Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza
21. 02. 2019

Předkožka (lat. praeputium) je kožní řasa, která obaluje žalud penisu. Její funkcí je citlivý žalud, na kterém ústí močová trubice, chránit. U kojenců je předkožka vnitřním listem srostlá se sliznicí žaludu. Zúžení předkožky se nazývá fimóza. Může být vrozená u chlapců či získaná i u dospělých mužů v důsledku mechanického poškození či opakovaných zánětů. Pokud by tento stav přetrvával, hrozí časté infekce i sexuální potíže. Akutní stav, který vyžaduje rychlou lékařskou pomoc, se nazývá parafimóza, kdy je předkožka přetažena přes žalud, ale nejde vrátit zpět.

Důraz na přetahování předkožky u malých chlapců je již zastaralý. Násilné přetahování předkožky je zcela nevhodné a může způsobit více potíží než užitku. Do začátku povinné školní docházky se předkožka částečně sama uvolní, proces může být dokončen až v pubertě. Léčba spočívá v postupném uvolňování pomocí mastí nebo krémů. Odstranění předkožky – obřízka by měla být až krajním řešením.

Předkožka anatomicky

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí močová trubice a je překryt předkožkou. Předkožka se skládá ze dvou kožních listů – vnější list je obvykle tmavší než ostatní kůže penisu, vnitřní list se objeví po přetažení předkožky a je světle růžový.

Správně fungující předkožka má drobné záhyby, je jakoby nařasená. Se žaludem je spojena uzdičkou (frenulum), což je drobný pruh tkáně přecházející z vnitřního listu předkožky na sliznici žaludu. Při přetažení dozadu je celý žalud obnažený.

Její funkcí je chránit citlivý žalud před poraněním a poškozením. Na žaludu jsou četná nervová zakončení podílející se na sexuálním prožitku. Předkožka také chrání vstup močové trubice před infekcí, například u miminek s plenkami). I předkožka má velice citlivou kůži, připodobnit její citlivost můžeme ke rtům.

Fimóza

Chlapci se rodí v drtivé většině s tzv. konglutinací předkožky. Jedná se o stav přilepení vnitřního listu předkožky k žaludu. Je to tak správně, v této době je velice důležitá ochrana ústí močové trubice před možnou infekcí například ze stolice.

Jak dítě roste, předkožka se sama odlepuje od žaludu. Tento proces trvá různě dlouho.

Vrozená fimóza

Vrozená fimóza (primární, přirozená) se podle statistik vyskytuje u každého 10. chlapce ve věku 3 let. Přetrvává však u 7/100 7 letých chlapců. Pokud se do vývoje nezasahuje, má částečně slepenou předkožku k žaludu stále téměř polovina jedenáctiletých chlapců.

Zbytky slepení mohou přetrvávat až do dospívání, do doby prvních erekcí či sexuálního styku.

Částečná a úplná fimóza

Předkožka může být zúžená částečně (částečná fimóza), kdy se dá stáhnout pouze o kousek, nebo úplně (úplná fimóza), kdy vůbec nelze stáhnout přes žalud a zůstává slepená. Komplikací přirozené fimózy může být obtížné močení, při kterém bývá penis nadouván (tzv. balooning). Někdy se mohou objevovat i opakované infekce.

Sekundární fimóza

Pokud je předkožka násilně uvolňována či přetažena, mohou se drobné trhlinky hojit jizvou. Toto nešetrné zacházení chlapcům působí nejen fyzické a psychické potíže, ale může vést i ke vzniku sekundární fimózy (jizevnatá, opravdová).

Sekundární fimóza nemusí vznikat pouze následkem násilného přetahování předkožky v dětství, vyskytuje se i u dospělých v důsledku opakovaných zánětů či poranění při neobvyklých sexuálních praktikách.

Sekundární fimóza bývá komplikována dalšími záněty, které mohou přejít do chronicity. Muž mívá i bolestivou erekci, sekundární fimóza tak může vést k vyhýbání se sexuálnímu styku a vztahovým problémům.

