Botulismus

Botulismus
27. 10. 2016

Botulismus je akutní onemocnění způsobené nervovým toxinem produkovaným bakterií Clostridium botulinum. Botulotoxin vyvolává obrnu některých hlavových nervů. Název bakterie je odvozený od „botulus“, latinsky klobása. Spóry klostridia jsou totiž přítomné i ve zvířecích střevech, která se dříve používala k výrobě uzenářských výrobků. Proto se botulismu též říká otrava klobásovým jedem.

Bakterie byla objevena belgickým badatelem van Ermengem v roce 1896, když způsobila otravu 34 účastníků hostiny Hudebního pohřebního spolku ve vsi Ellenzells po požití syrové šunky. Pro tři z nich končila oslava smrtí.

Čtěte také:

Dětská mozková obrna

Botulismus a jeho původce

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující přežití v nepříznivých podmínkách) vysoce odolné vůči teplu.

Klostridium je běžně přítomno ve střevním ústrojí zvířat, včetně ryb. Jeho spory se vyskytují v půdě, prachu, ve vodě a mohou kontaminovat zeleninu a houby. Kolonizace střeva dospělého jedince je málo obvyklá, u kojenců může vést k závažné intoxikaci. Botulismus je způsobený vlastním toxinem, který je vysoce toxický.

Typy toxinů

Je známo 7 typů Clostridium botulinum, které produkují odlišné typy botulotoxinu. Toxin typu A produkují klostridia kontaminující ovoce a zeleninu. Po konzumaci masných výrobků se vyskytují otravy toxinem typu B. Kmeny s produkcí botulotoxinu E jsou nejčastější příčinou otrav potravinami rybího původu. Otravy typem C a D se vyskytují u zvířat, typ F a G je u lidí vzácný.

Botulismus a jeho výskyt

Typický je rodinný výskyt nebo drobné epidemie botulismu. V České republice se botulismus vyskytuje poměrně zřídka, obvykle dva až tři případy ročně.

Zdrojem infekce jsou domácí masové nebo zeleninové konzervy či klobásy, při jejichž výrobě je použita špatně opraná zelenina, kontaminované maso nebo špatně vypraná střeva (na výrobu klobás). Nedostatečně sterilované konzervy poskytují vhodné podmínky pro vyklíčení spor a produkci toxinu. Vzácně vznikne tzv. ranný botulismus při poranění kontaminovanou hlínou se sporami.

Mechanismus účinku

Botulotoxin blokuje produkci nebo výdej látky (acetylcholinu), která zajišťuje komunikaci mezi nervovými buňkami (na nervových synapsích) a nervovými vlákny a svalem (v nervosvalové ploténce), kde brání přenosu vzruchu z nervových vláken na svaly. Účinek toxinu se projevuje na periferii, obrnou příčně pruhovaného svalstva, a reakcí vegetativního nervového systému, která je způsobená postižením odstředivých (eferentních) nervů. Svalová obrna, ani nervová porucha nejsou trvalé.

Průběh otravy

Produkce toxinu probíhá v potravině, vzácně i ve střevě člověka (kojenecký botulismus). Toxin se vstřebává v horní části tenkého střeva, kde je nízké pH.

Inkubační doba botulismu je nejčastěji 12 – 36 hodin. Ale příznaky se mohou objevit i za 8 dní (u ranného botulismu). Čím kratší je inkubační doba, tím je závažnější průběh i prognóza.

Otrava může probíhat velmi mírně, kdy není nutné vyhledávat lékařskou pomoc, ale i opravdu těžce a končit smrtí postiženého do 24 hodin. Úmrtnost je vyšší u starších lidí.

Botulismus - příznaky

Nejčastější formou botulismu je smíšená otrava, vzniklá po požití toxinu v potravě. Onemocnění začíná trávicími potížemi, tedy nevolností, zvracením a bolestmi břicha, a zvýšenou teplotou, později se rozvíjejí neurologické příznaky. Postižení hlavových nervů se projevuje dvojitým nebo rozostřeným viděním, rozšířenými zornicemi, až k zornicím pokleslými očními víčky (ptózou), obtížným polykáním, chraptivým hlasem a sníženou mimikou v obličeji.

Zasažení vegetativního nervového systému se manifestuje nízkým tlakem (hypotenzí) a suchostí v ústech, zástava střevní peristaltiky vyvolá zácpu a později střevní neprůchodnost (ileus) a připojí se i zástava močení.

V závažnějších případech otrava postupuje dále, dochází k oboustranné sestupné obrně příčně pruhovaných svalů. Motorická poruchy postihuje horní míšní oblast a může vést k obrně krčních svalů, bránice a horních končetin. Život ohrožuje ochrnutí dýchacích svalů.

