Zácpa

Zácpa
07. 10. 2013

Slovo zácpa je známé asi každému z nás. V životě se s ní osobně setkalo až 20 % populace, ale jen malé procento se s obtížemi svěřilo lékaři. Pojem zácpa neboli obstipace či konstipace popisuje stav obtížného, méně častého a málo vydatného vyprazdňování střev. Slovo konstipace pak vychází z latinského základu stipo = cpát. Výsledkem stavu je nafouklé bolestivé břicho a i samotné vyprazdňování bývá bolestivé někdy až nemožné. Klasifikace zácpy je obtížná a někdy bývá spolu s dalšími obtížemi řazena do skupiny tzv. dolního dyspeptického syndromu či dráždivého tračníku. Nutné je si uvědomit, že zácpa není onemocnění, ale symptom neboli příznak jiného onemocnění.

Zácpa - příčiny

Jak bylo řečeno, zjistit příčinu zácpy může být někdy velmi nesnadné. Příčinou zácpy může být jen citlivá reakce organismu na změnu prostředí (psychické faktory), důsledek onemocnění či překážky ve střevech, špatné stravy (nedostatek tekutin a vlákniny), nedostatek pohybu, případně osobní disposice postiženého. Zjednodušeně bychom ale mohli příčiny shrnout do několika kategorií. Od dané příčiny se pak odvíjí i samotná léčba.

  • Zácpa při špatném stravování a pitném režimu neboli funkční zácpa

Pokud i vy patříte k 20% procentům populace, kterou dlouhodobě sužuje zácpa, zkuste se zamyslet nad svou životosprávou. Nutné je si vždy uvědomit, že některé potraviny mají tendenci zácpu způsobovat a některé naopak proti zácpě pomáhají. Nutné je také dodržovat správný pitný režim, který zahrnuje 2-3 litry neslazených tekutin pro dospělého člověka bez vyšších potřeb tekutin (fyzický výkon, horké prostředí apod.) Pokud tedy zácpou trpíte, začněte den sklenicí vlažné vody. Doporučují se také fenyklový nebo anýzový čaj a ovocné šťávy (ne borůvkové). Z potravin jsou obecně vhodné všechny druhy obilovin vyjma rýže. Jedničkou pro léčbu zácpy je vysoký přísun čerstvého ovoce pokud možno se slupkou, vhodná je zelenina s vysokým obsahem vlákniny (hlávkové zelí, kapusta, řepa, fenykl). K dalším vhodným potravinám patří sušené švestky a fíky a nezralé banány. Lékaři také doporučují před jídlem podat lžíci lněného oleje nebo lněná semínka. Lidé mající potíže se zácpou by se naopak měli vyvarovat rýže, brambor, mrkve, mléka a sýrů, vařených vajec, masa, luštěnin, kakaa a výrobků z kakaa, černého čaje a borůvkové šťávě. Nezapomeňte, že vyšší přísun vlákniny vyžaduje také vyšší přísun tekutin.

  • Zácpa při snížené pohyblivosti

Tak jako pro správnou funkci pohybového aparátu je nutný pravidelný pohyb, stejně tak pro správnou funkci trávicího systému je zapotřebí dostatečný pohyb, který napomáhá pohybu střev a dráždění k peristaltickému reflexu. Potíže se zácpou se proto často objevují u chronicky nemocných pacientů, starých pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko. Pokud se řadíte do této skupiny, v prvé řadě zvyšte příjem tekutin, upravte stravu a vyvarujte se potravě způsobující zácpu. Zvyšte svou pohybovou aktivitu a zkuste začít rychlou chůzí alespoň třikrát týdně 30 minut. V případě pooperačních stavů je nutná časná rehabilitace a pravidelná rehabilitace u dlouhodobě nemocných pacientů. Možné je také využít klystýry, případně se obrátit na některý z léků pomáhajících překlenout období snížené pohyblivosti.

