Obsedantně kompulzivní porucha

Obsedantně kompulzivní porucha
01. 04. 2015

Obsedantně kompulzivní porucha je duševní onemocnění, při kterém má dotyčný nutkavé myšlenky (obsese) vykonat určité jednání (kompulze). Vtíravé myšlenky doprovází úzkost, která se snižuje po vykonání rituálu. Obsedantně kompulzivní porucha se tedy řadí mezi úzkostné (neurotické) poruchy, podobně jako fobie, panická porucha nebo generalizovaná úzkostná porucha. Obsedantně kompulzivní porucha je známá po staletí, říkalo se jí nejrůznějšími názvy - posedlost ďáblem, puntičkářství nebo kompulzivní neuróza.

Obsese

Obsese jsou vtíravé myšlenky a představy, které se objeví po určitém spouštěcím podnětu. Nutkavé myšlenky vyvolávají úzkost, jsou nesmyslné a cizí, neodpovídají vlastním zájmům a přáním nemocného. Vedou k jeho psychické nepohodě. Nemocného nutí vykonat určitou činnost. Po provedení rituálu se do určité míry sníží vyvolaná úzkost, ale jen na přechodnou dobu. Záhy se objeví nová obsese a nová potřeba ji snížit.

Nemocní s obsedantně kompulzivní poruchou žijí svůj život v bludném kruhu. Nutkavé myšlenky mění jejich aktivity. Musí vykonávat spoustu rituálů, aby zmírnili svoji úzkost.

Druhy obsesí

Mezi nejčastější obsese patří strach z nákazy nutící danou osobu k neustálému mytí rukou, strach ze zapomenutého úkonu – zamčení dveří, vypnutí sporáku nebo zavření oken. Někdo může starost, že ztratí peněženku, doklady nebo klíče a neustále si kontroluje svoje tašku či batoh. Jiný se cítí nervózní, protože má doma nepořádek, neporovnané věci, špatně složené oblečení. Závažnější jsou obsese k násilnému a agresivnímu chování až zabití. Důležité je, zda mají nutkavé myšlenky i kompulzivní komponentu, která postiženého neustále nutí k vykonávání rituálu.

Výskyt obsedantně kompulzivní poruchy

Choroba postihuje asi 2 – 3% naší populace, i když je velmi poddiagnostikovaná. Muži i ženy jsou postiženi stejně často. Nemocní nejsou zpravidla léčeni psychiatrem nebo psychologem, ale jsou pacienti jiných lékařských oborů – dermatologie (kožní) v případě ekzému z neustálého mytí rukou, interny pro strach s infekčního onemocnění nebo zubního lékařství z důvodu ložisek sliznice dutiny ústní pro časté a intenzivní čištění zubů.

Dvě třetiny z nich se současně léčí s depresí. Může se ale kombinovat i s jinou psychiatrickou diagnózou, nejčastěji alkoholismem, poruchami příjmu potravy nebo jinou úzkostnou poruchou.

Obsedantně kompulzivní porucha a její průběh

Obsedantně kompulzivní porucha obvykle začíná v pozdní adolescenci nebo rané dospělosti okolo 15. roku života. Zpravidla má chronický průběh. Postupně se zhoršuje, což souvisí s tím, že nemocný nevyhledá odbornou pomoc. V jedné třetině případu je průběh kolísavý. Nutkavé myšlenky a jednání mají závažné důsledky na kariéru, životní styl i rodinný život. Rituály narušují schopnost pracovat, jedinci s nutkavými stavy opakovaně nastupují na dlouhodobou pracovní neschopnost a porucha nezřídka vede k invaliditě. Nemocní většinou žijí izolovaně, do manželství vstupují v pozdějším věku a mají méně dětí. Mají častěji sebevražedné sklony, zvláště pokud současně trpí depresemi.

Příčina obsedantně kompulzivní poruchy

Na vzniku obsedantně kompulzivní poruchy se podílí kombinace více faktorů – dědičné, biologické i sociální. U příbuzných s obsedantně kompulzivní poruchou je popsán zvýšený výskyt této choroby.
Rozvoj poruchy může souviset biologickou příčinou - úrazem hlavy, postižením mozku vlivem nedostatečného zásobení kyslíkem při porodu (perinatální encefalopatie) nebo nedostatkem antidiuretického hormonu (regulujícího hospodaření těla s vodou) při chorobě zvané diabetes insipidus. Osoby trpící nutkavými stavy mají zvýšenou aktivitu určitých mozkových okruhů (limbického systému, bazálních ganglií a čelního laloku) a zvýšenou citlivost na neurotransmiter serotonin, jednu z chemických substancí zajišťující komunikaci mezi nervovými buňkami.

