Gynekomastie

Gynekomastie
26. 01. 2017

Zvětšení prsní žlázy u mužů – tzv. gynekomastie (z řeckého gyné = žena, mastos = bradavka) je poměrně častý problém dospělých mužů. Gynekomastie bývá vnímána jako kosmetická vada a může být zdrojem značných psychických problémů. Příčin je celý řada od nezávažných až po smrtelná nádorová onemocnění. V některých obdobích života se může vyskytovat i fyziologicky. Muži často nemají kromě zvětšení prsou žádné další potíže, někteří mohou mít pocit tlaku či bolesti, zvětšení prsou je obtěžuje. Léčba je cílena na vyvolávající příčinu.

Od pravé gynekomastie také z důvodu léčby se odlišuje pseudogynekomastie, kdy prsa jsou podobně zvětšená, ale příčinou je nadměrné ukládání tuku kolem bradavek, ne zvětšení prsní žlázy jako takové.

Gynekomastie - příčiny fyziologické

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských pohlavních hormonů přes placentu na plod. V pubertě se v různých stupních projeví zvětšení prsní žlázy až u 70% chlapců, zhruba po půl roce se upraví. Je to způsobeno relativní nadprodukcí ženských pohlavních hormonů (estrogenů) ve varlatech oproti mužskému pohlavnímu hormonu testosteronu. Muži i ženy totiž produkují oba typy pohlavních hormonů – androgeny i estrogeny, právě jejich nerovnováha způsobuje hormonální odchylky. Ve stáří asi u poloviny mužů produkce testosteronu opět výrazněji klesá, proto se opět může fyziologicky objevit zvětšení prsou.

Gynekomastie - příčiny patologické

Gynekomastie může mít celou řadu příčin. Mezi ty nejčastější patří především vedlejší účinek léčiv a porucha funkce varlat (vrozený či získaný hypogonadismus).

Polékové zvětšení prsní žlázy je časté jako vedlejší účinek při užívání různých hormonů (estrogeny, steroidy) nebo například antiandrogenů v léčbě nádoru prostaty. V běžné populaci středního věku se nejčastěji setkáte s léky užívanými v kardiologii (ACE inhibitory na léčbu vysokého krevního tlaku, spironolakton při srdečním selhání, amiodaron ke kontrole srdečního rytmu aj.).

Gynekomastie se může objevit i při cytostatické léčbě nádorů, u protivředových léků (cimetidin, omeprazol), při užívání léků proti nespavosti či depresi, u léků proti AIDS a dalších. Nežádoucí účinek se nemusí objevit u každého! Důležité je myslet na změnu léčiv a hledat případnou souvislost s objevením se gynekomastie, kdy se zpravidla dá jednoduše vyměnit lék a nežádoucího účinku se zbavit.

Některé léky však zaměnit za podobné nelze – pak je třeba individuálně řešit s lékařem, zda výhody užívání léku převyšují nežádoucí účinek. Návykové látky – alkohol, heroin, marihuana, mohou být také příčinou vzniku gynekomastie. Za zmínku jistě stojí přírodní anabolika a anabolické steroidy, tedy látky cíleně zvyšující svalovou hmotu v těle. Zejména anabolické steroidy mohou být velmi nebezpečné svými nežádoucími účinky na psychiku, plodnost a mnoha dalšími.

Endokrinologické poruchy se týkají žláz s vnitřní sekrecí, tzn. produkujících hormony. Při hypogonadismu se nedostatečně tvoří pohlavní hormony ve varlatech, vzniká neplodnost. Příčiny mohou být vrozené (například genetická vada Klinefelterův syndrom) – ty se projeví nerozvinutím typických pohlavních znaků již v pubertě, či získané (záněty, nádory či úrazy varlat, útlum tvorby hormonů ve varlatech v důsledku jiné protinádorové léčby, útlum v důsledku nefungování řídícího centra v mozkové hypofýze). Z dalších hormonálních poruch bývá gynekomastie příznakem nadměrné hladiny hormonu prolaktinu v krvi či poruchách funkce štítné žlázy.

Při pátrání po příčinách je třeba myslet na nádorová onemocnění. Jedná se zejména o karcinom prsu, u mužů sice vzácný leč vyskytující se, a také nádory varlat či nadledvin.

Při selhávání ledvin či dialýze se může vychýlit hormonální rovnováha mezi estrogeny a androgeny. Z dalších příčin je dobré myslet na nemoci jater, obezitu i naopak podvýživu. A proč třeba u obezity vzniká pravá gynekomastie? Je to opět dáno efektem estrogenů, které jsou částečně produkovány i tukovou tkání. Při podvýživě je příčina v nedostatku krevních bílkovin, které přenášejí hormony k cílovým buňkám. Zkoumán je i možný nadbytek fytoestrogenů, tedy estrogenů vyskytujících se v některých plodinách (např. sóji). U části gynekomastií příčinu odhalit nedokážeme, pak se hovoří o idiopatické gynekomastii.