Hygiena žaludu není při sekundární fimóze dostatečná, a „začarovaný kruh“ se uzavírá. V literatuře bývá uváděn vyšší výskyt rakoviny penisu při sekundární fimóze v důsledku hromadění smegmatu pod předkožkou dospělých. Smegma je produkt žlázek předkožky spolu s odumřelými buňkami, bývá bílé či nažloutlé barvy. U vrozené fimózy pomáhá k odlepení předkožky od žaludu, při sekundární fimóze dlouhodobě spíše dráždí a může vést k přednádorovým změnám na penisu.

Parafimóza

Parafimóza je velmi nebezpečný akutní stav, při kterém dojde k přetažení předkožky za žalud, ta však nelze přetáhnout zpět. Představit si to můžete jako zaškrcení žaludu gumičkou. Ten není dostatečně prokrvován, chybí mu živiny a může dojít k jeho odumření. Žalud penisu je pak oteklý, zarudlý či nafialovělý. Stav velmi bolí a vyžaduje rychlé lékařské ošetření. Obvykle k parafimóze dochází jako komplikace fimózy nebo třeba při neopatrné masturbaci.

fimóza1

Diagnostika fimózy

Diagnostika fimózy se opírá o anamnestická data a klinické vyšetření. Podezření na trvající fimózu by měl získat rodič pozorováním syna při močení.

  • Močení bývá provázeno bolestí či nadouváním žaludu penisu močí (tzv. balooning), nutností výrazného tlačení při močení.
  • Chlapci močí často. Všímáme si souvislosti se záněty žaludu a předkožky (balanopostitis) či močové infekce, které mohou vést až k zánětu ledvin.
  • Při vyšetření pohledem někdy můžeme pod předkožkou pozorovat bělavé tečky, tzv. keratinové perličky. Jsou to odloučené buňky, jejichž nárůst postupně rozlepuje předkožku od žaludu.
  • Při sekundární fimóze bývá okraj předkožky tuhý, někdy i paprsčitě uspořádaný.
  • Při vrozené fimóze je okraj jemný, hladký.
  • Při vyšetření pohmatem lékař opatrně zkouší míru slepení předkožky a žaludu. Předkožka může být přilepena k žaludu třeba jen v malém okrsku (částečná fimóza), nebo není prakticky vůbec pohyblivá (úplná fimóza).

Léčba fimózy

Ani v současné době bohužel nejsou názory na péči o předkožku stejné. Důležité je vědět, že zúžená předkožka u menších chlapců se řeší pouze, když chlapce bolí, má potíže s močením či opakované záněty. Do 5 let věku si nedělejte vůbec žádné starosti, pokud chlapec nemá výše uvedené příznaky.

Léčba "watch and wait"

Moderním přístupem je tzv. watch and wait (pozorujte a vyčkávejte). I poté k zúžené předkožce přistupujte rozvážně. Někteří lékaři doporučují po 5. roku začít s pravidelným přetahováním předkožky, jiní se kloní k ponechání přirozenému vývoji.

V zahraničí se častěji nechává vývoj předkožky přirozeně, bez zásahů až do dospívání. Ať tak či tak, vždy se vyvarujte násilnému či bolestivému přetažení předkožky!  Mohli byste chlapci způsobit sekundární jizevnatou fimózu, která se obtížněji léčí. Bohužel i to se občas děje. Při pravidelných prohlídkách u pediatra či poté u specialisty se ptejte dopředu, jak hodlá postupovat a předem ho informujte o svém názoru.

Zvhlčení pomocí mastí

Pokud je přesto třeba předkožku uvolnit, můžete nejprve vyzkoušet volně prodejné masti, které předkožku zvlhčují. Použít lze například panthenol, měsíčkovou mast, vhodné jsou dětské krémy či krémy na suchou pokožku. Mast či krém se nanese ideálně po koupeli nebo aspoň omytí na vnější stranu předkožky či celý penis u malých dětí a vmasíruje se. Pokud lze předkožka částečně stáhnout, můžete namazat i její vnitřní část. Po chvíli působení můžete začít jemně pohybovat předkožkou a bezbolestně jí posunovat. Po skončení přirození opláchněte.

