicionér

K přípravě rozmarýnového kondicionéru budete potřebovat 150 ml kvalitního vinného octa a 20 ml rozmarýnového extraktu. Připravte si také 100 ml vodky a 1,75 litru čerstvě převařené destilované nebo filtrované vody. Koncentrát má trvanlivost 4 - 6 měsíců. Jeden panák (40 ml) koncentrované rozmarýnové vody se rozmíchá ve studené vodě a vlasy po umytí šamponem přelijeme. Přelité vlasy již neoplachujeme vodou, pouze vyždímáme a vysušíme.

Skutečnou energetickou bombou pro růst vašich vlasů je přeliv, který vyrobíte ze zeleného čaje, čaje s guaranou, heřmánku, maté a máty.

Další přírodní oplachy na vlasy

Oplach z jablečného octa

K oplachům budete potřebovat 1/2 hrnku jablečného octa, 1 litr vody a pár kapek voňavého esenciálního oleje. Vlasy můžeme pouze opláchnout nebo i zabalit do ručníku a nechat zhruba po dobu 5 minut působit.

Citrónový oplach

Výroba je úplně jednoduchá. Do 2 litrů vody vymačkáme 2 citróny a vlasy po umytí přelijeme. Citronový oplach vlasy zpevňuje.

Vlasová voda z mateřídoušky

Do 1/2 litru octa vložíme cca 120 g nati mateřídoušky, přivedeme k varu a krátce povaříme. Přidáme dále 250 ml rumu a necháme týden stát v lahvi. Pak směs přecedíme a přefiltrujeme. Takovouto vlasovou vodou pak vlasovou pokožku masírujeme.

Stimulace růstu vlasů přírodní cestou

Chceme-li podpořit růst vlasů, pak můžeme pomoc rovněž hledat v přírodě. Skutečnou energetickou bombou pro růst vašich vlasů je přeliv, který vyrobíte ze zeleného čaje, čaje s guaranou, heřmánku, maté a máty. Vše zalijete horkou vodou a po dobu 2 hodin necháte louhovat. Takto vzniklým výluhem přelijete vlasy a vmasírujeme jej i do pokožky.

Růst vlasů je možné stimulovat i zázvorovým výluhem, který připravíme rovněž velice jednoduše. Kousek zázvoru nastrouháme a přelijeme horkou vodou. Chvíli vše necháme louhovat, vetřeme do pokožky hlavy a necháme působit po dobu 10 minut.

Další možný přeliv pro podporu růstu vlasů připravíte z kořene lopuchu. Ten může být čerstvý i sušený. Lopuchový kořen nakrájíte nadrobno a zalijete alkoholem. Na tmavém místě necháte výluh stát a louhovat po dobu minimálně jednoho měsíce. Do výluhu je možné přidat i kopřivu, která je rovněž růst vlasů podporující rostlinou nebo éterické oleje pro lepší vůni. Výsledný extrakt pak naředíme (cca 15 - 20%) s vodou.

Bylinky stimulující růst vlasů

Z rostlin si můžete připravit bylinkovou kúru, která podpoří růst vlasů a také eliminuje jejich padání. Potřebovat budete čerstvou kopřivu, listy ořechu a listy břízy, stonek vlaštovičníku. Rostliny vložíme do studené vody (od každé bylinky cca stejné množství) a zahřejeme na bod varu. Po dobu 3 minut necháme stát. Můžeme používat na umývání vlasů i na přelití po umytí.

Čekanková šťáva proti padání vlasů

Máte-li potíže s vypadáváním obočí, řas nebo vlasů, může pomoci čerstvá šťáva z čekanky obecné. Kus stonku čekanky rozmělníme a naneseme přímo na obočí a řasy. Nadrobno nasekaný stonek čekanky a drobně pokrájenými listy ořechu vlašského přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a takovýmto odvarem pak masírujeme pokožku hlavy 3x denně po dobu alespoň 4 dnů.

Fenyklový odvar na mastné vlasy

10 g fenyklu vyluhujeme v 1 dl horké vody, která však není úplně vařící, necháme ji minutku odstát. Po 20 minutách scedíme a vlasy opláchneme po jejich umytí.

Meruňkový oplach na jemné vlasy

Hrst sušených meruňkových listů přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme vychladnout, přecedíme a vzniklou tekutinou vlasy přelijeme.

Tužící prostředky z přírody

Zpevnit účes můžete nejen za pomoci komerčních stylingových prostředků, ale i za pomoci přírodních prostředků.

Med a kokosový olej

Na kratší vlasy si můžeme připravit vlasovou vodu z asi 2 dílů medu ke 3 dílům kokosového oleje – stačí jen malé množství. Přidáme 10 kapek citronové šťávy, 3 kapky propolisu a zalijeme asi trojnásobným množstvím vody.

Grapefruitové tužidlo

Šťáva z 1/2 grapefruitu stačí na to, abychom účes nejen rozčesali, ale rovněž drží účes jako tužidlo.

Další zajímavé tipy na péči o vlasy najdete v článku Vyzkoušejte ozdravné a posilující domácí masky na vlasy.



Diskuse k článku

  • Lenka

    14:52 11. 3. 2019 +3
    Já jsem určitě pro používání přírodních šampónů. :-)

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Chana masala 50g DNM

Koření do luštěninových jídel Chana masala je kořenící…
52 Kč

RIGENFORTE vlasové tonikum proti padání vlasů

Hypoalergenní produkt pro posílení vlasů Rigenforte…
425 Kč

Kurkumové mýdlo 70g OW

Pro péči o pokožku celého těla, včetně obličeje a vlasů.  …
59 Kč

Náramek křišťálový se smaragdem a chryzokolem

Originální stylový náramek z pukaného křišťálu, s matným…
490 Kč

Tarika Akné - prášek na pleť 50g

Unikátní 100% přírodní přípravek z bylin a minerálů na akné…
220 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…