Rady, jak na kynuté těsto, aby se vždycky povedlo
Kynuté těsto je takový evergreen české kuchyně. Připravují se z něj Honzovy kynuté buchty, kynuté koláče na plech s ovocem, knedlíky nebo třeba koblihy. Pokud byste rádi kynutému těstu přišli na kloub a pokořili ho jednou pro vždy, čtěte dále.
Kynuté těsto se připravuje z droždí - čerstvého nebo sušeného. Čerstvé droždí je živý organismus a se stejnými ohledy je třeba se k němu chovat. Potenciálních chyb, které můžete při pečení udělat, je tedy hned několik.
V tomto článku se proto krok za krokem zaměříme na podrobný postup, jak na krásné kynuté těsto, ze kterého už dále vytvoříte slané nebo sladké dobroty.
1. krok: Kynutí kvásku z čerstvých kvasnic
Abyste si mohli doma vytvořit kynuté těsto, budete potřebovat čerstvé droždí - kvasnice, chcete-li. Jedná se o živý organismus, který umožňuje nastartovat živé procesy v těstě zhruba do 10 minut.
Jak připravit kvásek z čerstvých kvasnic?
(vystačí na 500 g mouky)
Ingredience:
- 30 g droždí (odhadem 2/3 kostky)
- lžíce pískového cukru
- lžíce hladké mouky
- 100 ml vlažného mléka
Postup:
Kvasnice rozdrobte do misky a promíchejte s cukrem. Poté přidejte mouku, zalijte vlažným (nikoliv horkým mlékem), ještě jednou promíchejte a nechte zhruba 10 minut stát. Kvásek už by měl být krásně nastartovaný. V případě pomalejšímu kynutí kvásku, ho můžete nechat stát dalších 10 minut. Pokud vám kvásek ani po 20 minutách nevykynul, droždí nebylo v pořádku. Je třeba udělat novou dávku z nové kostky droždí.
Tip pro vás
Pokud spěcháte, kynutí kvásku je možné urychlit v mikrovlnné troubě. Hrneček přikryjte ubrouskem a nechte v mikrovlnné troubě asi 10 vteřin. Musíte ale dobře znát svou mikrovlnku i vhodnost teploty na kvásek. Proto tento postup není vhodný pro začátečníky.
2. krok: Zadělání kynutého těsta
Další krok je poměrně jasný. Z vykynutého kvásku můžete zadělat těsto. Přesné ingredience kynutého těsta se liší podle toho, co připravujete. Jiné budou ingredience na kynuté buchty, jiné na koláč na plech, jiné na knedlíky nebo koblihy.
Kde nechat kynout těsto?
Kynuté těsto nemá rádo ani přílišnou zimu, ani přílišné teplo. Je to jako s člověkem, proto mu nejlépe dělají teploty okolo 35 stupňů. Nabízí se tedy několik způsobů, kde můžete nechat kynuté těsto kynout.
- Pokud máte v kuchyni dostatečné teplo, mísu stačí zakrýt utěrkou a nechat na lince kynout. Za hodinku byste měli mít hotovo.
- Další možností je, těsto nechat kynout ve vodě. Do dřezu si napusťte teplotu, teploměrem zkontrolujte, že má zhruba 35 stupňů a položte do ní přikrytou mísu. Občas dopusťte do dřezu horkou vodu, aby měla voda pořád stejnou teplotu.
- Kynuté těsto je také možné nechat kynout v troubě. Troubu ovšem nezapínejte, jen nechte rozsvícené světýlko, které bude troubu ohřívat zhruba na 35 stupňů. Mísu zakryjte utěrkou, aby se kynuté těsto na povrchu nevysušilo.
- U kynutí těsta se můžete také inspirovat u našich babiček a dát těsto kynout pěkně postaru - do peřin.
Ať už pečete koláče, buchty nebo koblihy, vždy se držte návodu. Některé zásady pro kynuté těsto ale platí vždy - ať už připravujete cokoliv.
Dvě rady na závěr, jak na kynuté těsto
- Po zpracování těsta by kynuté těsto mělo v nádobě vykynout do svého dvojnásobného objemu. Jak to bude dlouho trvat záleží na mnoha faktorech. Na kvalitě kvásku, teplotě při kynutí, obsahu lepku v mouce atd.
- Po zpracování těsta do příslušného tvaru (buchty, housky, rohlíky, koblihy), byste před samotným pečením měli nechat ještě těsto nakynout. A to zhruba poloviční dobu, jaké kynulo předtím. Pokud vám těsto na koláče v míse kynulo 60 minut, před vložení koláčů do trouby, je nechte kynout ještě 30 minut.
Dostali jste chuť na kynuté těsto?
Diskuse k článku