  • Zácpa při anatomických anomáliích trávicího systému

Anatomické anomálie trávicího systému se vyskytují převážně v dětském věku. Patří k nim anální stenózy, atrézie, píštěle, dysplazie anu, stenózy střeva nebo striktury anu. Principem je vždy zúžení daného úseku trávicí trubice, takže stolice nemůže pravidelně v dostatečné míře vycházet ven. Stagnuje a její obsah se zahušťuje. Dochází tak zástavě vyprazdňování a zácpě. Ta může být doplněna paradoxními průjmy, kdy tekutý obsah obchází překážku a vychází z těla ven. Anomálie je třeba řešit převážně chirurgicky a pravidelnými dilatacemi. Nutné je také upravit stravu tak, aby se obsah nezahušťoval a zbytečně nestagnoval. Možná je také bezezbytková strava.

  • Zácpa a organická onemocnění

Jedním z nejzávažnějších onemocnění jsou nádory trávicí trubice. Nádor svým růstem zužuje průsvit střeva a brání průchodu obsahu, vzniká zácpa. Zácpa se může v případě nádorů střídat s průjmem, možné je také krvácení z konečníku případně meléna (řídká páchnoucí mazlavá téměř černá stolice). K dalším onemocnění způsobující zácpu patří celiakie, intolerance bílkoviny kravského mléka, cystická fibróza. Další skupinou jsou autoimunitní onemocnění jako systémový lupus, sklerodermie nebo artritida. Léčba je pak komplexní s ohledem na primární onemocnění. Pří alergii na složky potravy (celiakie, alergie na složky kravského mléka) je nutné se těchto složek vyvarovat, u nádorů je léčba chirurgická v kombinaci s radio a chemoterapií.

  • Zácpa s psychogenním podkladem

K zácpě dochází při zvýšeném stresu, při častém cestování a změnách prostředí. K závažným onemocněním patří bulimia nervosa a mentální anorexie, kdy nedochází k správné výživě, střeva nemají dostatečný přísun potravy. Nutná je specializovaná pomoc psychiatra a odborníků na výživu. Pokud často cestujete, zvyšte přísun tekutin a čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud je to možné, v době čekání na přípoj, zavazadla apod. se procházejte, neseďte zbytečně dlouho.

?ích. Pokud se zácpa při užívání léků objeví, je nutné vždy zvážit přínos daného léku, popřípadě jeho užívání omezit nebo ukončit.

  • Zácpa při poruchách metabolismu

Ke správné funkci trávicího systému je nutné, aby lidský organismus fungoval, tak jak má. Metabolismus neboli látková výměna je řízena na mnoha úrovních a je třeba, aby všechny mechanismy byly v rovnováze. Může se ale stát, že dochází z různých příčin k nerovnováze, neboli poruše metabolismu. K jednotlivým poruchám řadíme hypokalemii (snížení plazmatické koncentrace draslíku), hyperkalcemii (zvýšená plazmatická koncentrace vápníku), hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), diabetes mellitus (cukrovka) nebo diabetes insipidus. Léčba je pak založena na doplnění jednotlivých iontů případně hormonů (inzulin, adiuretický hormon, tyroxin).

  • Zácpa při mechanické obstrukci v trávicí trubici

K tomuto druhu zácpy může dojít při zúžení střevního průsvitu nádorovým nebo zánětlivým procesem. Vzniká takzvaný obturační ileus. Dalšími příčinami obstrukce může být strangulace (zaškrcení) s adhezí, volvulus (přetočení střeva kolem vlastní osy a zaškrcení), kýla nebo invaginace. Paradoxně se může objevit nepravý průjem, nad překážkou se stolice naředí. Ke konkrétním příkladům patří nádory tlustého střeva a konečníku, záněty střeva jako Crohnova choroba, ulcerozní kolitida (idiopatická proktokolitida), ischemická kolitida, iradiační kolitida, srůsty či vazivové pruhy po předchozích břišních operacích. Léčba je většinou chirurgická, při zánětlivých onemocnění je nutno řešit prvotní příčinu zácpy.

