Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?
Cuketa je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec. Tato nízkoenergetická zelenina obsahuje velké množství příznivých vitaminů, vápníku a fosforu. V létě ji hojně najdeme v obchodech, ale taky na našich zahrádkách. Cuketa je chutná a dietní zelenina, která má bohaté využití v kuchyni. Připravit si ji můžeme na mnoho způsobů, naslano i nasladko. Cuketu není radno podceňovat a rozhodně by neměla chybět v jídelníčku každého z nás. Víte, jak cuketa prospívá lidskému zdraví?
Z hlediska složení je v cuketě nejvýznamnější vitamin A, který proniká až hluboko do našeho těla, čímž ovlivňuje celkové zdraví organismu a dodává energii. Nejlepší je konzumovat mladé plody cukety, které jsou nejzdravější a mají výraznější chuť. Nejvíce zdraví prospěšných látek přitom najdeme ve slupce, kterou má mladá zelenina jemnou a lehce stravitelnou.
Léčivé účinky cukety
- zeštíhluje bez omezování živin
- aktivuje látkovou přeměnu v buňkách
- zvyšuje výkon mozku a schopnost se soustředit
- působí uklidňujícím způsobem na nervy
- zvyšuje stav bílkovin a zlepšuje celkovou výkonnost
- posiluje svaly a srdce
- působí na vylučování vody, odpadních látek a kyselin z těla
- zbavuje střeva jedovatých látek a váže tukové látky
- pomáhá při ochablosti střev a zácpě
- posiluje imunitní systém
- posiluje všechny sliznice v těle
- příznivě působí na únavu a oči
4 důvodů, proč jíst cuketu
Zdravé hubnutí
Cukety jsou ideální k odvádění škodlivých látek z těla. Díky malému obsahu kalorií a srovnatelně vysokému obsahem živin je tato zelenina přímo předurčena k dietám. Aby bylo dosaženo optimálního vstřebání vitaminu A v tuku, je vhodné cuketu při přípravě vždycky podusit s trochou oleje. Okořenit stačí čerstvými bylinkami ze zahrádky, které prospívají střevní mikroflóře a zvýrazňuji jemnou chuť cukety. Cuketa obsahuje minimum tuku. Naopak je bohatá na bílkoviny a vlákninu, díky čemuž výborně zasytí tělo.
Detoxikace těla
Cuketa ovlivňuje vylučování vody z těla a tím spolupůsobí při hubnutí. Pomáhá organismu zbavit se toxických látek. Vylučování vody a škodlivých látek stimuluje draslík. Tato funkce cukety pomáhá lidem trpícími zdravotními problémy jako jsou dna, cukrovka, revma, otoky končetin nebo nadváha.
Zdravá střeva a lepší zažívání
Střevní sliznice jsou nejdůležitější obrannou imunitní hrází před nemocemi, a tedy nejvýznamnějšími garanty lidského zdraví. Cuketa obsahuje vitamin A, který střeva posiluje a chrání. V kombinaci s dalšími živinami vytváří zelenina příznivé trávicí prostředí a naprosto zdravou mikroflóru. V případě zažívacích potížích je cuketa ideální volbou.
Hydratace
V horkých dnech je cuketa skvělým pomocníkem při dodržování pitného režimu. Zelenina obsahuje totiž až 91 procent vody. Proto je skvělá pro zavodnění organismu.
Jak cuketu zpracovat?
Cuketu před přípravou umyjeme pod silným proudem studené vody a osušíme. Odkrojíme konce a cuketu nakrájíme. Pro většinu jídel můžeme použít neloupanou cuketu, včetně jadérek. Slupku je lepší odstranit pouze u přerostlých a starších cuket, kde je tvrdá. Pokud jsou jádra uvnitř cukety nahnědlá je lepší je vydlabat včetně vnitřní dužiny.
Tato chutná zelenina tvoří základ celé řady výborných pokrmů. Cuketu můžeme dusit, smažit jako řízky, přidávat do polévek, podávat jako přílohu k pečenému i dušenému masu. Skvěle chutnají plněné a zapečené. Z cuket můžeme připravit i výborné saláty. Často cuketu zpracováváme v kombinaci s jinou zeleninou jako je červená paprika, cibule, česnek. Látky těchto druhů zeleniny se dobře doplňují, posilují tělo a dodávají dobrou náladu.
Autor článku: Klára Hanačíková
Diskuse k článku