Šestinedělí je náročné, ale důležité období. Vytváří se také vztah matky a dítěte

Šestinedělí je náročné, ale důležité období. Vytváří se také vztah matky a dítěte

Co je to šestinedělí

Šestinedělí, jak už napovídá sám název, je období šesti týdnů po porodu. Je to období řádících hormonů a velkých změn. Největšími změnami prochází během šestinedělí děloha. Během těhotenství musela mnohonásobně zvětšit svůj objem i hmotnost a teď je třeba, aby se vrátila do stavu, v jakém byla před otěhotněním. Tento proces se nazývá zavinování dělohy. Ke smršťování svalových vláken dělohy a ke zmenšování svalových buněk začíná docházet bezprostředně po porodu. Stahování probíhá rychlostí zhruba 1 centimetr za 24 hodin. Ke zpomalení stahování dochází po vícečetném těhotenství, po delším porodu a poté, pokud bylo větší množství plodové vody. Zavinování dělohy způsobuje pocity, které se podobají lehčím kontrakcím a čím více těhotenství má žena za sebou, může být stahování nepříjemnější. Děloha by měla být zavinuta do původní velikosti do 10. dne po porodu.

Čtěte také:

Příprava na porod je důležitá nejen u prvorodiček, ale i u žen, které již rodily

Očistky neboli lochie - očišťování dělohy v šestinedělí

Zavinování dělohy neboli involuce je doprovázeno vylučováním krevních sraženin, takzvaných lochií (lidově se nazývají očistky), které v děloze zůstaly po porodu. Jejich složení i barva se rychle mění. Zpočátku je vylučována hlavně krev, později jí ubývá a přibývá tkáňového sekretu. Během tohoto období se jejich charakter mění, jeden typ přechází v druhý: poté, co ubude krve a přibude tkáňového sekretu, lochie neboli očistky mění barvu na nahnědlou a poté žloutnou. Další týden dostávají bělavou barvu a v závěru získají charakter hlenu. Toto „čištění“ trvá asi čtyři až pět týdnů, není však výjimkou, pokud trvají jen tři týdny anebo naopak zaberou celé šestinedělí, tedy šest týdnů. Po nich obvykle přichází menstruace. Protože má vylučování tkáňového sekretu negativní dopad na pH pochvy, dochází často ke vzniku infekcí. Pokud očistky začnou zapáchat anebo je krvácení silné s velkým množstvím krevních sraženin, je na místě navštívit lékaře. Po porodu také dochází k postupnému uzavření děložního hrdla. Vnitřní branka je uzavřena asi po třech týdnech po porodu, zevní pak do konce šestinedělí.

Jak se v šestinedělí chránit před infekcí

V šestinedělí je také důležitá hygiena rodidel. Žena by se měla sprchovat co nejčastěji, vhodné je vlažnou či studenou vodou po každém použití toalety. Je vhodné používat mýdla bez parfemace, vhodná pro intimní hygienu. Ochranou před infekcí v šestinedělí jsou i správně zvolené menstruační či poporodní vložky, které se v šestinedělí používají. Je třeba, aby byly dostatečně savé a prodyšné a je nutné je často měnit, aby se zabránilo množení bakterií. Z tohoto důvodu nejsou vhodné moderní tenké vložky s neprodyšnou spodní vrstvou. Dobré je pořídit si speciální síťované kalhotky pro šestinedělky, které maminka pravděpodobně používala již v porodnici.

Zdravotní problémy v šestinedělí

Ženy v šestinedělí může kromě krvácení a infekcí hodně potrápit také únava, bolesti i zhoršení psychického stavu. 

Únava v šestinedělí

Způsobuje ji kombinace několika faktorů. Kromě fyzického vyčerpání z porodu se na únavě může podepsat i krevní ztráta při porodu a samozřejmě neustálá péče o novorozence. Je řešitelná preparáty obsahujícími železo a také dostatek tekutin, které jsou potřebné i pro tvorbu kvalitního mateřského mléka. Maminky se mohou naučit využívat každou volnou chvilku k odpočinku během šestinedělí, například vždy, když dítě usne, zdřímnout si anebo aspoň odpočívat.

Pomalé zavinování dělohy

Pomalé zavinování dělohy neboli subinvoluce se projevuje již v prvních dnech po porodu. Děloha je vyšší, měkká, děložní hrdlo se neuzavírá, očistky odcházejí v hojném množství. Častěji se vyskytuje u žen, které vícekrát rodily, u vícečetných těhotenství, u velkého plodu a velkého množství plodové vody. Riziko této komplikace vzrůstá po delším nebo operačním porodu. Jako léčebná metoda první volby se používá zevní masáž dělohy a medikamenty, podporující stahování dělohy.

Bolesti v šestinedělí

Bolesti mohou trápit jak ženy po vaginálním porodu, tak i po císařském řezu. Zatímco ženy, jejichž porod proběhl přirozenou cestou, bolívají porodní poranění a bolestivost bývá největší v prvních dnech po porodu, rodičky po císařském řezu trápívají bolesti v místech jizvy po operaci. Kromě léků proti bolesti pomáhá ledování.

