Parazitární infekce

Parazitární infekce
05. 01. 2017

Slovo parazitismus popisuje vztah dvou organismů, z něhož jeden organismus (parazit čili cizopasník) má zisk z daného vztahu a druhý na něj naopak doplácí (hostitel). Parazit zneužívá hostitele tak, že se živí tkáněmi samotného hostitele (aniž by se ho snažil zabít nebo úmyslně zničit), nebo se přiživuje na jeho potravě či jinak profituje z hostitelova organismu nebo jeho činnosti. Parazit tak snižuje zdatnost samotného hostitele. Někteří parazité dokonce s hostitelem spolupracují a jeden druhému vyhovují.

Parazitů existuje obrovské množství, pro lidský organismus se ale zmíníme o těch nejčastějších a nejtypičtějších. Parazité se většinou z vnějšího prostřední dostanou do blízkosti lidského těla, vyživují se tkáněmi nebo pozřenou lidskou potravou. V mnoha případech, pokud má parazit ideální podmínky, začíná se rozmnožovat a šířit. Šíření může probíhat mnoha způsoby. Pokud se parazit dostane do krevních cév, může se poměrně rychle krevním tokem dostat do jakýchkoliv míst lidského těla. Podobně i lymfatické cévy mohou parazita rozšířit dále po těle.

Čtěte také:

Giardióza

Lidský imunitní systém je velmi citlivý a rychle reaguje na přítomnost parazitů, problém ale nastává, když se parazit nekontrolovatelně množí a imunitní systém sníží svojí účinnost. Možné je, že na jednom lidském organismu cizopasí několik různých typů parazitů najednou. Někteří odborníci tvrdí, že až 95% populace má v těle parazity a to jak jedinci zcela zdraví, tak i nemocní. Uvažuje se, že někteří parazité mohou vést nebo alespoň přispívat k vážnějším onemocněním jako je astma, srdeční potíže, nebo dokonce vznik zhoubných nádorů.

Parazitární infekce - příčiny vzniku

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje, ve kterém je daný parazit obsažen. Celosvětově je až více jak 50% zdrojů vody a potravy infikováno. Organické potraviny (ovoce a zelenina, maso, vejce) mají výskyt parazitů poměrně vysoký, jelikož dochází k rizikovému hnojení či krmení.

Vajíčka parazitů jsou často mikroskopické velikosti a není téměř možné je odhalit před pozřením. Krom tzv. alimentární cesty (pozřením v potravě) existují další cesty přenosu jako je přímý kontakt (podání ruky, chůze na boso, plavání v nakažené vodě), pohlavní přenos nebo přichycení parazita přímo na kůži. Riziko nákazy hrozí také při péči o dobytek, ptactvo či některé plazy. Řadu parazitů mohou také přenášet domácí mazlíčci jako jsou psi, kočky, králíci či různí hlodavci.

Příznaky a průběh parazitární nákazy

Jak již bylo několikrát zmíněno, existuje mnoho druhů parazitů, mnoho cest přenosu a tím také řada různých příznaků a průběhů nákazy. K velmi častým příznakům při parazitární infekci patří zažívací obtíže, ubývání na hmotnosti, neschopnost přibrat se stálým pocitem hladu, plísňové infekce, alergické reakce na kůži, svědění kůže, chronické tonsilitidy, infekce močového měchýře, svědění konečníku, hemoroidy, bolesti svalů, bolesti břicha, otoky v oblasti končetin, chronická únava, bolesti kloubů, pocity, že se něco hýbe pod kůží, potíže s játry a žlučovými cestami, anémie.

V konkrétních případech se přítomnost střevních parazitů (roup, motolice, tasemnice) projevuje bolestmi břicha, svěděním konečníku, hubnutím, kašlem, nechutenstvím, plynatostí, poruchami spánku apod. Toxoplazmóza se většinou podobá chřipce, typicky se vyskytuje zvětšení lymfatických uzlin, výskyt tkáňových cyst, horečky, v těhotenství může toxoplazmóza stát za závažným poškozením plodu.