To vše probíhá při plném vědomí nemocného, který je úzkostný, a bojí se o svůj život. Projevuje se únava a vyčerpání. Onemocnění se může i bez léčby zastavit v kterémkoliv stádiu a postupně se upravit. U osob, které přežijí, dochází k úpravě činnosti zvláště okohybných svalů do 6 – 8 měsíců. Slabost a vegetativní poruchy trvají déle.

Při čisté otravě botulotoxinem dochází k rozvoji neurologických příznaků bez horečky nebo zvýšené teploty.

Ranný botulismus

Pokud spory klostridia kontaminují ránu a produkují zde toxin, jedná se o ranný neboli traumatický botulismus. K infekci může dojít při poranění kontaminovanou hlínou. V poslední době je pozorován výskyt hlavně u narkomanů. Inkubační doba je delší, 4 – 14 dnů. Obrna je výraznější na straně poranění a v bezprostředním okolí rány.

Kojenecký botulismus

Přímo ve střevě dítěte je produkován toxin při kojeneckém botulismu. Toto onemocnění postihuje kojence mladší 6 měsíců živené umělým kojeneckým mlékem. Usídlení klostridií je možné kvůli nedostatečně vyvinuté střevní mikroflóře. Umělá výživa navíc narušuje vývoj střevní mikroflóry a nekojené dítě nedostává od matky ochranné protilátky (imunoglobuliny IgA). Zdrojem spor může být kontaminovaný med podávaný na dudlík k uklidnění kojence. Onemocnění se projevuje zácpou, neprospíváním, zvýšenou spavostí, špatným příjmem potravy, nižším svalovým napětím a v závažných případech i těžkou obrnou s dechovým selháním.

U osob trpících nespecifickým střevním zánětem, hlavně Crohnovou chorobou, může rovněž vzniknout střevní botulismus.

Botulismus - diagnostika

K podezření na botulismus vede typická anamnéza (konzumace domácích výrobků) a postupný rozvoj oboustranné obrny, zejména hlavových nervů. Typický je obraz tzv. 4D – diplopie (dvojité vidění), dysartrie (porucha artikulace), dysfonie (porucha tvorby hlasu) a dysfagie (porucha polykání). K potvrzení se provádí průkaz toxinu v séru, stolici, zvratcích, krvi nebo kontaminované potravě.

Botulismus - léčba

Základem léčby je opakované podání antitoxického séra. Jedná se o tzv. „pasivní očkování“ (imunizaci), při které se postiženému jedinci podají již vytvořené protilátky. Tyto protilátky působí okamžitě, ale krátkodobě. Sérum se podává opakovaně po nižších dávkách. Při důvodném podezření má být sérum podáno okamžitě.

U ranného botulismu mají význam antibiotika. Podává se penicilin nebo ampicilin. Rovněž je potřeba provést chirurgickou revizi rány.

Jinak je léčba symptomatická, mírní se nepříjemné projevy otravy. U dotyčného jedince se sledují základní životní funkce, aby se případně zahájila intenzivní péče a umělá plicní ventilace.

Prognóza závisí na velikosti infekční dávky a včasném podání antitoxinu. Obrny jsou vratné, ale jejich úprava může trvat měsíce.

Užití botulotoxinu

K léčebným účelům se botulotoxin používá od 80. let minulého století. Zejména k terapii mimovolního silného stahu očního víčka (blefarospasmu) a při onemocnění s abnormálním vzestupem svalového napětí. V kosmetice se paralytického účinku botulotoxinu využívá pro vyhlazení vrásek.

Prevence

Při výrobě domácích konzerv a klobás je nutné dodržovat potřebné technologie. Důležité je pečlivé oprání zeleniny a správné uskladnění konzerv. Před konzumací pokrm nejméně 10 minut povařte. Na zničení toxinů stačí 10 minutový var.

Nejúčinnější prevencí botulismu je očkování. Vakcíny s botulinovým toxoidem jsou určeny pouze pro zvláštní účely jako je očkování laboratorní pracovníků a speciálních vojenských jednotek. Veterinární vakcíny se aplikují hospodářským zvířatům.

Osobám, které konzumovaly závadnou potravinu, lze sérum podat preventivně, přestože se u nich nevyvinuly žádné příznaky.

Doporučení

Vzhledem k riziku rozvoje kojeneckého botulismu nedávejte dětem mladším 12 měsíců med. Med může být kontaminován sporami klostridií.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

MRSA neboli zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je bakterie, která se běžně vyskytuje na pokožce a sliznicích lidí a většinou nezpůsobuje žádné potíže. Uvádí se, že stafylococus…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…