Kašel – akutní a subakutní

Kašel – akutní a subakutní
26. 10. 2017

Kašel občas trápí každého z nás. Je to reflex sloužící k obraně a ochraně dýchacích cest. Může být příznakem banálního podráždění dýchacích cest, ale také známkou závažnější infekce, nádoru či akutních, život ohrožujících stavů. Z praktického hlediska je dobré rozlišovat kašel akutní, subakutní a chronický. Kašel má mnoho podob, jeho charakteristika může významně pomoci s určením diagnózy. Mezi nejčastější příčiny akutního kašle patří infekční onemocnění. Pokud trvá delší dobu, neopouští nás ani po 2 měsících, je třeba věnovat mu náležitou pozornost. Dlouhodobý kašel může být příznakem vážného onemocnění. Kašel bychom neměli podceňovat, především je-li náhlý, prudký s přidruženými příznaky, či naopak jedná-li se o dlouhodobý kašel.

Jak vzniká kašel?

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování drobných vdechnutých nečistot či sekretu. V dýchacích cestách a přilehlých strukturách jsou rozmístěny přijímače (receptory) citlivé na podráždění. Jedná se vlastně o nervová zakončení nejčastěji bloudivého nervu (nervus vagus), která při podráždění vedou vzruch do centrální nervové soustavy a jednoduchým přepojením zpět do oblasti dýchacích cest a vyvolají kašel pomocí stahů okolních svalů. Receptory mohou být podrážděny tlakem, sekretem, cizí látkou či zánětem. V případě akutního kašle je to nejčastěji přítomnost infekčních částic a reakce sliznice na ně. Síla kašle nemusí odpovídat závažnosti nemoci, která ho vyvolává.

Čtěte také:

Kašel - jak na něj?

Zajímavostí může být vyvolání kašle u některých osob při čištění ucha. Je to způsobeno tlakem na nervová vlákna již zmíněného bloudivého nervu, který někdy bývá přítomen povrchově (i jednostranně) v oblasti vstupu do zvukovodu.

Příčiny

Nejčastější příčinou akutního kašle jsou bezpochyby infekční virová onemocnění horních cest dýchacích. Nákaza je velice snadná, obvykle se virové částice šíří kapénkami nebo kontaktem s kontaminovanými předměty (kapesník, klika, tužka..). Méně případů zahrnují infekce bakteriální. Kašel je zcela typický pro bakteriální infekce dolních cest dýchacích a zápal plic. Černý neboli dávivý kašel je smrtelně nebezpečný u neočkovaných miminek. Vyskytuje se však i u starších dětí a dospělých s mírnějším průběhem. Způsobuje ho bakterie Bordetella pertusis, typické jsou záchvaty štěkavého, kokrhavého suchého kašle.

Více o článku černý kašel si přečtěte zde.

Vdechnuté cizí těleso vede podrážděním receptorů dýchacích cest k výraznému kašli s cílem cizí předmět odstranit. U starších lidí se sníženou pohyblivostí nezřídka dochází k vdechnutí potravy či tekutin, což může vést k dušení a rozvoji vážného zánětu dýchacích cest. U dětí při vdechnutí cizího tělesa (korálek, oříšek) hrozí díky drobným dýchacím cestám zaklínění na přechodu průdušnice-průdušky, které ani kašláním nejde odstranit či posunout, a může dojít k udušení.

Akutní, subakutní kašel

Akutní či subakutní kašel se vyskytuje také na podkladě otoku sliznice při alergii (astma, Quinckeho edém). Chronická obstrukční plicní nemoc je sice dlouhodobé onemocnění, čas od času, typicky po infekci, však vzplane v akutní zánět, kdy dochází k výrazné dušnosti, tíži na hrudi a celkovým projevům s nutností hospitalizace. 

Více o astma si přečtěte tady. 

Akutní dušnost (pocit nedostatku dechu) provázená kašlem může také značit závažné poruchy kardiovaskulární, např. plicní embolii. Neschopnost spát vleže, noční probouzení se s pocitem nedostatku dechu, vykašlávání bělavého zpěněného sputa (=obsahu dýchacích cest) může poukazovat na selhávání srdce a vyžaduje podrobnější vyšetření. 

Kašel může být také projevem psychické nepohody (hysterie, nervová labilita) či jako pouhý zlozvyk.

Vhodné je hlídat souvislost vzniku kašle se změnou dlouhodobě užívaných léků, například na vysoký krevní tlak. Lze tak včas zachytit případný nežádoucí účinek léku.

Subakutní přechodný kašel je ten, který trvá více jak 3 týdny, ale méně než 8 týdnů. Nejčastější příčina je po proběhlé virové infekci. Trvá totiž podstatně delší dobu, než se sliznice dýchacích cest vrátí do normálního stavu, než jsou příznaky virózy. Z dalších běžných subakutních příčin se prolínají příčiny akutního i chronického kašle, například astma či bakteriální sinusitida. Trvá-li kašel déle jak 8 týdnů (u dětí nad 4 týdny), pak je označován jako chronický a vyžaduje podrobnější hledání příčiny.

Příznaky a projevy – charakteristika kašle

Charakter kašle napovídá o možných příčinách a usnadňuje volbu léčby. Rozlišujeme, zda je kašel suchý (neproduktivní) či nemocný vykašlává – například hlen, hnis, příměs krve. Sledujeme souvislost s příjmem potravy či námahou. Zajímá nás dráždivost kašle. Některý kašel je svých charakterem typický pro konkrétní onemocnění. Například akutní laryngitida dětí – typický je štěkavý kašel, který začíná v noci z plného zdraví či při lehké infekci s obtížným nádechem dítěte.

