Bolest zad můžete mít z prochladnutí i nachlazení. Jak se chránit?
Bolest zad, prochladnutí a nachlazení jsou dva problémy, které nás teď hodně trápí. A které spolu souvisejí. Především v chladných měsících bychom si měli dávat pozor nejen na to, jak se oblékáme, ale i na to, co konzumujeme. Prochladnutí není nic příjemného. A co když vás z toho chytne houser? Bolest v zad vás pak může provázet celé dny. Rádi vám poradíme, co v takových případech dělat a jak se nachlazení vyhnout obloukem.
Jak může dojít k nachlazení?
Důvodů je hned několik. A ne vždy se musíte nachladit jen v zimě, když je vám chladno. Nachlazení je virové onemocnění, takže jej můžete chytit, i když budete mít kulich na hlavě a šálu kolem krku. Jak se tedy může člověk snadno nachladit a následně prochladnout?
- Málo vitamínů.
- Nedostatek pohybu.
- Slabá imunita.
- Časté přechody ze zimy do tepla a naopak.
- Nevhodné oblečení.
- Konzumace studených nápojů.
Pokud však zařadíte do jídelníčku více vitamínů v podobě zeleniny a ovoce a do toho přidáte zdravý pohyb, máte větší šanci na to, že budete zdrávi a prochladnutí se vám vyhne.
Za bolest zad může nachlazení
Pokud člověk prochladne, kromě rýmy, kašle, bolesti v krku a dalších příznaků jej ještě může chytnout bolest zad. Ta je mnohdy nejnepříjemnější ze všech problémů způsobených nachlazením. Jestli vám ofouknou záda, můžete si zavařit na pěkné problémy.
Bolet zad z prochladnutí je akutní jednorázová bolest, kterou většinou způsobují vítr, vlhko, chlad. Je potřeba, abyste volili vhodné oblečení.
Ale pozor- ne vždy znamená nejvíce vrstev správné řešení. Oblékejte se přiměřeně vzhledem k venkovní teplotě. Pokud to přeženete a zpotíte se, může vás ofouknout a následně nastydnete.
Jak se bolest zad projevuje?
Akutní bolest zad způsobuje náhlé strnutí svalů v konkrétní části páteře. Dochází také k blokádě krve v dané oblasti. Nervová zakončení jsou drážděna staženými svaly, a to vše vede k velkým bolestem. Tato bolest pak zabraňuje dotyčnému v pohybu- nemůže se například předklonit, otočit nebo normálně chodit.
V místě, které bolí, dochází k ostré a někdy až vystřelující bolesti. Lidově se těmto problémům říká ischias, houser nebo hexenšus.
Jak bolest zad léčit
Pokud vás chytne bolest zad, nečekejte na to, až sama ustoupí. A rozhodně se nesnažte bolest vystrnadit cvičením nebo protahováním. Základem je klidový režim a suché teplo.
Možná vás napadne vlézt si do pěkně teplé vany. Myslíte, že bolest zad ustoupí? Chyba! Tím si ještě více ublížíte. Sice se vám ze začátku trochu uleví a vy si budete myslet, že máte vyhráno, ale jakmile záda trošku prochladnou, nemusíte se už zpátky narovnat.
Bolest zad: Co tedy dělat?
- Lehněte si do postele a buďte v klidu. Bolest zad postupně ustoupí.
- Ideální je pozice na boku a stočení do klubíčka.
- Použijte na záda nahřívací polštářky.
- Dodržujte pitný režim.
- Zkuste také elektrickou dečku kolem beder.
- Nedělejte prudké pohyby.
- Když vás trápí bolest zad, vyhněte se cvičení a těžké námaze.
Co když bolest zad z nachlazení nepřechází?
Pokud ani po týdnu bolest zad nepřejde, je nutné navštívit lékaře anebo se obrátit na fyzioterapeuta. Zkusit můžete na bolest zad také léky jako třeba homeopatika, které dokáží ulevit od bolesti. Nic nezkazíte také častým promazáváním bolavých zad některými mastmi a krémy. Vždy se ale poraďte s lékařem anebo v lékárně.
Lékař vás prohlédne a určí, jaká bude nejlepší léčba. Také je důležité, aby vyloučil anebo naopak potvrdil poruchu ledvin. Právě s tím totiž může souviset nepřestávající bolest zad.
Bolest zad je potřeba vyřešit. S léky to nepřehánějte
Někteří se raději dopují léky, než aby zašli k lékaři. Nezapomínejte ale na to, že bolest zad má své důvody a neustále polykání prášků rozhodně není stálé řešení. I když prášek rychle zabere a vy pak bolest zad na chvíli necítíte, není to trvalá pomoc. Při déletrvajícím užívání pak můžete mít problémy nejen se zády, ale i žaludkem nebo játry.
Jestli na bolest zad trpíte často a není to jen otázka občasného prochladnutí, pak určitě navštivte fyzioterapeuta. Prohlédne vás od hlavy až po paty a zjistí, kde je zakopaný pes.
Zaručenou prevencí proti prochladnutí je česnek
A pokud si chcete dopřát nějakou prevenci před tím, abyste se nachladili, pak stačí sáhnout po česneku. Česnek je totiž bohatý na antioxidanty a ukrývá v sobě moc chránit tělo před virovými nemocemi. Pokud si každý den dáte jeden až dva stroužky česneku, žádné prochladnutí si na vás nepřijde.
Ideální je, pokud stroužek rozžvýkáte v ústech a zajíte třeba pečivem. Pokud je pro vás ale tato varianta neúnosná, pak si můžete připravit třeba česnekovou pomazánku nebo topinky potřené česnekem. Česnek by tak měl být v každé kuchyni, a to nejen kvůli vaření, ale i kvůli prevenci proti nemocem.
Diskuse k článku