Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku
13. 02. 2014

Děložní čípek nebo také děložní hrdlo, latinsky cervix, je v podstatě spodní část dělohy. Dá se říci, že cervix tvoří ochrannou bariéru před vstupem do dělohy, zabraňuje průniku nečistot a choroboplodných látek. Děloha je přes vejcovody spojena s břišní dutinou, kde je sterilní prostředí, proto je tato ochrana velmi důležitá. Sliznice cervixu tvoří hustý hlen, jehož složení závisí na pohlavním cyklu. V plodných dnech je jeho složení přizpůsobeno průniku spermií do dělohy.

Výskyt a příčiny rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku se vyskytuje nejčastější mezi 35 až 45 a mezi 60 až 65 rokem života. Jedná se o velmi závažné onemocnění. Ročně je diagnostikováno u 1050 až 1100 žen a z toho 350 až 400 pacientek v důsledku tohoto onemocnění umírá. Celkově ovšem v posledních letech úmrtnost klesá díky skríningu, který pomáhá odhalit již počáteční stadia, a je tedy možné zahájit včasnou léčbu. Dnes tedy přežívá 65 až 70% pacientek.

HPV jako rizikový faktor rakoviny děložního čípku

Za vůbec nejvýznamnější rizikový faktor je považována infekce HPV. Zkratka HPV znamená human papiloma virus, česky lidský papilomavir. Nejčastější cestou přenosu je pohlavní styk. Největší riziko hrozí mladým dívkám a ženám, které jsou k infekci nejvíce náchylné, protože jejich děloha ještě není dostatečně vyvinuta.

450px-Papilloma_Virus_(HPV)_EMJe známých spousta podtypů tohoto viru, ale jen některé z nich se chovají v lidském těle agresivně. Viry napadají buňky těla, pomnožují se v nich a hlavně pozměňují dědičnou informaci buněk. Tak dochází k nádorové přeměně a vzniku zhoubného bujení. V lehčím případě způsobují papilomaviry pouze genitální bradavice, v horším pak rakovinu děložního čípku. Ve většině případů je tedy přenos pohlavní. Vznik infekce bez sexuální aktivity například použitým ručníkem nebo prádlem je možný, ale velmi vzácný. Nejde jen přímo o pohlavní styk, ale také o jakoukoliv sexuální aktivitu, kdy mohou být viry přeneseny třeba i prsty partnera.

Ale ne vždy znamená virus infekci. Většina zdravých žen se s onemocněním vypořádá, aniž by o něm věděla. Toto potvrzuje fakt, že se s papilomaviry potkají až dvě ženy ze tří. Dalším rizikovým faktorem je také věk, většinou se nádor vyskytuje až po 35. roce věku. Velmi nepříznivě působí také kouření a snížená obranyschopnost organismu, ať už v důsledku léků nebo jiného onemocnění. Větší riziko hrozí dívkám, které zahajují sexuální život příliš brzy. Za přiměřený věk se považuje 17 až 18 let, v mladším věku je děložní hrdlo k infekci náchylnější. Samozřejmě čím vyšší počet sexuálních partnerů, tím větší je riziko přenosu HPV. Někdy může mít dívka jednoho partnera, ale pokud již on vystřídal více sexuálních partnerek, opět riziko vzniku karcinomu cervixu roste. Nepříznivě působí také opakované pohlavní infekce, které snižují obranyschopnost děložního hrdla. Například opakované chlamydiové nebo mykotické infekce.

Rakovina děložního čípku - příznaky

Stadium prekancerózy je bezpříznakové. Prekanceróza je stav, kdy už jsou v buňkách těla určité změny, ale nádorová přeměna ještě neproběhla úplně. Je to tedy fáze onemocnění nejlépe léčitelná. Bohužel v tomto stadiu nebývají žádné potíže, právě proto jsou pravidelné gynekologické prohlídky nezbytné. Jedině tak lze počínající nádor odhalit. Nejtypičtějším příznakem rakoviny děložního čípku je krvácení z rodidel mimo menstruační cyklus. Může být i zcela nenápadné, kterému pacientka nepřikládá žádný význam.

Často se objevuje také výtok a bolestivost hlavně při pohlavním styku. Pokud již ženu pobolívá celý podbřišek a oblast pánve, značí to většinou již pokročilejší onemocnění. Bolest se může šířit i do oblasti kostrče a zad. Nádorové buňky mohou infiltrovat také tříselné lymfatické uzliny, které si žena může sama nahmatat. Postižení lymfatických uzlin se může projevit otokem nohy nebo nohou. Některé pacientky pociťují celkové příznaky jako je únava, nechutenství, hubnutí. Nezřídka se objevují lehce zvýšené teploty po delší dobu. Nemocní většinou bývají horší i psychicky, jakoby bez nálady. Pokud se nádor šíří dále a zakládá metastázy, tedy dceřiná ložiska, závisí potíže od postiženého orgánu.

Častokrát i přesto že pacientky hubnou, zvětšuje se jim břicho, protože v něm přibývá volné tekutiny. Nádor se může šířit do okolních orgánů. Pokud prorůstá do močového měchýře, projevuje se bolestí a krví v moči, pokud do konečníku, objevují se potíže s vyprazdňováním a krev ve stolici. Vzdálené metastázy zakládá karcinom cervixu často v plicích, játrech, mozku nebo v kostech, ale i jiné orgány nejsou výjimkou. Při postižení mozku bývají příznaky různé od zmatenosti až po poruchy hybnosti, řeči, vidění nebo třeba poruchy rovnováhy. Metastázy v kostech, velmi často v páteři, se vyznačují velkými bolestmi a zlomeninami i bez jakéhokoliv úrazu.