Masti s obsahem kortikosteroidů

V ordinaci lékaře by se měla fimóza také řešit v první řadě mastí. Lékaři předepisují speciální masti s obsahem kortikosteroidů. 4-6 týdnů se touto mastí 1-2x denně po koupeli či sprše promazává zúžené místo.

Během léčby se může zkoušet opatrné přetahování předkožky, nikdy však do bolesti či silou! Tato léčba obvykle pomůže u velké části chlapců – až u 90 % z nich. Rizikem je však opětovná fimóza po skončení léčby nebo jejímu krátkému přerušení. Proto je důležité následné dlouhodobé promašťování obyčejnou mastí a postupné opatrné přetahování předkožky při nebo po koupeli dítěte. K účinnosti masti je důležitá důslednost a čistota.

Operace předkožky

V některých případech je nutné nakonec přistoupit k chirurgickému řešení. Tím může být plastická operace ve smyslu naříznutí předkožky. Provádí se v celkové či lokální anestezii naříznutím předkožky v jednom či více místech. Obřízka je chirurgické odstranění předkožky částečně či zcela. Měla by být až posledním, krajním řešení fimózy.

Po obřízce zůstává trvale odkrytý žalud penisu. Muž ztrácí velkou část nervových vláken, která zpříjemňují sexuální styk. Navíc díky obnažení ústí močové trubice může vést také k jejímu zúžení. O tomto rozporuplném zákroku by si měl každý muž rozhodnout sám, a pokud není nevyhnutelný, své malé děti od něj chraňte.

Léčba parafimózy

Při parafimóze můžete první pomoc vyzkusit sami – uchopte penis do obou rukou a palci tlačte žalud do předkožky. Přetahovat předkožku přes žalud nemá význam, je třeba žalud vtlačit jakoby dovnitř. Využít můžete studenou sprchu.

Pokud to nepomůže, je třeba rychle vyhledat lékaře urologa, který nejprve zkusí pomocí znecitlivujících gelů a léků na zmenšení otoku přetáhnout předkožku zpět přes žalud. Pokud se to nepodaří, provede drobný chirurgický zákrok s naříznutím předkožky. Tkáň žaludu není zásobená živinami, a proto hrozí jeho reálné odumření! S léčbou tedy neotálejte.

Závěr

Zúžení předkožky je u menších dětí zcela fyziologické a pro vaše rozhodování stran zásahu by nemělo mít žádný vliv, jak to má chlapec kamarádky či co vám radí vaši blízcí. Bohužel i mezi některými lékaři přetrvává názor nutnosti včasného zásahu.

Primární fimóza není nemoc ale přirozený stav. Dejte tak na vlastní uvážení. Riziko neopatrného a časného zásahu spočívá především ve vzniku trhlinek a následnému sekundárnímu zúžení jizvami.

Děti si bohužel často dlouhodobě pamatují trauma způsobené násilným přetažením předkožky, což může vést ke strachu z lékařů a nedůvěře. Lékaře konzultujte v případě potíží při močení – bolest, nafukování penisu močí, nutnosti výrazného tlačení při močení, časté močení.

Také navštivte lékaře při změně barvy - zarudnutí žaludu či penisu, otoku. Okamžitou lékařskou pomoc vyžaduje parafimóza. Svého syna veďte k hygieně pohlavních orgánů, v dospívání mu umožněte přístup k informacím o jeho dospívajícím těle.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Potrat neboli interrupce

Příčiny samovolného potratu jsou velmi různorodé a dělí se na dvě základní skupiny. První jsou příčiny na straně matky, druhou skupinou jsou pak…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…