Jak vzniká obsedantně kompulzivní porucha

Existuje několik teorií, jak obsedantně kompulzivní porucha vzniká. Při mechanismu dvoustupňového učení nejprve dochází ke klasickému podmiňovaní. Určitý podnět vyvolá u daného jedince úzkost. Vzniku úzkosti se snaží zabránit vyhýbavým chováním, které se stále častěji opakuje, stává se rituálem. Ve druhé fázi (podmiňování vyššího stupně) se vyvolávající podnět spojí s určitou myšlenkou či představou, vyvolá úzkost nutící jedince ke kompulzivnímu jednání. Snižování úzkosti vede k posilování opakování rituálu.

Psychodynamická teorie klade důraz na význam raného psychosexuálního vývoje. Při masivní frustraci nebo velmi příjemných prožitcích v tomto období může dojít k nastartování obranných mechanismů k potlačení nepřijatelných agresivních a sexuálních podnětů.

Obsedantně kompulzivní porucha - diagnostika

Správnou diagnostiku a léčbu obsedantně kompulzivní poruchu může poskytnout jen odborník - psychiatr, lékař zabývající se psychickými poruchami.

Každý z nás má jistě více či méně často nutkavou myšlenku, která ho vede k vykonání určitého jednání. Proto musí být ke stanovení diagnózy obsedantně kompulzivní poruchy splněna určitá kriteria. Nutkavé myšlenky a chování se musí objevovat neustále nejméně po dobu dvou týdnů, pro daného jedince jsou nepříjemné, považuje je za nesmyslné, ale nedokáže jim odolat. Přitom ví, že to dělá on. Narušuje psychosociální adaptaci, schopnost pracovat, žít rodinný život a vykonávat běžné denní aktivity.

Je důležité odlišit obsedantně kompulzivní poruchu od schizofrenie, psychotického onemocnění projevujícího se bludy, halucinacemi a nepochopitelným jednáním. Rozhodující je rozlišení nutkavých myšlenek a bludů. O nutkavých myšlenkách však daný jedinec ví, že jsou nesmyslné a snaží se jim bránit.

Léčba obsedantně kompulzivní poruchy

Terapie obsedantně kompulzivní poruchy je založena na kombinaci psychoterapie a užívaní léků. Základním předpokladem úspěšné léčby je dobré vedení nemocného a jeho rodiny založené vysvětlení podstaty choroby, léčebných možnostech i dlouhodobé prognóze. Při neúčinnosti konzervativní léčby se v přísně indikovaných případech přistupuje k terapii neurochirurgické.

Medikamentózní léčba

V medikamentózní léčbě jsou nejúspěšnější léky ovlivňující serotoninergní systém. Jedná se o tricyklické antidepresivum Anafranil (zabraňující zpětnému vychytávání noradrenalinu a serotoninu) a antidepresiva ze skupiny SSRI (zabraňující zpětnému vychytávání serotoninu) Citalec, Sertralin, Serlift Parolex, Prozac, Deprex, Asentra, Zoloft nebo Fevarin. Příznivý efekt se dostavuje po 5 týdnech užívání, kdy nastoupá účinek těchto léků. Ke zlepšování dochází i v dalších týdnech, ideálně je užívání minimálně po dobu 10 týdnů. Při dlouhodobé léčbě je výhodou málo nežádoucích účinků a snadné dávkování (1 - 2 tablety denně). Potíže se nemocnému bohužel po několika týdnech vracejí až v 80% případů, proto je k dlouhodobému efektu léčby nezbytná psychoterapie.

Jiné skupiny psychiatrické medikace nejsou v léčbě obsedantně kompulzivní metody účinné. Lze ovšem uvažovat o kombinaci s antipsychotiky (Haloperidolem) u nutkavých stavů a tikových poruch.

Ke zmírnění úzkostných stavů se klasicky podávají anxiolytika ze skupiny benzodiazepinů. U obsedantně kompulzivní poruchy je jediným účinným Rivotril, zlepšení se dostavuje během několika dnů. Benzodiazepiny nejsou vhodné k dlouhodobé léčbě, vzniká na ně závislost a asi po čtyřech měsících se snižuje jejich účinnost. Navíc mohou při delším užívání narušit prostorovou představivost, schopnost učit se a vyjadřovat emoce nebo poškodit paměť.