Hemeroidy v těhotenství a po porodu

Mnoho žen se po porodu potýká s hemeroidy. Většina z nich se zatáhne, avšak může se jim v tom pomoci například mastmi s obsahem dubové kůry anebo studenou sprchou, která zmírní bolestivost. Vyplatí se také zakoupit čípky na změkčení stolice.

Kojení v šestinedělí

Psychické změny v šestinedělí

I když je narození dítěte radostná událost, až 80 % rodiček pociťuje po porodu psychické vyčerpání a smutek. Odborníci je rozlišují na tři stupně.

Poporodní blues

V prvních týdnech šestinedělí až 70% rodiček postihuje tzv. poporodní blues. Je to přechodný stav přecitlivělosti, kolísání nálad, plačtivosti a úzkosti. Někdy se objevuje i negativní vztah k dítěti. Za jeho příčiny se považuje fyzické únava po porodu a prudké hormonální změny. Tento psychický stav samovolně odezní zhruba do dvou týdnů po porodu.

Poporodní deprese

Poporodní deprese postihuje přibližně 10 % žen v šestinedělí a objevit se může kdykoliv během prvního roku od porodu. Projevy jsou jako u „klasické" deprese: pocit selhání, úzkost, strach z budoucnosti a samoty a také sociální izolace, ženy cítí beznaděj a objevuje se i nechuť k jakékoliv činnosti. Mnohé matky se potýkají s pocitem, že dítě nedokážou mít dostatečně rády a že je vlastně ani nechtěly, cítí se unaveně a vyčerpaně. Tím se dostávají k sebeobviňování. Tento začarovaný kruh doprovází často i poruchy příjmu potravy a bez odborné pomoci a léků se nedá zvládnout.

Laktační psychóza

Velmi vážnou poruchou nejen v šestinedělí je laktační psychóza. I když postihuje pouze zhruba 0,1 % žen, jde o vážnou duševní poruchu, jejíž vznik by se neměl podceňovat. S laktací, tedy tvorbou mateřského mléka nemá nic společného, i když se dříve dávala do souvislosti s prolaktinem, hormonem, působícím na jeho tvorbu. Příčinou vzniku laktační psychózy je oslabení organismu porodem, tedy bolestí, únavou, strachem i ztrátou krve a rovněž poporodní hormonální změny. První příznaky se proto mohou objevit již několik dnů po porodu.

Roli při laktační psychóze může sehrát dispozice ke vzniku duševní poruchy, tedy pokud trpěl duševní nemocí někdo z příbuzných rodičky anebo pokud se žena sama v minulosti potýkala s psychickými obtížemi, pila alkohol anebo užívala drogy. Laktační psychóza může být různě závažná. O laktační psychóze hovoří až tehdy, když žena nezvládá základní péči o dítě ani o sebe a většinu času stráví pláčem nebo například bezcílnou činností. Jindy se laktační psychóza projevuje halucinacemi a bludy, kdy žena slyší neexistující hlasy anebo má stavy zmatenosti a dezorientace. Tyto stavy nelze řešit bez pomoci psychiatra.

Pro každou ženu v šestinedělí je proto důležitá opora ze strany partnera a rodiny a také jejich pomoc s péčí o dítě a domácností. Jak novopečená maminka, tak její rodina by si měla uvědomit, že v tomto období není nejdůležitější perfektně uklizený byt a teplá večeře pro rodinu, ale hlavně péče o dítě a psychická pohoda matky.

Kojení v šestinedělí

Šestinedělí je pro úspěšné kojení velmi důležitým obdobím. Pro dostatečnou tvorbu mléka je třeba dítě kojit tak často, jak vyžaduje, z obou prsou a hlavně používat správnou techniku kojení. Zpočátku může dítě chtít pít velmi často, mnohdy i každou hodinu nebo dvě a kojení se rovněž může protáhnout až na hodinu. Tento režim se upraví v období prvních šesti až dvanácti týdnů, intervaly mezi jednotlivým kojením se prodlužují a jeho délka se také zkracuje. Dítě se naučí intenzivněji a efektivněji sát a bude silnější, takže se bude schopné více nakrmit i během mnohem kratší doby. Šestinedělí je důležité také pro vytvoření zásob mléka, daří se ho totiž snadno odstříkávat i po kojení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Markéta Dobrá: psychiatr Opava
Hledáte v okolí Opavy psychiatra, který…
Oblastní charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy potřebuje …
MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice
Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte praktického lékaře?…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Masážní olej MUSCLE - pro masáž svalů 250ml Ayuuri

Olej na masáž svalů s rozmarýnem a zázvorem Masážní olej…
346 Kč

Ženšenový granulovaný čaj LAVIVANT, 20 sáčků

Množství 20 sáčků po 3 g Dávkování Až 3x denně…
89 Kč

Solná lampa elektrická střední 3-5kg

Solný krystal z Himaláje o váze 3-5 kg, s el.kabelem a…
690 Kč

TYRKENIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků tyrkenitu, navlečených na…
49 Kč

Univerzální čistič na hladké povrchy 750ml ALMACABIO

Pro čištění glazovaných i plastových povrchů, koupelen i…
113 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…