Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Jak rychle otěhotnět? Poslouchejte instinkt

První a zároveň jednou z nejdůležitějších věcí je naslouchat svému vnitřnímu já. Nemá cenu zakládat rodinu jen proto, že rodiče už by rádi vnoučátka, ale zároveň není třeba čekat dlouhé roky na "dokonalé načasování". Pokud vy i váš partner máte vnitřní pocit, že jste na miminko připravení a že právě teď spolu chcete dítě vychovávat, není rozumné čekat na vyšší plat nebo větší dům.

Čtěte také:

Babské rady pro krásu, domácnost i otěhotnění

Především ženy by tento svůj vnitřní instinkt měly poslouchat. Jejich tělo jim tak totiž naznačuje, že právě teď je ten správný biologický čas na mateřství. Přílišné oddalování početí by tedy mohlo přinést i následné komplikace či problémy s otěhotněním. V tuto chvíli je tedy ten pravý čas, jak otěhotnět co nejdříve.

To ovšem na druhou stranu samozřejmě neznamená, že jakmile pocítíte touhu po dítěti, musíte ihned otěhotnět, jinak bude pozdě. Takovým myšlenkám a stresům se vyhněte. Psychická pohoda a klid jsou totiž pro početí i začátek mateřství klíčové. Zkrátka a jednoduše, naslouchejte svému tělu a nechte věci přirozeně plynout.

Obecné základní předpoklady a tipy, jak rychle otěhotnět

Chcete-li se brzy těšit z pohledu na pozitivní těhotenský test a přemýšlíte-li o tom, jak otěhotnět co nejdříve, v první řadě se uklidněte. Pokud budete tlačit na pilu a nervovat se z toho, že po několika týdnech snažení nejste stále těhotná, ničemu neprospějete. Naopak, stres je jedním z negativních faktorů, které na otěhotnění mohou působit. Otěhotnění často i u zcela zdravých lidí trvá až několik měsíců a není na tom nic neobvyklého. Buďte tedy v klidu, právě psychická pohoda hraje v otázce jak zaručeně otěhotnět klíčovou roli.

Jak rychle otěhotnět - důležitý je věk

Jedním z důležitých faktorů pro početí je samozřejmě také věk rodičů, především matky. Zatímco přibližně do 30 – 35 roku ženy je pravděpodobnost početí asi 1 ku 6, po 35 roku začne velmi rychle klesat. Okolo 40 roku života už má žena šanci na přirozené otěhotnění poměrně malou, a sice nižší než 1 ku 20. Pokud tedy máte možnost, příliš mateřství neodkládejte.

Jak rychle otěhotnět - zdravý životní styl je další podmínka

V otázce, jak rychle otěhotnět, vám také velmi prospěje dobrý tělesný a zdravotní stav. Fyzickou kondici posilujte a podporujte zdravou stravou, vhodným cvičením, pravidelným pohybem a celkově správnou životosprávou. K dobré životosprávě patří také pravidelný spánek. Ženy, ale i muži, by se při plánovaném rodičovství měli vyhnout alkoholu, drogám, cigaretám a kofeinu.

Důležitým faktorem ovlivňující zdravotní stav je strava. Ta by měla být především vyvážená. Zdravý životní styl opravdu nepodceňujte. Pokud chcete nejen otěhotnět, ale také těhotenství prožít ve zdraví a napomoci správnému vývoji plodu, stejně se mu nevyhnete. Obézní, podvyživené nebo nezdravé ženy mívají s otěhotněním velké problémy. Jezte tedy hodně ovoce, zeleniny, vlákniny, minerálů a vitamínů (A, C, D, E, B6, zinek, draslík, měď, riboflavin). Nezapomeňte především na kyselinu listovou, která je pro zdravý vývoj plodu velmi důležitá. Ta se v přirozené formě vyskytuje například ve špenátu nebo brokolici.

Pravidelný a dobře naplánovaný sex je klíčem k úspěchu

I při samotném sexu můžete dodržovat pár pravidel, které mohou otěhotnění pomoci. Například byste neměli používat lubrikační gely. V některých případech totiž mohou negativně ovlivňovat pohyblivost spermií. Je to samozřejmě individuální, ale pokud chcete jít otěhotnění naproti, můžete myslet i na toto riziko.