Podrobněji o Laryngitidě si přečtěte tady. 

a další. Lékař poté pacienta vyšetří, zhodnotí poslechem plicní nález. Podrobnější fyzikální vyšetření je obvyklé až při častém opakování kašle nebo dlouhodobém průběhu.

Při úvaze o infekčním bakteriálním původu by měl dále lékař provést výtěr z krku, vyšetření krve na známky zánětu, případně vyšetření sputa (vykašlaného obsahu dýchacích cest). Při podezření na akutní kardiovaskulární příčiny provede možná vyšetření či přímo odešle na internu/kardiologii. Ostatní vyšetření jsou indikována v rámci diferenciální diagnostiky podezřelých nemocí, například rentgen plic, vyšetření počítačovou tomografií (CT), bronchoskopie, spirometrie, alergologie a další.

Léčba kašle

Léčba se odvíjí od příčiny nemoci. Vyvolávající příčinu je třeba odstranit co nejdříve především u velmi akutních stavů. Například v případě cizího tělesa, které se nepodařilo vykašlat, je na místě bronchoskopie, při které se do dýchacích cest zavádí trubice, která je umožní zobrazit a cizí těleso uchopit a odstranit. Kardiovaskulární příčiny vyžadují obvykle okamžitou příslušnou léčbu v nemocnici. Při alergické reakci se podávají léky antihistaminika a kortikoidy. První pomoc při štěkavém záchvatu kašle u dětí je studený vzduch (lednice, otevřené okno v zimě). Při hysterickém kašli s postiženým jednat klidně a tiše, případně podat uklidňující léky.

Nejčastější příčinou akutního kašle jsou bezpochyby infekční onemocnění horních cest dýchacích. Nutno dodat, že ve většině případů se jedná o virovou nákazu, na kterou je zcela zbytečné a nevhodné nasazovat antibiotickou terapii! V tomto směru mají lékaři i jejich pacienti ještě velké mezery, antibiotika (dále jen ATB) jsou nadužívána, nemocní je často přímo vyžadují, bez „léčby“ neodchází od doktora uspokojeni a lékaři někdy předepisují rovnou. Při jasné bakteriální příčině by měla být ATB nasazena nejlépe cíleně na prokázaného mikroba z krku či sputa nemocného. Někdy lze nasadit ATB dle zkušenosti na předpokládanou bakterii a případně zacílit při výsledku mikrobiologickém. Při virovém původu je však na místě léčba pouze symptomatická.

Léčba příznaků 

Léčba příznaků (symptomatická) zahrnuje nejen podání léků proti kašli dráždivému a vlhkému, ale je možné využít i celou řadu opatření a přírodních léčiv, která mohou také výrazně pomoci. Při dráždivém kašli je vhodné často větrat, spát v chladnější místnosti a na topení přes noc dát nejen vlhký ručník, ale třeba i nakrájenou cibuli k odpařování. Výborné je také používání bylinek ve formě čajů, sirupů či odvarů a kloktadel.

Z mnoha zmíním například tymiánový odvar, slezový čaj, kloktadlo ze šalvěje. Je možné si je vyrobit doma a různě kombinovat, nebo zakoupit již připravené směsi či sirupy (například jitrocelový sirup) v lékárně. S oblibou je hlavně u dětí využívána šťáva z cibule s medem, kterou lze po lžičkách dávat dítěti během dne.

Vitamíny na kašel

Při kašli nezapomínejme ani na zvýšený přísun vitamínů, více v následujícím článku. Pokud po několika dnech přírodní léčba nezabírá nebo chceme vzhledem k charakteru kašle a naší povaze užívat přímo léky, pak můžeme volit mezi léky potlačujícími kašel (antitusika) či léky na podporu vykašlávání (expektorancia).

Antitusika dokáží tlumit kašlací reflex a tím výrazně ulevit nemocnému při úporném dráždivém kašli. Kodeinový typ antitusik má lepší efekt, nevýhodou je při delším používání návykovost. Působením na centrum kašle v centrální nervové soustavě však může tlumit dechové centrum, což je někdy nežádoucí.  Nekodeinová antitusika mohou také působit centrálně a přitom méně tlumí dechové centrum nebo se váží přímo na citlivé receptory v dýchacích cestách a snižují jejich dráždivost.

Expektorancia mají za úkol zbavit se hlenu v dýchacích cestách. Děje se to díky jejich účinku na vazkost hlenu, který díky zvýšené produkci žlázkami dělají tekutější (mukolytika a sekretolytika) nebo podporují odsun hlenu z dýchacích cest (sekretomotorika). Díky podpoře vykašlávání se dříve zbavíme příčiny dráždění ke kašli, a tím i kašle samotného.

I přes zavedenou léčbu kašel nemusí ustoupit společně s dalšími příznaky infekční nemoci, naopak může přetrvávat i několik týdnů po odeznělém infekčním onemocnění.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

MERS

Syndrom MERS řadíme do skupiny zoonóz. Ačkoliv většina nemocných lidí se nakazila přenosem z jiné nemocné osoby, MERS se jako zoonóza přenáší na…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…