Vyšetření rakoviny děložního čípku

Naprosto nezbytné jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Ty by měla žena v případě, že nemá potíže, absolvovat jednou ročně. Samozřejmě při jakýchkoliv problémech je nutné navštívit lékaře ihned. Preventivní prohlídka zahrnuje vyšetření zevních rodidel, vyšetření v gynekologických zrcadlech s následným prohlédnutím děložního čípku a odběrem cytologie z cervixu. Cytologií se myslí odběr vzorku, který je podroben mikroskopické prohlídce. Odběr je naprosto nebolestivý a pro pacientku nenáročný. Dále pak následuje palpační (pohmatové) vyšetření dělohy a vaječníků. V potřebných případech se doplňuje ještě vyšetření přes konečník. Volitelnou možností lékaře je pak ještě vaginální ultrazvukové vyšetření.

Fotolia_35018509_XS

Důležitá je také anamnéza, kdy pacientka lékaři popíše své potíže. Jasnou diagnózu rakoviny děložního čípku lze stanovit až na základě vyšetření vzorku odebraného z cervixu při gynekologickém vyšetření. V krvi bývají zvýšeny nádorové ukazatele. Dále je třeba zjistit, kam nádor zasahuje, popřípadě jestli postihl další orgány. Nejjednodušším a nejméně zatěžujícím je ultrazvukové vyšetření. Takto lze prohlédnout pánev, břicho a lze vyšetřit také podezřelé lymfatické uzliny. Náročnějším ale přesnějším je CT, při kterém lze zobrazit kromě orgánů také kosti a případné metastázy v nich. Nejpodrobněji lze měkké struktury těla zobrazit magnetickou rezonancí, která s velkou přesností stanoví i nádorová ložiska v mozku.

Příslušná další vyšetření vždy určuje gynekolog dle stadia onemocnění a varovných příznaků. Například při podezření na prorůstání tumoru do konečníku nebo střeva je nutné kolposkopické vyšetření, kdy si lékař střevo prohlédne pomocí hadičky zavedené přes konečník. Při postižení plic může být nádor viditelný na pouhém rentgenovém snímku hrudníku.

Léčba rakoviny děložního čípku

Léčba vždy závisí na stadiu onemocnění, postižení lymfatických uzlin a dalších orgánů. Nádory ve včasných fázích jsou většinou léčeny operačně. Podle velikosti karcinomu je odstraněn pouze čípek nebo celá děloha, čemuž se říká konzervativní operace. Pokud je nádor rozsáhlejší, je nutné provést operaci radikální. Při té se odstraňuje nejen děloha, ale také okolní tkáně včetně lymfatických uzlin v pánvi, do kterých by mohl nádor prorůstat.

Při šíření nádoru je nutné přidat radioterapii, která využívá protinádorové účinky ionizačního záření. To může být aplikováno buď zevně, kdy pacientka dochází jednou denně na dávku záření. U karcinomu čípku se podává většinou dvacet až třicet dávek. Druhou možností je zavedení aplikátoru přímo do děložního čípku. Výkon probíhá v celkové anestezii. Podle typu přístroje je pak přesně dávkováno potřebné množství záření. Další metodou je kombinace s chemoterapií, kdy jsou protinádorové léky podávány většinou do žíly.

Prevence rakoviny děložního čípku

V první řadě je třeba co nejvíce eliminovat rizikové faktory. Vzhledem k tomu, že infekce papilomavirem patří mezi nejčastější nebezpečné faktory a je přenesena pohlavní cestou, je třeba dodržovat zásady bezpečného sexu. Se sexuálním životem by dívky neměly začínat příliš brzy, protože vyvíjející se děloha je k HPV mnohem náchylnější. Při pohlavním styku je nutné používat prezervativ, ikdyž ani ten není stoprocentní ochranou. Přenos může proběhnout i běžným kontaktem s pohlavními orgány. Proto je vhodné příliš nestřídat sexuální partnery.

hpvJak už bylo řečeno, existuje spousta podtypů papilomaviru, ale pouze některé z nich působí v lidském těle nádorotvorně. Proti určitým podtypům se lze nechat očkovat. Vakcíny jsou určené děvčatům od věku devíti let. Očkování by mělo být provedeno nejlépe před začátkem sexuálního života. V takovém případě je účinnost vakcíny nejlepší, ale i u starších dívek a žen je očkování pořád účinné. Tento zákrok lze domluvit s ošetřujícím gynekologem, většinou se podává ve třech dávkách. Zatím nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky vakcinace, je považována za bezpečnou.

Nedoporučuje se pouze u těhotných žen. Je možné očkovat také chlapce, nejlépe ve věku od devíti do patnácti let. Očkování je určitě obrovským pokrokem v prevenci rakoviny děložního čípku. Přesto je třeba i po očkování stále dodržovat zásady bezpečného sexu a chodit na pravidelné prohlídky, protože vakcína účinkuje pouze proti některým škodlivým typům papilomaviru. Významným rizikovým faktorem je také kouření, které bychom se měli snažit omezit a nejlépe úplně přestat. Vhodné je omezit konzumaci alkoholu a dodržovat zdravý životní styl. Také stres a psychické vypětí nepůsobí příznivě, proto je dobré si vždy vyhradit aspoň nějaký čas na relaxaci a psychohygienu.

Nakonec je třeba ještě jednou zmínit velký význam a nutnost pravidelných gynekologických prohlídek. Měly by probíhat minimálně jednou ročně a to od věku 15 let, popřípadě i dříve, pokud dívka začne s pohlavním životem před patnáctým rokem věku. Pouze tak lze odhalit počínající nádorové změny a zahájit včasnou léčbu.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…