Psychoterapeutické metody

Psychoterapie je založena kognitivně-behaviorálních postupech. Nemocný nejprve vylíčí situace vyvolávající úzkostné pocity a rituály, kterými je usměrňuje. Následně je těmto situacím a činnostem opakovaně vystavován. V poslední fázi terapie se nemocný vědomě snaží zdržet se nutkavého chování a naučených rituálů. Při dostatečně dlouhé a kvalitní psychoterapii je efekt dlouhodobý. Nevýhodou je časově, technicky i finančně náročná léčba.

Neurochirurgická léčba

U závažných a na léčbu nereagujících forem se přistupuje k neurochirurgickému výkonu – cingulotomii. Při této metodě se přerušují nervová vlákna vedoucí z čelního laloku do závitu kolem kalózního tělesa (gyrus cinguli), jež jsou zodpovědná za zprostředkování úzkosti, obsese a bolesti. Provádí se ozářením gama nožem nebo vysokofrekvenčním proudem.

Prevence obsedantně kompulzivní poruchy

Vzniku choroby nelze prakticky zabránit. Můžete však snížit riziko jejího návratu.

Pokud užíváte léky na obsedantně kompulzivní poruchu a pomohly vám, předčasně jej nevysazujte. Podávání by mělo pokračovat 18 – 24 měsíců po dosažení úlevy. Jinak je vysoké riziko návratu choroby. Při opakované epizodě můžete léky užívat několik let.

Nadměrný stres může způsobit návrat nutkavých myšlenek a jednání. Zvyšujte svoji odolnost vůči stresu tím, že si budete plánovat, jak obtížné situace zvládnete. Zamyslete se, které stresové situace vás v nejbližší době čekají a jak se na ně připravíte.

Obsedantně kompulzivní porucha - doporučení

O svých vtíravých myšlenkách a rituálech mluvte se svým lékařem otevřeně. Nestyďte se za ně, jsou projevem nemoci ne vaší slabé vůle. Již samotné popsání obsesí je součástí léčby.

Jestliže obsedantně kompulzivní poruchou trpí váš blízký, podporujte ho v léčbě. Nikdy se nenechejte vtáhnout do jeho rituálů a nemoralizujte. Obě skutečnosti rozvoj choroby podporují. Raději se zaměřte na běžné rozhovory a aktivity s ním i na vytváření normálních rodinných vztahů.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Tým Academy - Anička
    22. 5. 2018 09:34
    Jistě, chápu, také jsem si to neuvědomila. Vaši žádost jsem již zapracovala :)

    Mějte úspěšné dny, Anička
  • Pavla
    22. 5. 2018 09:33
    Dobrý den, prosím bylo by možné poslat mi kontakt na lékaře, který psal tento článek? Po přečtení jsem nemohla zadržet pláč, bylo tak úlevné se zde dočíst "sama o sobě". Sice mě před pár lety správně diagnostikovala psychiatrička, ale já jí bohužel tehdy neřekla úplně celý podtext svých obsesí.… celý příspěvek
  • Tým Academy - Anička
    22. 5. 2018 09:33
    Dobrý den Pavlo, <br> <br> jsme rádi že Vám náš příspěvek pomohl a věříme, že v současné<br> době jste správně léčena svým specialistou. Náš portál by měl právě pomoci v základní edukaci a zorientování se v problematice např. ještě před tím, než se člověk sám odhodlá na základě svých obtíží… celý příspěvek
  • Pavla
    21. 5. 2018 21:05
    Dobrý den Aničko,<br> moc děkuji za informaci, autor článku velmi dobře vysvětlil celý podtext této nemoci - myslím že správné pochopení vlastního problému je důležitý prvek ve zvládnutí těchto stavů... Takže děkuji, že jsem si to mohla přečíst a tím pádem pochopit strach ze svých strachů :-)<br> … celý příspěvek
  • zdeněk
    25. 1. 2017 11:09
    Je mi 44.mám to od cca.25let.<br> 5až10×se musím přesvědčit,že jsem zamkl.<br> Při čtení se musím vracet,protože jsem si nazapamatoval nějaké již přečtené slovo.<br> To samé,když jedu autem.Musím zacouvat např.zpět k nějakému nápisu.<br> Asi nejhorší je představa,že jsem na něčem zanechal svůj… celý příspěvek
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…