Také poloha při sexu může početí napomoct. Příznivé polohy jsou ty, kdy je žena „dole“ a také ty, kdy dochází k hlubokému průniku. Pokud leží na zádech, může si ještě podložit pánev malým polštářem, aby byl sklon ideální. Pro ženy se zakloněnou dělohou je zase příznivá poloha, kdy žena leží na břiše nebo klečí na kolenou a muž do ní vniká zezadu.

Samozřejmě do jisté míry platí i to, že čím víckrát sex máte, tím větší pravděpodobnost početí je. Každodenní sex však není nutný. Ideální frekvence se udává 2 - 3x týdně. Je to mimo jiné také právě ta frekvence, při které je kvalita spermatu nejvyšší.

Asi nejdůležitějším faktorem je však doba, ve které je sex provozován. Největší možnost otěhotnět máte totiž v období tzv. ovulace. Jedná se o dobu, kdy žena prožívá své plodné dny, tedy dny, kdy je její vajíčko připraveno k oplodnění.

Jak rychle a jednoduše vypočítat plodné dny?

Pokud se ptáte, jak otěhotnět co nejdříve, základní otázka by pro vás měla být ta, kdy u vás nastávají plodné dny. Dnů, kdy je možné otěhotnět, má totiž žena pouze přibližně pět za měsíc. Jejich počet je ale samozřejmě opět individuální.

Základem pro výpočet vašich plodných dnů je dobrá znalost vašeho menstruačního cyklu. Ten trvá průměrně 28 dní. Během každého takového cyklu je vajíčko připraveno na oplodnění jen tehdy, kdy u ženy probíhá takzvaná ovulace (tedy uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) a v několika dnech před ovulací. Spermie totiž dovedou v těle ženy určitou dobu „počkat“.

Návod jak zaručeně otěhotnět sice neexistuje, nicméně jedno je jasné. Pohlavnímu styku byste se měla věnovat především v těchto plodných dnech, protože jindy je šance na otěhotnění velmi malá – na začátku cyklu je otěhotnění nepravděpodobně, na konci pak téměř vyloučené. Jak ale zjistit, které dny to jsou?

Obecně se za plodné dny považuje období mezi desátým a sedmnáctým dnem od začátku menstruace. To znamená cca pět dní před ovulací a v den ovulace. Uvolněné vajíčko přežívá v těle ženy bez oplodnění maximálně 24 hodin. Spermie dokáže v těle ženy žít a čekat na vajíčko až pět dní. Právě onen téměř týden před ovulací je tedy ten pravý čas na vaše intenzivní snažení. Pokud nedojde k oplození vajíčka, menstruační krvácení se dostavuje přibližně dvanáct až čtrnáct dní po jeho uvolnění (tedy po ovulaci). Vedete-li si menstruační kalendář a váš cyklus je pravidelný, dokážete na základě těchto dvou pravidel poměrně snadno odhalit den, ve kterém pravděpodobně probíhá vaše ovulace.

Výpočet ovulace v případě nepravidelného cyklu

Vhodný čas protěhotenský test je týden po vynechání menstruace.Přesný den ovulace není ale mnohdy snadné zjistit. Například pokud máte menstruační cyklus nepravidelný, nemůžete se bezezbytku spoléhat na výše zmíněné pravidla. Pomoci vám ale může samozřejmě i spousta jiných pomůcek, jako jsou všelijaké kalkulačky na internetu, aplikace na chytrých telefonech či ovulační testy.

Mezi metody patří také měření bazální teploty. Ta se měří každý den cyklu bezprostředně po probuzení, stále tím stejným teploměrem, stále na tom stejném místě (v ústech či v pochvě) a výsledky se zaznamenávají do grafu. V den, kdy bazální teplota vzroste, se předpokládá brzký příchod ovulace. Tato metoda však není zcela spolehlivá, protože je závislá jak na aktuálním zdravotním stavu ženy, tak na spoustě faktorů, které nemusí být vždy stoprocentně správně dodrženy.