Gynekomastie - průběh a projevy

Muž sám či jeho blízcí si všimnou zvětšení obou či jednoho prsu. Často to bývá jediný příznak, který může značit patologii v těle. Někdy také můžete pociťovat tlak či napětí v prsou, vzácněji i „šimrání“ prsních bradavek, bolestivost či výtok z bradavky. Potíže se vyskytují spíše ze začátku, při déletrvající gynekomastii ustupují. U dětí a dospívajících se v naprosté většině prsní žláza zmenší sama. Poléková gynekomastie se zpravidla také upraví při změně daného léku. Pokud však trvá zbytnění žlázy dlouho, postupně se přeměňuje tkáň na vazivo a šance na zmenšení běžnou léčbou se výrazně snižuje. Možností pak zůstává plastická operace.

Gynekomastie - diagnostika

Základem pro léčbu je správné určení příčiny. Lékař s vámi důkladně probere vaší anamnézu, zaměří se také na léky a doplňky stravy, které užíváte. Při klinickém vyšetření by se měl pohledem a hmatem zaměřit na vyšetření prsou, varlat, spádových uzlin. Také pátrá po známkách selhávání jater či ledvin nebo snížené funkci štítné žlázy. Pro potvrzení diagnózy se využívá ultrazvukového či mamografického vyšetření, které zobrazí prsní žlázu a přilehlou oblast. Odběr krve je zaměřen individuálně směrem k možné příčině dle anamnézy a klinického vyšetření.

V rámci diferenciální diagnózy je nejprve odlišení od pseudogynekomastie (viz výše). Velice důležité je vyloučit přítomnost karcinomu prsu, pro který je typická asymetričnost, tuhý útvar obvykle mimo bradavku, různé ďolíky v kůži či krvácení z bradavky. V nejasných případech je prováděna mamografie, tedy zobrazení prsu pod rentgenem na speciální přístroji – mamografu. Také se mohou vyskytovat nezhoubné např. tukové nádorky.

Gynekomastie - léčba

Nejprve je třeba vyloučit postupně léky a doplňky stravy s možným nežádoucím účinkem vedoucím k rozvoji gynekomastie. Některé léky však nejsou zastupitelné a nemocný je může potřebovat pro závažnější diagnózy (například některé kardiologické léky). Sami si léky nikdy nevysazujte! Vždy je třeba hledat individuálně řešení s příslušným lékařem.

Z léků lze především v počátcích zvětšení prsou úspěšně využít léky cílené proti estrogenům (např. tamoxifen). Trvá-li gynekomastie více než rok, tvoří se vazivová tkáň, která nereaguje na léky a zmenšení prsou léčivy bývá jen částečné. Pak jsou možné kosmetické zákroky k odstranění přebytečného tuku liposukcí nebo odstranění prsní žlázy tzv. mastektomií.

Pokud zbytnění prsní žlázy nereaguje na léčbu, je dlouhodobé či nelze vyloučit možný nádorový proces, pak je voleno taktéž chirurgické řešení. Sami či s pomocí výživových poradců byste se měli zaměřit na snížení hmotnosti, trpíte-li nadváhou. Je to důležité právě také před plastickou operací prsu, aby výsledek zákroku byl co nejlepší.

Radikální postup je volen v případě průkazu zhoubného karcinomu prsu. Pak je podobně jako u žen chirurgicky odstraněna prsní žláza s následnou další léčbou (nejčastěji radioterapie).

Gynekomastie miminek a dospívajících obvykle sama ustoupí bez léčby, při delším trvání či výrazném obtěžování u dospívajících chlapců je možno s pomocí endokrinologa taktéž využít hormonální léčbu k potlačení účinku estrogenů.

Nápomocné mohou být i některé přírodní doplňky právě na principu potlačení ženských hormonů v mužském těle či zvýšení testosteronu. Je třeba však nejprve pátrat po příčině, která by mohla být jednoduše odstranitelná i bez léčby nebo naopak by mohl být zastřen závažný problém vzniku gynekomastie. Proto více než u jiných nemocí je třeba ptát se a pátrat: "Proč?".

Gynekomastie - prevence

Gynekomastie se může stát významnou psychickou zátěží pro muže a mít také kromě psychiky dopad na sociální vztahy. Je proto dobré řešit tento problém hned, jak si ho všimnete, neboť léčba je nejúspěšnější právě v začátcích. Gynekomastie také může značit závažné onemocnění. Proto při zvětšení prsou či změnách na varlatech konzultujte lékaře!

Zvlášť na zřeteli mějte asymetrické zvětšení prsou, hmatné útvary v prsu, vtažení či krvavý výtok z bradavky a podobně. Mohlo by se jednat o závažný karcinom prsu. Vhodné je také pravidelné samovyšetření varlat, při kterém si snáze všimnete případných změn. Nedoporučuje se ani radikální úprava stravy (např. makrobiotická), protože výrazný přebytek fytoestrogenů v potravě by také mohl být sám o sobě příčinou gynekomastie. Naopak ani vyloučení plodin, které je obsahují, ze stravy není správné.

Snažte se o přiměřeně zdravou a pestrou stravu, zdravý životní styl. Vyvarujte se přejídání a nadváhy, nadměrnému pití alkoholu. Neužívejte drogy. Pokud posilujete, dobře si rozmyslete, zda vám užívání přírodních či steroidních anabolik k růstu svalů stojí za možné zdravotní komplikace.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…