Některé typy červů pak mohou způsobovat skryté krvácení se ztrátou krve a anémií s nedostatkem železa. Vyskytují se také poruchy výživy s hubnutím a neschopností udržení zdravé hmotnosti. Objevit se také mohou bolesti svalů a kloubů, bolesti zad, ramen a stehen. K příznakům patří také otoky končetin, porucha imunitního systému s opakovanými infekcemi, kvasinkové infekce, záněty a krvácení z dásní, bolesti hlavy.

Poruchy nervového systému se mohou projevovat jako deprese, nervozita, úzkost, podrážděnost. Narušení nervového systému může být způsobeno přímým působením parazita na mozek nebo další části nervového systému nebo může být nervový systém narušen odpadními látkami, které parazit produkuje.

Parazité mohou působit také na srdce a cévy, k projevům se pak řadí poruchy srdeční frekvence, bolest na hrudi. Parazité, jejichž aktivita roste v noci pak způsobují poruchy spánku a nespavost, opakované probouzení během noci a celkový neklid. U žen i mužů se můžeme setkat také se sexuálními dysfunkcemi, u žen s menstruačními abnormalitami.

Příklady nejčastějších parazitů

Obecně se odhaduje se, že existuje přes 300 různých druhů lidských parazitů.

Roup dětský (enterobius vermicularis)

Tento parazit je typickým parazitem dětí. Tento červ žije ve střevě a v apendixu. Výskyt je velmi častý a k nákaze dochází pozřením vajíček červa. Červ se pak vyvíjí ve střevě a samička klade vajíčka v oblasti konečníku převážně v noci. Toto pak vyvolává svědění. Onemocnění může probíhat zcela bezpříznakově, nebo jako zažívací obtíže a svědění konečníku. V některých případech samička klade vajíčka v oblasti pochvy ženy, to pak vyvolává podráždění a opakované infekce. Může dojít až k neplodnosti ženy.

Měňavka úplavičná (Entamoeba hystolityca)

Tento parazit je parazit ze skupiny prvoků a má mikroskopickou velikost. Většinou dochází k jeho pozření znečištěnou vodou či potravou. Entamoeba pak působí zažívací potíže s průjmem a zvracením.

Tasemnice (taenia)

Tasemnice je bezobratlá ploštice, která žije parazitickým životem. Existuje několik tisíc druhů tasemnic. Tasemnice parazitující v lidském těle většinou přežívají ve střevech. Po pozření vajíček tasemnice se z nich vyvine dospělý jedinec, který se přisaje v oblasti střeva a zneužívá živin jedince.

Motolice

Opět jde o bezobratlé ploštice zahrnující mnoho druhů. Motolice využívají ve svém životním cyklu až 3 mezihostitele. Vývojový cyklus je většinou velmi složitý, většinou začíná vajíčkem, ze kterého se vyklube larva, ta se vyvíjí v mezihostiteli (většinou plž), mladá motolice pak roste v dospělého jedince v konečném hostiteli. Motolice je u člověka schopna poškodit řadu orgánů včetně jater.

Škrkavky (toxocara)

U člověka nejčastěji škrkavka psí je červ nažloutlé barvy. Škrkavky způsobují záněty střev a dalších orgánů. Rizikem jsou larvy škrkavek, které mohou způsobovat tzv. larvální toxokarózu. Člověk pozře vajíčko, ze kterého se ve střevě vyvine larva. Larva je schopna prolézt střevní stěnou a migrovat stěnou cév prakticky kamkoliv po těle. K nejčastěji postiženým orgánům patří plíce, játra, ledviny, mozek, ale i svaly.