  • Zácpa při poruše nervového zásobení střeva

K zácpě dochází na podkladě poškození nervového zásobení v oblasti konečníku nebo tlustého střeva. K tomuto stavu může dojít po poškozením míchy při úrazech páteře nebo kořenovým drážděním při výhřezu ploténky. Nedochází k aktivaci peristaltického reflexu a tím ke správné motilitě (pohybu) celé trávicí trubice. Další příčinou bývá diabetická neuropatie, akutní intermitentní porfyrie, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza nebo sklerodermie. U dětí můžou ve stěně střeva úplně chybět nervová ganglia, dochází pak k tzv. megacolon congenitum (Hirschsprungova choroba).

Peristaltický reflex

Ať už je příčina samotné zácpy jakákoliv, principem je vždy zpomalení pohybů trávicí trubice. Jde o dobře známou peristaltiku neboli peristaltický reflex. Peristaltické pohyby jsou charakteristické tím, že směřují obsah trávicí trubice směrem dolů ke konečníku pomocí kontrakčních vln. Samotná trávicí trubice je sestavena tak, že obsahuje ve své stěně hladkou svalovinu, která je seřazena podélně a cirkulárně. Dá se přirovnat k žížale, která se pohybuje prodlužováním (zúžení) a zkracováním (rozšíření průměru) své délky. Stejně tak i trávicí trubice pohybem svaloviny mísí potravu a posunuje ji dál a dál. Peristaltický reflex začíná roztažením části střev, tím dojde ke spuštění reflexů, které zajistí, že kraniální (horní) část střeva se aktivuje a naopak kaudální (dolní) část střeva je v útlumu. Obsah střeva neboli trávenina se tak protlačuje směrem dolů.

Když se trávenina dostane až ke konečníku, vstřebává se maximum vody a čeká na vyprázdnění. Proto pokud nedodržujete správný pitný režim, zácpa je nasnadě.

Zácpa - průběh

Jako většina nemocí i zácpa může probíhat akutně (náhle a většinou krátce) nebo chronicky (dlouhodobě). Například v případě stresové zácpy se příznaky objeví náhle a stejně tak rychle vymizí s vymizením stresové situace (cestování, zkouškové období u studentů apod.). Dobré je trávení podpořit zvýšeným přísunem tekutin, ovoce a zeleniny. Naopak u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko je průběh chronický a boj se zácpou je dlouhodobý a svízelný. V průběhu onemocnění může také docházet k řadě komplikací. Mimo nepříjemných pocitů spojených se zácpou mohou někdy vznikat hemoroidy, může dojít k totální střevní obstrukci, kdy se akumuluje suchá tvrdá stolice v rektu. Další komplikací je výše zmíněný volvulus, kdy se střevo zkroutí, obtočí nebo se vytvoří smyčka. Rizikem jsou dále vředy na sliznici střeva, dojít může k bolestivému prolapsu rekta, análním fisurám, inkontinenci stolice, průjmům, karcinomu nebo spontánní perforaci střeva.

Diagnostika příčin zácpy

Při diagnóze je samozřejmě nejdůležitější důkladné zjištění anamnézy jak rodinné, tak farmakologické a tak zvané fyzikální vyšetření. V některých rodinách se totiž potíže se zácpou vyskytují v celých pokoleních. Lékař se dále může ptát na bolesti břicha, vzhled a konzistenci stolice, přítomnost krve nebo hlenu ve stolici, zajímá se o začátek a délku potíží, důležité je zmínit vaši životosprávu. Z vyšetření je důležité zmínit prohmatání břicha, vyšetření konečníku, ultrazvuk a rentgenový snímek břicha, vyšetření krevních vzorků, kolonoskopie.

bolest_b_icha

Zácpa a její léčba

Jak už bylo řečeno výše, samotná léčba zácpy je velmi složitá a často i svízelná. Léčbu je možno obecně rozdělit do několika skupin:

