Zánět dásní - gingivitida

Zánět dásní - gingivitida
13. 11. 2013

Dáseň neboli gingivitida je vlastně sliznice v ústech, která obklopuje jak horní, tak dolní zuby. Zdravá dáseň je světle růžové barvy, je hladká, lesklá a je pevná (nepohybuje se od spodiny) a těsně přiléhá k jednotlivým zubům. Bezi zuby pak vybíhá v mezizubní papily. Zdravá dáseň by neměla být na dotek citlivá nebo bolestivá. Dáseň těsným kontaktem k zubům zabraňuje odhalení zubních krčků a tím je chrání před kontaktem s potravou a případně před tvorbou zubního kazu. Pokud jsou krčky kryté, nedochází ke vzniku nepříjemných pocitů až bolesti při konzumaci teplých nebo studených nápojů, zmrzliny, kyselých potravin apod.

Zánět dásní neboli gingivitida je infekční onemocnění způsobené dlouhodobým působením bakterií zubního plaku, který se tvoří na zubech a dásních. Zubní plak je vlastně lepkavý biofilm, což je organizované společenství různých bakterií, které ulpívají na povrchu zubů a dásní v kombinaci s hlenem a zbytky potravy. Plak je tvořen tzv. oportunními patogeny, které vzájemně komunikují, aby jejich populace mohla růst. Vlastnosti plaku se mění podle přítomnosti daných mikrobů a to v závislosti na pozřené potravě, lokálních podmínkách v ústech a místě plaku (hluboké prostory parodontálních chobotů umožňují přežívání i anaerobním bakteriím). Plak postupně tvrdne a tvoří se zubní kámen. Na tvorbě zubního plaku se podílejí streptococcus mutans, lactobacily a orální streptokoky. Tyto bakterie uvolňují řadu agresivních látek, proti kterým se tělo brání zánětem. Zánět dásní se pak projevuje zarudnutím, podrážděním, otokem a bolestí. Dáseň je oteklá a křehká. Lehce dochází k poranění a krvácení.

Čtěte také:

Zubní kaz

Zánět dásní - příčiny vzniku

Zánět dásní je nejběžnější onemocnění dásní. Trpí jim až 90% dospělé populace. Můžeme ho dělit do několika skupin:

 • zánět indukovaný plakem a zánět bez složky plakové: jednou z nejčastějších příčin je beze sporu špatná ústní hygiena
 • podráždění kouřem, stresové záněty, záněty u cukrovky, zánět spojený s vyšším věkem nebo genetické dispozice
 • hormonální změny v pubertě nebo těhotenství.

Mezi rizikovou skupinu patří dívky a ženy užívající perorální antikoncepci. Dásně jsou pak citlivější a zánět dásní vzniká snáze. Nemoci všeho druhu mohou organismus oslabit a vznik zánětu dásní je pak otázkou času. Dalším faktorem jsou užívané léky snižující tvorbu slin, které mají ochrannou funkci pro zuby i dásně. Typickou skupinou léků zvyšující výskyt zánětu dásní jsou kortikosteroidy. Vyšší riziko pro vznik zánětu dásní má i pozitivní rodinná anamnéza - tedy genetická predispozice.

Jak zánět dásní probíhá

Většinou zánět dásní nečiní žádné obtíže, takže není vždy jednoduché pro pacienta zánět dásní diagnostikovat, obzvlášť protože záněty nebývají bolestivé. Většinou můžete zpozorovat zarudnutí dásní, krvácení z dásní především při čištění zubů, častý je zápach z úst, tvoří se hluboké slepé choboty podél zubů, zuby se stávají viklavými, dáseň je oteklá a křehká. Pokud máte jeden z výše uvedených příznaků, s největší pravděpodobností trpíte zánětem dásní. Vhodné je se objednat ke svému zubaři a svěřit se mu se všemi obtížemi. Pokud neléčený zánět dásní progreduje, rozvíjí se závažnější onemocnění parodontitis (známá jako parodontóza). Ta je příčinou úbytku kosti kotvící zuby, zuby se viklají a může dojit až k jejich trvalé ztrátě.

Zánět dásní - diagnostika

Pro správnou diagnózu je třeba, aby vás váš zubní lékař vyšetřil. Zubař prohlédne vaše ústa a zuby, bude sledovat, zda nemáte měkké, oteklé a zarudlé dásně. Bude hledat, zda a kde máte usazený plak. Po vyšetření zrakem následuje měření kapes chobotů, což jsou hluboké prostory mezi dásní a zubem. Lékař zasune mezi zub a dáseň parodontální sondu. Sondy jsou kalibrovány, to znamená, že mají různou tloušťku, zubní lékař tedy hned vidí, zda je prostor v hodnotách zdravých mezí nebo patologicky rozšířen a prohlouben (0-3 mm je normální zdravý stav, 4-5 mm možné zhojení bez pomoci, nad 6 mm krvácející nezhojitelný stav).

U nemocných dásní může z chobotů po sondáži vytékat tekutina nebo krev. Lékař by měl vždy měřit na několika místech podél zubů. Závažnost postižení dásní lékař určí také měřením krvácivosti dásní. Stomatolog vyšetření provádí pomocí kulaté sondy a mělo by být úplně bezbolestné. Vyšetření je provedeno u všech zubů a hodnocení je pomocí PBI indexu. Pravidlo je jednoduché, špatná ústní hygiena = silné krvácení, správná optimální hygiena = žádné krvácení. Většinou další vyšetřování není potřeba. V některých závažnějších případech je vhodné udělat rentgenový snímek zubů, který ozřejmí postižení struktur zubů.

je správná technika čištění zubů. Zuby musíte pravidelně nejlépe po každém jídle čistit. Pokud to není možné, pokuste se je očistit alespoň ráno a večer.