Měchovec

Jeho larvy proniknou kůží člověka. Dospělý jedinec je pak schopný se prokousat střevní stěnou a vyživovat se přímo lidskou krví. K příznakům pak patří anémie, bolesti břicha až srdeční selhání.

Výše zmínění parazité jsou tzv. endoparazité (vnitřní). Velmi častí jsou ale také ektoparazité, ke kterým můžeme zařadit asi nejznámější klíště, vši či svrab.

Parazitární infekce - diagnostika

Ektoparazité jsou většinou poměrně jednoduše diagnostikovatelní pouhým zrakem (onemocnění způsobené těmito parazity ne). Parazity nalezneme přisáté ke kůži (klíště), přichycené k vlasům (vši) nebo u roupů či tasemnice najdeme jejich zbytky ve stolici či na spodním prádle. Přítomnost parazitů lze ale zjistit také odborně vyšetřením vzorku stolice či krve, dále také ultrazvukem, CT či MRI.

Krevní obraz může odhalit zánětlivou reakci organismu, různé typy enzymů, jejichž hladina je zvýšená může odhalit poškození jater. U onemocnění malárií (přenos komárem) lze odhalit plazmodia v krvi. Možné a velmi důležité je také tzv. sérologické vyšetření, kdy se ze vzorku krve měří hladiny protilátek proti určitému parazitu. Ultrazvuk pak odhalí abscesy, CT nebo MRI jsou schopné pomoct se zobrazením orgánů v nichž je možné odhalit dutiny, cysty, abscesy nebo v některých případech přímo parazita.

Parazita je možné odhalit vyšetřením vzorku stolice (přítomnost článků tasemnice či vajíček jiných parazitů). Velmi důležitá je jako základní vyšetřovací metoda anamnéza. Lékař by se měl pacienta zeptat na typické rizikové chování (požití syrového masa, pití vody z neznámého zdroje, setkání s určitým zvířetem, pobyt v přírodě, sdílení oblečení či cestování a užívání ložního prádla atd.).

Parazitární infekce - léčba

Jelikož existují stovky druhů různých parazitů, existuje také mnoho typů léčebných postupů. Některé zdroje uvádějí, že pouhá přírodní léčba je schopna zničit desítky typů parazitů. Mezi tyto látky patří například slupky ořechů, pelyněk, čerstvý česnek, okurky, papaya, muškátový oříšek, dýňová semínka, kurkuma, cayenský pepř, zázvor či hřebíček. Při podezření na parazitární infekci je ale vždy vhodnější než samoléčba konzultace se zkušeným odborníkem. K léčbě parazitů se využívají různé typy chemických látek a vždy je léčba velmi individuální a specifická pro jednotlivé parazity.

Parazitární infekce - prevence

Je známo, že parazitární infekce jsou mnohem častější v zemích se zhoršenými hygienickými podmínkami. Proto jsou základem prevence většiny parazitárních infekcí správné zásady hygieny. Důležité je si pravidelně denně mýt ruce a to obzvláště po použití toalety nebo po kontaktu se syrovým masem, s neznámými osobami, se zvířaty (a to i domácími mazlíčky), s biologickým materiálem apod.

Doporučuje se nenechat domácí mazlíčky spát v posteli, olizovat obličej nebo sdílet potraviny. K prevenci patří pravidelné odčervení domácích zvířat a případně také členů rodiny. K další prevenci patří konzumace potravin ze známého zdroje a správné tepelné zpracování masa a jiných produktů. Mléko by mělo být pasterizováno a ovoce a zelenina důkladně omyté. K prevenci ektoparazitů patří nesdílení ložního prádla, spodního prádla a dalšího oblečení s jinými a především neznámými osobami. K dalším preventivním opatřením patří návštěva lékaře po návratu z exotických cest.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Borelióza

Klíště (latinsky Ixodesricinus) bylo objeveno v roce 1758, jde o roztoče z čeledi klíšťatovití. Tento roztoč se živí sáním krve savců, ptáků nebo…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…