Keramika

img

Z historie keramiky

Výroba jednoduchých hliněných předmětů provázela rozvoj tvůrčích schopností člověka od nepaměti. Výrobky z hlíny, stejně jako výrobky ze dřeva a kamene, patří k nejdéle používaným materiálům v historii lidstva. Výroba keramiky je pro lidstvo dodnes řemeslem, které se předává v tradiční i moderní podobě dál, a stále vznikají nové směry a nápady. Pojďte s námi však nahlédnout do dávné historie keramiky.   

Mezi úplně první keramické výrobky lze zařadit mísy, které byly vyrobené z přírodních zemin a byly jen vysušené. K pálení hlíny došlo až později. Mezi nejstarší keramické nádoby řadíme výrobky nalezené v Číně, které byly vyrobeny zhruba 10 000 let př. n. l. Tyto nádoby byly ručně tvarované, červenohnědé a byly vypalované. Samotné slovo keramika pochází z řeckého slova „keramos“, což bylo označení pro hlínu a hrnčířské výrobky. Toto označení se používá již asi 2000 let.

Čtěte také:

Rozdělení keramiky

Dnes není keramická hmota pouhou hlínou, ale obsahuje směs různých komponentů v závislosti na účelu, pro který má být použita. Dnešní keramika se liší nejen surovinovou skladbou, ale i způsobem technologického zpracování. Nezměnila se ale základní definice keramického materiálu a způsob jeho přípravy.

Něco z historie keramického řemesla z období před Kristem

Z archeologických nálezů je patrné, že na samém počátku, v letech 10 000 až cca 3000 př. n. l., byly výrobky z keramiky vyráběny z jílů s příměsí písku. Do tohoto období spadá keramika lineární, vypíchaná a lengyelská. V pozdní době kamenné se objevují nálevkovité a zvoncové poháry, keramika s provazovým nebo rytým vzorem. Finální úpravy keramických výrobků provádějí na tzv. „pomalém kruhu“, který byl otáčen pouze rukou. V této době už také docházelo k rozvoji obchodu s keramickými výrobky.

Kolem roku 3000 př. n. l. došlo k objevu tzv. rychlého hrnčířského kruhu, který byl používán ve východní a jihovýchodní Evropě. (Keltové znali rychlý hrnčířský kruh až v roce 300 n. l.) Poté, někdy v letech 2000 až 1500 př. n. l., se začala keramika používat i ve stavebnictví, rozvíjelo se cihlářství, cihly se glazovaly. V Egyptě tou dobou již kvetla vyspělá hrnčířská výroba. Egypťané vytvářeli rozličné druhy nádob a váz, točených na hrnčířském kruhu. Nádoby byly zdobeny modrozelenou glazurou. Výroba keramiky se rozvíjela plně už v tak dávných časech.

Z nálezů vidíme, že kolem roku 200 př. n. l. dokázali Číňané vyrábět hliněné figury, používali olovnaté glazury. V této době vznikla také tvrdá keramika s hutným střepem, která je primitivním předchůdcem porcelánu. Výroba keramiky se rozvíjela na všech kontinentech světa.

Fotolia_99788193_XS

Historie keramického řemesla v období po Kristu

V Evropě se keramické řemeslo rozvíjelo v Řecku, kde se uplatňovala figurální a ornamentální keramika. Řekové se stali slavní svými malbami na řecké vázy. Významnými středisky byly Athény a Korint. Římská říše převzala řecké a etruské způsoby výroby. Vznikla červeně glazovaná a plastická keramika – Terra sigillata (období 100 až 400 n. l.). Výroba keramiky na nějaký čas ustala, což bylo způsobeno nájezdem Hunů do Evropy a Stěhováním národů. Až v 9. století začali Maurové ve Španělsku používat užitkovou keramiku ke stavebním účelům. Arabové prosluli zlatou a modrou glazurou.

V Číně se v letech 600 – 900 vyvíjely počátky bílého porcelánu. V době dynastie Jűan (13. století), vznikla keramika, která byla předchůdcem evropského bílého porcelánu s namodralým tónem střepu a s transparentní glazurou na povrchu. Dynastie Ming začala používat kobaltovou podglazurovou dekoraci. V 16. století se k výrobě keramiky dostali i Japonci, kteří jako první pronikli do technologie výroby čínského porcelánu.

