Keramika

img

Tupeská keramika a vše o ní

Tupeská keramika se vyrábí v obci Tupesy u Uherského Hradiště. Vychází z tradičního lidového řemesla a vyznačuje se především ručním malováním štětcem na glazovaný povrch. Pro tupeskou keramiku jsou charakteristické syté barvy a především červená růže, která je u keramiky tohoto typu zpravidla hlavním motivem. Tupeská keramika se v Tupesích vyrábí více než sto let. Odkud tradiční motivy tupeské keramiky pochází, jakým způsobem se vyrábí a je i v dnešní době tento typ keramiky stále vyhledávaný?

Fajáns, majolika

Tupeská keramika se vyrábí v obci Tupesy. Jedná se o tzv. fajáns či majoliku, která se vyrábí již po tisíciletí. Fajáns, majolika i tupeská keramika jsou pojmy, které označují specifický druh hrnčířské výroby. Ten spočívá ve výrobě hliněné keramiky, vypálené při teplotě 1000 °C, která je následně pokryta bílou glazurou. Svým vzhledem připomíná porcelán. Bílá glazura umožňuje dekorování sytými barvami.

Čtěte také:

Kunštátská keramika

Výroba glazovaných výrobků byla rozvíjena v Egyptě a Mezopotámii již 4000 let před Kristem. Velký rozmach fajánse nastal především v období renesance. V 15. století se její výrobou zabývali Maurové ve Španělsku a produktu vyvážely přes Mallorcu do Itálie. Synonymum majolika vychází právě z pozměněného názvu Mallorca. V Itálii začaly vznikat dílny a školy, a to především ve městě Faenze, odtud zase vznik slova fajáns. Z Itálie se se poté fajáns šířila i do dalších zemí, např. Švýcarska nebo Holandska.

Jak se fajáns objevil na Moravě

Jistě si nyní říkáte, proč je tupeská keramika, fajáns, tradičním řemeslem na jižní Moravě, když pochází především ze Španělska a Itálie. O rozšíření a zlidovění hrnčířského glazurovaného řemesla se postarali habánští uprchlíci. Šlo o náboženské hnutí, rozšířené obzvláště ve Švýcarsku, Německu a Itálii. Hnutí bylo pronásledované a habáni utíkali ze svých domovů do okolních států, mimo jiné i na jižní Moravu. Zde své hrnčířské řemeslo od 16. století předávali místním, kteří jej přijali za své. Z původního italského umění vzniklo tradiční moravské a regionální řemeslo.

Rozvoj hrnčířství ve 20. století

Na počátku století byla fajáns, kterou na Moravu přinesli habáni, takřka zapomenutá. O změnu se postaral Jaroslav Úředníček, který v Tupesích s místním hrnčířem založil dílnu. Hrnčíři se inspirovali v muzejních sbírkách a historických předlohách a původní motivy modifikovali. Postupně vznikly specifické tvary a ustálilo se použití výrazných barev tak, jak je známe dnes. Typické syté žluté, červené, zelené a modré barvy se u tupeské keramiky používají dodnes a jsou charakteristickým rysem regionálního řemesla.

Technologie výroby tupeské keramiky

Majoliková keramika, vyráběná v Tupesích, se z větší části vyrábí ručně na hrnčířském kruhu. Výrobky se vytváří z tuzemského, eventuálně slovenského jílu. Keramika se vypaluje při teplotě kolem 1000 °C a následně se glazuje máčením. Poté se fajáns vypaluje ještě jednou. Tím získá lesklý bílý povrch, který je vhodný pro další dekorování. Ručně pomocí štětců různých velikosti se na vypálenou a glazovanou keramiku kreslí požadované motivy. Barvy se používají v závislosti na užité technologii, keramiku lze totiž dekorovat jak před glazováním, tak po něm na hotové vypálené kusy.

Tupeská keramika dnes

Ačkoliv zájem o tupeskou keramiku pomalu upadá, stále naleznete v obci Tupesy celou řadu hrnčířů a řemeslníků, kteří svůj um dědí z generace na generaci. Tupeská keramika dnes plní čistě dekorační funkci a je uměleckým dílem, čemuž odpovídá i vyšší cena za jednotlivé kusy. Zájemci mohou navštívit jednotlivé dílny nebo se porozhlédnout po internetu. Spousta řemeslníků z Tupes má i vlastní weby včetně internetových obchodů. 

Pokud se do Tupes vydáte osobně, nezapomeňte navštívit Muzeum tupeské keramiky, kde se o tradičním řemeslu dozvíte více. Návštěvníci se blíže seznámí s historií, výrobním postupem keramiky a budou mít možnost si osobně pohovořit s profesionálními hrnčíři. V muzeu pracují i potomci zmiňovaného zakladatele řemesla v Tupesech Jaroslava Úředníčka. K vidění je tradiční lidová majoliková keramika, habánský fajáns i moderní keramika z místních dílen. Součástí muzea je i obchůdek, kde si můžete ručně vyráběné dekorativní předměty zakoupit.

Moravské hrnčířské řemeslo má dlouhou tradici a Tupesy se svou lidovou fajáns jsou jasným důkazem. Pokud je vám ruční výroba a návaznost na tradice blízká, vyměňte sériově vyráběné nádobí či dekorativní prvky a pořiďte si originální kousek. Talíře, džbány, vázy, hrnečky, ale i sošky a figurky budou ozdobou vašich interiérů.

Zdroj úvodního obrázku: tupeska-keramika.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Stolařství Tichý a syn Ostrava
Rodinné stolařství Josef Tichý a syn se sídlem v Ostravě…
Obec Křelovice u Plzně
Křelovice jsou malou obcí nacházející…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Sůl černá jemně mletá 100g DNM

Kamenná sůl z Indie s vysokým obsahem minerálů, jemně mletá…
37 Kč

Čakrová svíce Cereus fialová - TRANSFORMACE

Svíce ve skle pro aktivaci sedmé čakry Transformuje…
199 Kč

Ayur Elixir 13 Kanakasawaya Siddhalepa

Ajurvédský bylinný elixír pro dobré dýchání, na kašel,…
390 Kč

Detoxikační náplasti LEVANDULE 14ks

přírodní detoxikační náplasti na chodidla, 14 ks Přírodní…
349 Kč

Set esenciálních olejů Pozornost a Koncentrace

Set 3 esenciálních olejů: Rozmarýn, Lemongrass, Grepfruit …
388 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…