Silvestrovské a novoroční zvyky nejsou jen o předsevzetích

Silvestrovské a novoroční zvyky nejsou jen o předsevzetích

K oslavám nového roku se váže řada pověr. Jedná se o svým způsobem poměrně významný den, a proto nemůže uniknout zvýšené pozornosti. Navíc každý doufal v nějakou změnu, v to, že by nějakým rituálem či dodržením pověry bylo možné ovlivnit štěstí v následujícím roce ve svůj prospěch.

Čtěte také:

Vyzkoušejte moderní kanapky - ideální pohoštění na silvestrovskou párty!

Z historie „Nového roku"

Již podle Juliánského kalendáře byl prvním dnem roku právě 1. leden. V církevní liturgii se ale zpočátku 1. leden nesvětil, počátkem liturgického roku byl advent. Teprve až od 17. století se prosazuje sjednocování církevního a občanského počátku roku na 1. leden.

Novoroční pověry a zvyky

 • Co se tento den udělá, bude mít vliv na celý následující rok příští. Však kdy by neznal úsloví: „Jak na nový rok, tak po celý rok." Je tedy vhodné nehádat se a vyhnout se mrzutostem, aby tyto nepříjemnosti člověka nepronásledovaly po celý rok nadcházející.
 • Ten, kdo u sebe má na Nový rok dost peněz, nemusí se obávat nedostatku v roce následujícím.
 • Obléknete-li se na Nový rok do nového, pak budete po celý přicházející rok – „jako noví".
 • Za dobré znamení se považovalo, vstoupila-li do domu na Nový rok mladá dívka či dítě, avšak ne stará žena.
 • V některých oblastech u nás se na Vánoce pekla vánočka, ve které bylo zapečeno hrachové zrnko. Jedla se právě na Nový rok, a kdo ve svém kousku zrnko našel, ten měl štěstí v dalším roce zaručeno.
 • V tento den by se nemělo nic ze stavení vynášet, neboť by to pak v domě celý další rok chybělo.
 • Na Nový rok by se nemělo prát ani věšet prádlo, věstilo to hospodyni neštěstí a soužení po celý následující rok.
 • Na Nový rok by se rozhodně neměla pojídat drůbež, ani jiní opeřenci, například slepice, kachna a podobně. Prý by štěstí uletělo z domu. Ani zajíce či králíky nekonzumujeme na Nový rok, štěstí by nám pak uteklo!
 • Na Nový rok se doporučuje pojídat čočka, ta totiž věští do následujícího roku peníze. Na Nový rok se na některých jídelních stolech objevoval prasečí rypáček jako symbol štěstí.
 • To, jaký následující rok bude, se usuzovalo i z toho, na který den v týdnu Nový rok připadl. Je-li v pondělí, pak podle pověr nás čeká krutá zima, vlhké jaro, povodně a boj s nemocemi. Nový rok připadající na úterý věští ještě krutější zimu, ale úrodný rok. Nový rok ve středu znamená příznivý nadcházející rok, ve kterém nebude nouze o dostatek vína, nebude se však dařit medu. Čtvrteční Nový rok věští mírnou zimu, větrné jaro, parné léto, pěkný podzim, hojnost ovoce i dostatečnou úrodu obilí. Novoroční den v pátek věští oční nemoci, hrozbu války a vysokou úmrtnost. Na sobotu připadající Nový rok předpovídá dle pověr hodně ovoce, ale málo obilí. Novoroční den v neděli znamená mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto.
 • Jedním z lidových zvyků, které se alespoň na vesnicích poměrně dlouho udržely, bylo chození chudých žen, tzv. ometaček po staveních, kde symbolicky ometaly plotnu, aby kamna v novém roce dobře hořela a přály obyvatelům do nového roku vše dobré, za což obdržely almužnu.

Oslavy Nového roku u nás v minulosti

Na Nový rok se u nás dodržovaly mnohé zvyky, které jsou však dnes již zapomenuty. Od stavení ke stavení chodívali zpěváci, kteří dostávali odměnu, hospodář také obdarovával čeledíny a děvečky. Učitelé posílali vrchnosti i městským zástupcům malovaná a veršovaná přáníčka, na něž bylo zvykem odpovědět finančním darem. Chodilo se na koledu – pekařští koledníci ometali peroutkami za drobnou odměnu nebo pohoštění prach, jinde chodily na koledu ženy v šátku s husím křídlem a hrnečkem s kolomazí, kterou umazaly nepozorného hospodáře. Výslužkou byla drobná odměna, pohoštění či pálenka.

Fotolia_74643948_XS

Oslavy Nového roku dnes

V některých rodinách je zvykem, že se celá rodina sejde u bohatého oběda. Na svátečním stole by neměla chybět čočka nebo polévka s drobnou krupicí, tzv. milionová – to proto, aby se člověka držely peníze i v následujícím roce. Před Novým rokem si lidé posílají blahopřejné novoročenky s přáními do nového roku. Na některých novoročenkách se objevuje zkratka P.F. – pour feliciter – francouzská zkratka znamenající – „pro štěstí".

V dnešní době také mnoho lidí v rámci oslav Nového roku cestuje – poznávají nová místa i netradiční zvyky, či tráví Silvestra na horách.

Novoroční předsevzetí

Na konci roku si mnoho lidí dává závazky, tzv. předsevzetí, co by chtěli v roce následujícím změnit a zlepšit. Taková předsevzetí se často týkají stravy, životního stylu, sportu, hubnutí, vztahů v práci i se svými nejbližšími a podobně. Chcete-li opravdu dosáhnout reálných změn, pak si zkoušejte dávat předsevzetí realistická, konkrétní, plánujte jednotlivé kroky a dejte si cíl, který budete schopni dodržet. Za každý úspěch se odměňujte a vše si zapisujte. Myslíte-li své předsevzetí vážně, pak se o něj podělte i s okolím, podpora okolí Vám pomůže. Pokud budou chtít, zapojte do plánů i své kamarády, ve dvou i více se to lépe táhne. Představujte si svůj cíl a výsledek.