Existuje velká řada pomůcek, aby vaše zuby byly zbaveny plaku. Patří k nim:

 • zubní kartáček
 • mezizubní kartáček
 • zubní nit
 • ústní voda
 • speciální zubní pasty

Lékař by vám měl nabídnout specializované čištění zubů dvakrát ročně v jeho ordinaci nebo v ordinaci zubního hygienisty. V případě výskytu zubního kamene je nutné kámen odstranit. Zubní kámen už ale nelze odstranit jen kartáčkem, ale je potřeba použít jiných metod. Lékař může využít tvrdých nástrojů, jako jsou kyrety nebo motyčky. Moderní metodou je pak využití ultrazvuku, případně laseru, kdy lze bezbolestně odstranit zubní kámen i ze špatně přístupných prostorů. Pokud je zubní kámen vytvořen i hlouběji v oblasti chobotů, je nutné odstranit i tento.

Zubař nebo zubní hygienista může opět využít tvrdých nástrojů nebo ultrazvuk či laser. Odstraňování zubního kamene z těchto hlubokých prostorů je ale většinou už bolestivé, proto je nutné přidat anestetika pro zvýšení komfortu celého procesu. Pokud nejste zvyklí si zuby pravidelně čistit a ošetřovat dásně, může být první dva týdny léčby zánětu dásní nepříjemných. Dásně budou citlivé, krvácení může přetrvávat a čištění zubů se vám může zdát bolestivé. Je třeba ale vytrvat a být důslední. Dásně by po dvou týdnech po návštěvě lékaře měly být pevnější.

Proti otokům dásní se doporučuje vlažná osolená voda nebo ústní voda, kterou si ústa několikrát denně proplachujte. Alternativou na přírodní bázi je protizánětlivý odvar z heřmánku, ke kloktání pak šalvěj. Analgetický účinek se uvádí u výluhů ze skořice, máty nebo zeleného čaje. Možné je použít hřebíčkový olej, nebo přírodní tinktury. Pokud je zánět infikován, dá se přikročit k užívání antibiotik nebo antiflogistik, jako je ibuprofen. Tím zmírníme bolest, ale nutné je být obezřetný, pokud máte onemocnění ledvin nebo jater.

Zánět dásní - prevence

Základem prevence zánětu dásní je správná ústní hygiena. Měli bychom si zuby čistit minimálně dvakrát denně, nejlépe po každém jídle. Pokud není možné si zuby vyčistit, je vodné používání žvýkaček bez cukru. Bez cukru proto, abyste zbytečně přísunem cukrů nekrmili bakterie a nezvyšovali tím tvorbu plaku. Žvýkáním ale zuby a dáseň mechanicky očišťujete a napomáháte zvýšení produkce slin. Sliny totiž zuby a dásně oplachují, krom vody obsahují také antibakteriální látku lysozym a imunoglobulin A a látky bohaté na bílkoviny, především prolin, který chrání sklovinu.

5189465437_3687c97dfd

Nevýhodou používání žvýkaček je zvýšení výskytu zubního kazu v případě používání žvýkaček obsahujících cukr nebo pokud obsahují umělá sladidla, je jejich používání omezeno počtem kusů na den. V případě překročení pak hrozí například průjmy. Pokud se vám zuby nedařilo dlouhodobě správně vyčistit a vytvořil se na zubech zubní kámen, je třeba ho odstranit, abyste zabránili vzniku zánětu dásní. Pokud máte atypicky postavené zuby (křivé zuby, překřižující se), zubař by vám měl navrhnout speciální zubní kartáček, možná jsou mezizubní čistítka, ústní vody stahující otok a zubní nitě.

Vhodné jsou zubní pasty proti boji s plakem. Nutné je si ale uvědomit, že pouze správné čištění zubů je jedinou možností, jak se zánětům bránit. Mnoho lidí si myslí, že pokud použije ústní vodu a tím dosáhne příjemného pocitu v ústech, tím je vše vyřešeno, opak je ale pravdou. Vhodná jsou profesionální čištění zubů dvakrát ročně.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Eva Vince
  7. 8. 2017 20:12
  Nevím, jestli jsou to ony, ale mě se zánětem dásní pomohlo cucání Laryprontu. Sama bych tomu nevěřila, kdybych to nezkusila.
 • Ilona Šumná
  14. 10. 2016 10:52
  Dobrý den,

  prosím Vás, můžete mi sdělit název pastilek na zánět zubů?

  Děkuji moc .I.Š.
 • Ivana
  8. 9. 2016 09:23
  Taky by mě zajímal název těch pastilek. Díky.
 • Petra Hybrantova
  25. 7. 2016 11:26
  Můžete mi napsat jak se jmenuji ty pastilky na zánět trápí me to také a už nevím co s tím Dekuji
 • Jitka Čubrová
  6. 6. 2016 07:22
  Aďko, mohu se zeptat jaké? Též se zánětem bojuju. Používám sprej, ale nic moc. Děkuji
 • Aďka Valná
  30. 5. 2016 08:31
  Na zánět dásní mi docela pomohly pastilky z lékárny. Stačilo je nechat rozpustit v ústech. Chválil mě i lékař.
 • Zobrazit další komentáře
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…