Sady pro určení ovulace vám na základě přítomnosti LH hormonu určí, kdy u vás dochází k ovulaci, a tedy k nejvhodnější době na oplození vajíčka. Ovulační testy předpovídají ovulaci buďto ze vzorku slin (vyšší cena, lze používat opakovaně), nebo ze vzorku moči (nižší cena, jednorázové). Za přesnější a jednodušší na použití se považují ovulační testy předpovídající plodné dny ze vzorku moči.

Variant ovulačních testů je několik (proužky, kazety, midstream). Jejich použití je různé a na každé ženě tak je, aby si vybrala takový, který jí nejvíce vyhovuje. Váš gynekolog nebo lékárník by vám měli vždy poradit a vysvětlit, jak se z ovulačních testů čte a jak je používat. Podrobné návody však najdete i uvnitř balení, takže se nemusíte ničeho bát. Obsluha ovulačních testů je velmi snadná.

Pokud vám ovulační testy nevychází, nebo máte pocit, že k ovulaci u vás podle nich vůbec nedochází, nezoufejte. Stoprocentně se dá ovulace odhalit pouze z ultrazvukového vyšetření. Váš gynekolog vám jistě rád pomůže a poradí. Obecně však platí, že obavy o absenci ovulace jsou předčasné, pokud už se opravdu intenzivně a bez úspěchu nesnažíte o dítě víc než rok.

Jak rychle otěhotnět po vysazení antikoncepce?

Po vysazení antikoncepce vaše tělo najednou přestane dostávat hormony, na které bylo třeba i dlouhá léta zvyklé, což má samozřejmě za následek dočasnou hormonální nerovnováhu. S tou se tělo musí nějakým způsobem vyrovnat. U některých žen to trvá delší, u některých kratší čas. Není tedy nic nenormálního, pokud se vám po vysazení hormonální antikoncepce nějakou dobu nedaří otěhotnět.

Jsou ženy, které přestanou brát antikoncepční pilulky a za dva měsíce už se radují z těhotenství. Jsou ale i takové, které toto štěstí nemají ani za rok. Rychlost početí po vysazení antikoncepce je velmi individuální. Záleží to také na tom, jestli v době, kdy žena začala hormonální antikoncepci užívat, měla už nějaký čas pravidelný a ustálený cyklus. Pokud tomu tak nebylo, nemá si tělo co „pamatovat“ a nalézt nějakou rovnováhu pro něj bude složitější, jelikož ji vlastně nikdy pořádně nepoznalo.

Především po dlouholetém užívání hormonální antikoncepce může trvat až na několik měsíců takzvaná blokáda ovulace, což má za následek i několik anovulačních cyklů. Během takových cyklů nedochází k pravé ovulaci, tudíž nemůže dojít ani k oplodnění a početí. I toto je však stav přechodný, a když budete trpělivá, dočkáte se.

Nejlepší rada v otázce jak otěhotnět co nejdříve po vysazení antikoncepce zní – buďte v klidu, nenechte se neúspěchy vystresovat a netlačte na pilu. Psychická pohoda má na správný průběh početí i těhotenství obrovský vliv. A v tomto případě, kdy se tělo najednou musí vypořádávat s hormonálními změnami vzniklými vysazením antikoncepce, je klid důležitý dvojnásob. Čím více budete nervózní, tím více bude tělo napnuté a nebude se moci přirozeně srovnat. Velice vám pomůže také zdravá životospráva, čili vyvážená strava, pohyb a dostatek vitamínů, především kyseliny listové.

Těhotenský test – kdy a jak provádět?

Pokud se už nějakou dobu zaobíráte problémem, jak rychle otěhotnět, tak se nejspíše na miminko opravdu těšíte. V tom případě chcete o jeho případné existenci určitě vědět co nejdříve. Pro bezpečí dítěte i matky je navíc vhodné, abyste se o svém těhotenství dozvěděla už v počátku. První tři měsíce těhotenství jsou pro plod poměrně zásadní a žena by se tedy od samého začátku měla chovat podle nejlepšího vědomí a svědomí (žádný alkohol, cigarety, káva, upravení užívání léků…).