Od pozdního středověku se výroba keramiky rozvíjela v Evropě rychle. Vyráběly se kachle na stavbu kamen. Kachle byly polévané, barevné a zdobené. Výroba keramiky zažila největší rozmach v 16. století v Itálii, kde se zdokonalila keramika zvaná fajáns (název je odvozen od města Faenza, kde se keramika vyráběla). Fajáns byla do Evropy importována z Egypta. Někdy se jí říká také egyptská pasta (výše zmíněné zelenomodré zdobení). Tato keramika měla neprůsvitnou bílou glazuru a byla bohatě barevně zdobená. Vypalovala se při nižších teplotách. V Německu vznikly fajánsové manufaktury kolem roku 1600 n. l. Významnými centry se stává Hamburg, Florencie nebo Norimberk.

Ve Francii a v Nizozemí byla zahájena řemeslná výroba delftské fajánse opatřené bílou olovnato ciničitou glazurou. Ve Francii vznikl při výrobě fajánse i fritový porcelán (Rouen 1673). Poněkud odlišný vývoj keramiky probíhal v Anglii, kde John Dwigh podal patent na asijský porcelán (1671), byly to transparentní hrnčířské výrobky s málo pevným střepem. V roce 1709 objevil J. F. Bőttger spolu s E.W. von Tschirnhausem složení a technologii výroby tvrdého porcelánu. Jeho výroba byla zahájena v manufaktuře v Míšni (1710), všem dobře známý Míšeňský porcelán. Míšeňský porcelán byl vypalován za vysokých teplot jako v Číně (až 1400°C), čímž bylo dosahováno vysoké odolnosti proti teplotním šokům. Výroba keramiky v Míšni funguje dodnes pod názvem Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH.

Měkký porcelán, fritový a kostní byl objeven 1745. Následovala výroba bělniny (přechod mezi fajánsem a porcelánem). Na počátku 19. století bylo také poprvé provedeno lití do forem (patentováno v Karlových Varech v roce 1891).

Historie keramiky v českých zemích

V českých zemích byly prvními obory výroby keramiky hrnčířství a později kamnářství a výroba pálených cihel. V našich zemích se rychlý hrnčířský kruh používal cca od 14. století. U nás se proslavila keramika habánská (Morava a Slovensko), později holíčská na jižní Moravě. Habánskou keramiku vyráběli Habáni od konce 16. století do 18. století. Poté splynula s lidovou keramikou. Lidové hrnčířství u nás tvoří významnou oblast lidového umění.

V 19. století, když nastal rozvoj průmyslové výroby, se vytvořily podmínky i pro vznik průmyslu keramického, který se soustředil především do oblastí s bohatými nalezišti surovin. Západní Čechy nabízely mnoho kvalitního jílu a kaolínu. Kaolín se na Karlovarsku těží od roku 1740. Proto právě zde vznikly keramické výrobní podniky, které produkovaly výrobky vysoké jakosti. V roce 1783 vznikla v Hranicích na Moravě první továrna na bělninu a v roce 1791 v Praze. První porcelánka vznikla v Horním Slavkově 1792. Na území habsburské monarchie vznikaly továrny na výrobu keramiky a porcelánu, ale malé rodinné manufaktury přetrvávaly. Drobní hrnčíři se sdružovali do tak zvaných cechů.

Hrnčířské kruhy

Práce s hrnčířským kruhem se v čase prakticky nezměnila. Od roku 1878 se k pohonu hrnčířského kruhu používá také strojní, později elektrický pohon. Hrnčířské kruhy se modernizovaly a vylepšovali. Dodnes se používají k vytáčení kruhových nádob amfor, mís, váz či hrnců. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Stolařství Tichý a syn Ostrava
Rodinné stolařství Josef Tichý a syn se sídlem v Ostravě…
PEDKOV: opravy hydraulických čerpadel a hydromotorů, Slušovice
  Společnost PEDKOV se zabývá opravami…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Kabbalah náramek

Ochranný náramek Kabbalah Vhodný dárek třeba pro skupinu…
89 Kč

Kurkuma celá 50g DNM

Indické koření Kurkuma, neboli indický šafrán, byla známa…
30 Kč

WATER VIOLET Žebratka bahenní (34) Bachovy květové BIO esence 10 ml

Při rezervovanosti, vnitřním uzavření a zármutku. Pomáhá…
275 Kč

Jídlem k radosti aneb jednou týdně s Ivou, Iva Georgievová (kniha)

Třetí díl navazuje na Jídlem ke zdraví a Jídlem k rovnováze…
169 Kč

Dětský vánoční čaj CUKROVÍ, 40 sáčků

Limitovaná vánoční edice dětských čajů, 40 sáčků Balení…
155 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…