Novoroční zvyky ve světě

Novoroční zvyky ve světě jsou různé, některé z nich i poměrně neznámé a kuriózní. Co tedy můžete očekávat na Silvestra a Nový rok v různých zemích světa?

Rakousko: Naši geografičtí sousedé mají ve zvyku lití olova a darování talismanů v podobě malých prasátek či jiných obdobných figurek z marcipánu či čokolády. Tradičně odpočítávání do Nového roku doprovází z televize a rádia Straussův valčík – Na krásném modrém Dunaji. Rakušané tak do nového roku doslova protančí.

Španělsko: Ve Španělsku patří k tradici o silvestrovské půlnoci sníst s každým úderem odbíjení věžních hodin jednu kuličku hroznového vína, což jim má přinést štěstí v následujícím roce. Španělé na Nový rok nosí červené spodní prádlo, což jim má dle tradice také přinést štěstí.

Rumunsko: Mezi zvyky, které mají Rumunům přinést v následujícím roce štěstí, patří nošení jehněte v náručí. Kdo takové jehně pohladí, bude mít v novém roce štěstí. Za pohlazení je však nosiči (nejčastěji dítěti) nutné dát nějakou drobnost.

Bulharsko: Rituál zvaný kukeri se odehrává na Nový rok, Bulhaři vyhánějí zlé duchy, tancují ve strašidelných kostýmech a zahánějí tak temné bytosti i upíry. To jim má zajistit zdraví í úrodu v následujícím roce. Kostým tvoří dřevěná maska a kožešina se zvučnými zvonky.

Řecko: V Řecku se na Silvestra hrávají v domácnostech karetní hry.

Slovensko: Poměrně novou tradicí se v Bratislavě stává silvestrovský běh přes bratislavské mosty, jedná se o jakýsi minimaraton a délce 10 km.

Skotsko: Ve Skotsku se Silvestr společně s Novým rokem oslavuje celé 4 dny. 31. prosince se vyráží společně do ulic a popíjí se skotská whisky. Celé oslavy se nesou ve festivalovém duchu.

Irsko: Irové klepou na Nový rok chlebem na dveře pro štěstí a zahnání zlých duchů.

Filipíny: O Silvestru skáčou dospělí i děti do co nejvyšší výšky, což jim má zajistit úrodu, blahobyt zase zajišťují otevřená okna i dveře, rozsvícená světla a mince na parapetech. Z období španělského koloniálního partnerství se zachovala tradice pojídání dvanácti kuliček hroznového vína. Trs hroznového vína se také pro štěstí věší na dveře.

Jihoafrická republika: Přicházející nový rok se v J.A.R. slaví karnevalovou oslavou.

USA: Zajímavou tradicí je novoroční plavání otužilých plavců v San Franciském zálivu.

Chile: Na Silvestra se lidé v Chile scházejí na hřbitově, aby Nový rok a jeho příchod přivítali ve společnosti mrtvých příbuzných.

Itálie, Benátky: Oslavy probíhající na náměstí svatého Marka jsou okořeněny snahou o překonání rekordu o nejpočetnější hromadný polibek na světě.

Novoroční magie a rituály

 • Kolem domu rozprašte sůl, odeženete tak zlé duchy. Ty můžete vyhnat také tím, že vylijete škopek vody z balkónu.
 • O půlnoci obejděte dům v ruce s kufrem třikrát, zajistíte si tím, že Vaše cesty v následujícím roce budou bezpečné.
 • Příchod nového roku je také ideálním momentem pro rozloučení se se vším nepotřebným, co již v novém roce nechci zažívat a nemám potřebu nést si dále. V klidu se posaďte napište, nakreslete nebo jinak zaznamenejte na kus papíru vše, co jste letos prožívali a chcete se s tím nějakým způsobem rozloučit. Pokud máte i nějaké předměty, které se k těmto událostem pojí, pak je můžete rovněž rituálně odložit, spálit, či vyhodit. Sepsané potom můžete spálit a rozdělat nový oheň, kterému odevzdáte svá přání pro rok následující.

 


 

Děkujeme vám za přízeň a přejeme hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2015.

Vaše REDAKCE

Diskuse k článku

 • Věra Jelínková

  08:15 25. 12. 2015 0
  Dobrý den.
  Končí nám rok 2015 a tak jsem potřebovala něco o Silvestru a Novém roce. Chci Vám poděkovat za Vaše povídání, které jsem celé převzala, o papeži Silvestrovi I. jsem vzala něco z Wiki a tak budu mít na svém webu hodně zajímavé povídání. Samozřejmě, že uvedu Váš web jako zdroj. Pak to ještě umístím, rovněž s uvedením zdroje na komunitu Toluna, která má 8 milionů uživatelů ze světa, takže se mi také hodí i Vaše pověry a zvyky z ciziny. Zkrátka je to moc pěkné a znovu tímto děkuji. Jen bych si dovolila upozornit na ty novoročenky, zkratku P.F. mám o tom na svém webu dost povídání i s emailem od guru etikety pana Ladislava Špačka. "Pro štěstí tj. P.F. se píše v cizině jen při příležitosti narozenin či gratulaci k něčemu. P.F. píšeme jen v Česku, a to díky hraběti Chotkovi (tuším, že to byl on). V cizině nevědí, co to znamená.
  Přeji hodně zdraví do Nového roku 2016.
  S úctou
  Věra Jelínková, Ostrava

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…