Ke zjištění, že se vám zadařilo a že ve vás roste nový život, slouží těhotenské testy. Na trhu je jich velká spousta a jejich použití je velmi snadné. Těhotenské testy zjišťují ze vzorku moči přítomnost hormonu HCG, který začíná být identifikovatelný týden od početí. S přibývajícími dny hladina hormonu stoupá a výsledky těhotenského testu jsou tedy více a více spolehlivé. Vhodný čas pro tyto testy je týden po vynechání menstruace. Ať už je výsledek jakýkoli, doporučuje se po dalším týdnu ještě test zopakovat.

Těhotenský test je v podstatě speciální „papírek“, na kterém se po kontaktu s močí objeví buďto jedna čárka (negativní test), nebo dvě čárky (pozitivní test – jste těhotná). Těhotenské testy stojí pár korun a seženete je běžně v lékárnách. Před použitím si pozorně přečtěte přiložený návod k použití, aby byl výsledek testu spolehlivý. V každém případě si však pro absolutní potvrzení těhotenství musíte zajít na gynekologii. I když člověk přečte spoustu článků o tom, jak zaručeně otěhotnět či jak otěhotnět co nejdříve, nemusí to podle plánů hned vyjít. V žádném případě ale nezoufejte a v klidu se snažte dál.

Nemoci a komplikace ovlivňující schopnost rychlého otěhotnění

Pár rad, jak rychle otěhotnět, už známe. Ale co když nezabírají a miminko pořád nikde? Pokud se snažíte už opravdu dlouho (například rok a více) a stále se nedostavuje výsledek, je možné, že se u vás objevuje některý z problémů, které početí komplikují.

Například špatná životospráva může mít za následek zvýšenou hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu v ženském těle, což může početí brzdit. Ze stejného důvodu může mít žena ale také zvýšenou hodnotu prolaktinu v organismu (hyperprolaktinémie). Tento stav vyvolává v těle ženy pocit, že je těhotná nebo po porodu, a tudíž nemůže otěhotnět. Životní styl má často za následek i další překážky v početí, tedy obezitu nebo podvýživu. U takových žen totiž často dochází k poruchám ovulace, chybí jim vitamíny, a i když počnou, je u nich riziko komplikací v průběhu těhotenství vyšší.

Dalším faktorem je samozřejmě také věk. Čím později se o miminko snažíte, tím menší šancí na úspěch máte. Nemusí tomu tak být samozřejmě u každého, ale obecně platí, že po třicátém roce života začíná u žen schopnost reprodukce mírně klesat, od pětatřicátého roku pak klesá ještě víc.

Jak můžete vidět, většinu problémů ovlivňujících schopnost početí si způsobujeme sami. To je poměrně dobrá zpráva, protože to můžeme také sami ovlivnit a snažit se těmto věcem předcházet. Existují ale samozřejmě i takové potíže, které už musí řešit odborníci a lékaři. Jedná se například o vrozené vady, onkologická onemocnění, nepohyblivost spermií, neprůchodnost vejcovodů, hormonální problémy a tak dále.

Avšak i když se u vás potvrdí některá z komplikací, nemusíte propadat panice. Dnešní medicína je tak daleko, že dovede naštěstí řešit téměř všechny problémy v oblasti reprodukce. Vlastního děťátka se tedy s pomocí specialistů nejspíše dočkáte. Nicméně je potřeba problém zavčas a především odborně řešit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Zánět: skrytý zabiják - kniha

autor: MUDr. David Frej  Kniha odhaluje překvapivé…
335 Kč

Čaj černý KENYA, 40 sáčků FUDCO

Čistý černý keňský čaj Tento čaj pochází z keňského údolí…
127 Kč

Medvědí česnek 20g DNM

Medvědí česnek je tradiční evropsaká bylina, která roste i…
52 Kč

Bambusová zvonkohra s duhovými bavlnkami, Namaste

Krásně znějící závěsná zvonkohra. Uklidní mysl přírodními…
330 Kč

Vanadinit na barytu 0,25 kg

Krásný kousek vanadinitu ve tvaru srdce Původ: Maroko,…
3 190 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…