  • Úprava životosprávy, dostatek tekutin a správná strava
  • Chirurgická léčba v případě nádorů, obstrukcí, volvulu, uskřinutí apod
  • Léčba primárního onemocnění nebo eliminace léků způsobujících zácpu
  • Probiotika, což jsou živé mikrobiální kultury, které najdeme v kysaných mléčných výrobcích nebo zelenině podrobené mléčnému kvašení (kysané zelí). Probiotika upravují složení střevní mikroflóry, obsahují kmeny Bifidobakterium, Lactobacillus a Streptococcus species. Mechanismus účinku probiotik spočívá v produkci látek, které inhibují růst nežádoucích bakterií a tím snižují produkci jejich toxinů. Mají schopnost adheze na střevní epitel, kde pak blokují místa na epitelu pro nežádoucí bakterie. Stimulují tak naši imunitu.
  • Prebiotika jsou nestravitelné složky stravy, které slouží jako substrát pro zdraví prospěšné bakterie osidlující tlusté střevo. Mezi nejčastěji používaná prebiotika patří fruktooligosacharidy, inulin, galaktooligosacharidy, laktulóza a laktikol.
  • Objemová laxativa jsou doplňky stravy s vlákninou změkčují stolici a zvětšují její objem, čímž usnadňují defekaci. Řadíme sem psyllium, karboxymethylceluloza, polycarbofyl vápenatý, konjack glukomanan a agar. Nástup účinku mívají po 2-3 dnech. Pacienti mohou pociťovat nadýmání a bolest břicha, proto by se měla dávka laxativa navyšovat v průběhu několika týdnů. Objemová laxativa jsou bezpečná, ale mohou interferovat s jinými léky (warfarin, digoxin, nitrofurantoin, salicyláty).
  • Stimulační laxativa způsobují rytmické kontrakce svaloviny střeva tím, že působí na nervová vlákna hladké svaloviny střeva a zvyšují objem stolice. Snižují absorpci vody a elektrolytů z tlustého střeva. Nástup účinku mívají mezi 6-12 hodinami. Proto jsou užívána před spaním. Mohou způsobit průjem, křeče a bolesti břicha. V současné době jsou hlavními představiteli antrachinony, což jsou inaktivní přirozené glykosidy rostlin jako je senna, reveň nebo aloe.
  • Změkčovadla stolice působí pouze po krátkou dobu. Do této skupiny patří minerální oleje, jako tekutý parafin. Podává se rektálně nebo formou nálevu.
  • Osmotická a salinická laxativa jsou látky, které vážou ve střevním lumen vodu. V tlustém střevě tvoří zdroj živin pro bakterie. Kromě toho zvyšují objem stolice. Mezi hlavní zástupce patří laktulóza a polyetylenglykol. Podobné účinky jako laktulóza má i sorbitol. Neresorbovatelné soli hořčíku, hydroxid hořečnatý a glycerol patří do skupiny salinických laxativ. Stolici vyvolají po 1-3 hodinách. Makrogolum (Fortrans) je laxativum užívané pro vyčištění střev před endoskopickými vyšetřeními nebo chirurgickými výkony na tlustém střevě.
  • K dalším nezanedbatelným metodám se řadí psychoterapie a fyzioterapie, masáže nebo nervová stimulace.

Zácpa a její prevence

K prevenci zácpy řadíme především správnou životosprávu, ke které patří zdravá a pravidelná strava, správný pitný režim a dostatek pohybu. Vhodné je také začít nový den se sklenicí vlažné vody a vydatnou snídaní. Veškerá jídla pořádně pokousejte. Pokud máte nutkání na stolici, nikdy ho neodkládejte a řádně se vyprázdněte. Nikdy nepoužívejte projímadla neuváženě a náhodně, mohly by danou situaci zhoršit. Pokud si nejste s čímkoliv jisti nebo je zácpa náhle vzniklá bez na první pohled jasných příčin, poraďte se s lékařem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…