Máslová dýně vás dostane! Vyzkoušejte 4 recepty z máslové dýně
Máslová dýně je věrná svému jménu. Skutečně svou pečenou konzistencí, vůní a chutí připomíná máslo. Bílá slupka, žlutá dužina, jemná struktura, nasládlá kořeněná chuť. Víte co? Zkuste se s ní skamarádit a uvidíte, že začnete milovat sychravé podzimní dny. Už jen pro tu jemnou vůni a některé výhody máslové dýně.
Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!
- Má menší jádřinec umístěný na jedné straně hruškovité dýně, není z ní tolik odpadu.
- Má-li krásně dřevnatý stonek, je dokonale zralá a vydrží nám uskladněná i několik měsíců.
- Obsahuje hodně vitamínu A, B, hořčík i vápník a pro organismus je zásadotvorná, prospívá žaludku i močovým cestám.
Máslová dýně je senzační, ale určitě vyzkoušejte také Recepty z dýně Hokaido pro každý den nebo dýňové polévky. Semínka z dýně při vaření nevyhazujte, dýňová semínka se budou hodit například jako slané zobání nebo na pozdější pěstování dýně. Zároveň si z nich můžete vyrobit také dýňový olej.
Recepty z máslové dýně
Máslová dýně miluje jednoduchost
Je škoda přebíjet úžasnou chuť dýně příliš silným kořením nebo česnekem, ačkoliv proti vkusu, že? Ale zkusme recepty z máslové dýně vyladit do podzimních vůní a udělat je maximálně jednoduché. A variabilní.
Pečená máslová dýně
Máslová dýně a její oříškový nádech nejlépe vynikne v jednoduchých pečených úpravách. 20 minut a je to! Počítejte s tím, že při 200 °C bývá dýně upečená za slabou půlhodinku. Stačí nakrájet na hranolky či půlměsíčky, osolit, přidat bylinky, upéct do změknutí a dobrá večeře je na stole.
Co se na pečenou dýni hodí: tymián, rozmarýna, různé druhy pepřů, kari koření, kurkuma nebo velice hřejivá varianta – chilli a drcený kardamom. K bílému vínu chuťovka.
TIP: A pokud něco zbude, stačí rozmixovat s vývarem nebo mlékem a krémová polévka bude luxusní. Či použít do rizota, viz recepty z máslové dýně dole.
Zapečená máslová dýně
Jedinečné souznění zažívají zapečené plátky dýní s bešamelem nebo různými druhy sýrů. Nebojte se do jídla přidat i strouhané oříšky, sypat ho mandlemi nebo pro zapékání použít husté rostlinné smetany. Nebráníme se ani kombinacím s jinou zeleninou nebo masem či výrazným kořením, ale přesto – jednou zkuste jenom sýr. Zážitek nade vše!
Plněná máslová dýně
Klasikou jsou plněné dýně. V tomto případě je dobré si náplň předem tepelně upravit, zejména jedná-li se o masovou náplň. Dýni můžete před finálním zapékáním předpéct čtvrthodinku předem nebo i déle, máte-li velký kus a pečete půlky. Poté v ní vydlabeme patřičné lodičky, smícháme s náplní a zapečeme dozlatova.
Co se do zapečené dýně hodí: kombinace oříšků, exotického koření nebo bylinek. Pro náplň můžete kromě masa zvolit i nezvykle játra (zjemní chuť jatýrek) na různé způsoby nebo použít náplně z kuskusu, rýže či tarhoni.
Nejlepší recepty z máslové dýně
Plněná máslová dýně s kuřecími játry
- máslová dýně
- 200 g kuřecích jater
- 50 ml smetany
- 1 lžička mleté papriky
Postup: Játra (200 g) očistíme a zprudka na oleji osmahneme. Poté k nim přidáme lžičku mleté červené papriky a lžíci kečupu. Zalijeme asi 50 ml smetany a necháme chvíli dusit. Směs zhoustne. Do předpečených dýní uděláme lodičky a navrstvíme do nich směs – necháme ještě čtvrthodinku propéct.
Máslová dýně s kuřecím masem
Máslová dýně s kuřecím masem patří mezi recepty z máslové dýně, které si zamilujete.
- máslová dýně
- 3 kuřecí prsa
- 3 snítky šalvěje
- 2 snítky tymiámu
- 2 stroužky česneku
- Sůl, olej na opečení
Postup: Kuřecí prsa nakrájíme na menší kousky, osolíme a přidáme bylinky natrhané na větší kusy. Půl hodiny marinujeme a pak na oleji opečeme doměkka. Máslovou dýni pokapeme olejem a necháme v troubě upéct. Osolíme hrubou solí a promícháme s opečeným masem. Ještě chvíli necháme v troubě prohřát a podáváme. Chutná skvěle s bramborovou kaší.
Máslové dýňové rizoto
Máslová dýně je třeba vyzkoušet v rizotu. Hřejivě oranžové jídlo si zamilujete. A využít do něj můžete zbytky pečené dýně.
- máslová dýně (1/2)
- 3 lžíce olivového oleje
- 200 g kulatozrnné rýže arborio (rizotové)
- 2 lžíce másla
- 1 lžíce tamari omáčky
- 100 ml bílého suchého vína
- 4 snítky šalvěje
- sůl
Postup: V troubě upečeme dýni s pár lístky šalvěje (zbytek si necháme na opečení) a olivovým olejem. Mezitím uvaříme rýži, přidáme do ní máslo, a víno a vyvaříme na konzistenci krémové kaše. Na oleji do křupava osmažíme rychle lístky šalvěje a necháme je na ozdobu. Upečenou dýni rozmačkáme, zamícháme do rizota, osolíme nebo dochutíme tamari omáčkou a podáváme ozdobené křehkými smaženými lístky šalvěje.
Dýňové koblihy
Koblížky nepatří mezi nejjednodušší recepty z máslové dýně, ale o to více budou chutnat celé rodině.
- máslová dýně (250 g)
- 1 lžíce měkkého másla
- 2 hrnky hladké mouky (ideální je špaldová)
- 1 vejce
- 1 žloutek
- ½ prášku do pečiva
- Citronová kůra, vanilkový cukr, perníkové koření
- Cukr krupice a cukr moučka
- Mléko dle potřeby
- 3 lžíce rumu
- Olej na smažení
Postup: Dýni podusíme doměkka nebo použijeme pečené zbytky (neosolené). Rozmixujeme na hladké pyré. Mouku prosijeme, přidáme prášek do pečiva, vanilkový cukr, vejce a žloutek, citronovou kůru a případně i koření, rum a mléko dle potřeby, aby vzniklo husté těsto (o něco málo hustší než na lívance). Rozpálíme olej a smažíme malé placičky/koblížky a ještě teplé obalujeme v moučkovém cukru.
Vyzkoušíte některé recepty z máslové dýně?
Diskuse k článku