Chřipka

Chřipka
24. 02. 2014

Chřipka je akutní horečnaté onemocnění vyvolané virem chřipky, které se objevuje každou zimu ve větších či menších epidemiích. Existuje chřipkový virus A, B, C, přičemž typ A je nejčastější příčinou klasického obrazu chřipky. Inkubační doba chřipky, za kterou se po nakažení vyvinou příznaky, je velmi krátká, většinou 18 - 24 hodin. K rozšíření nákazy dochází mezilidským kontaktem, šíří se kapénkovou infekcí a předměty kontaminovanými virem. K epidemiím chřipky dochází náhle v zimních měsících kolem Vánoc. U nás se většinou vyskytuje ve dvou vlnách – první nastává během prvních tří týdnů v prosinci, druhá začíná mezi koncem ledna a března. Za dva až tři týdny epidemie dosahuje vrcholu, pak ještě dalších 5 - 6 týdnů opadává.

Průběh chřipky

Lidská chřipka napadá buňky epitelu v dýchacím ústrojí, zde se množí a v průběhu několika hodin vzniká velké množství virových částic. Infekční částice jsou pučením uvolňovány do dýchacích cest. Předpokládá se, že vysoká horečka, zvýšená únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů jsou způsobovány tvorbou speciálních bílkovin, tzv. protizánětlivých cytokinů, kterými organismus reaguje na masivní výskyt viru v lidském těle. Vlastní chřipkové příznaky jsou tedy hlavně upozorněním, že se ve vašem těle vyskytuje nějaký vir, který vás může ohrozit.

Příznaky chřipky

Pokud se u vás objeví horečka nad 38°C se zimnicí a třesavkou provázená únavou, bolestí hlavy, svalů a kloubů celého těla, máte chřipku. Nemocní popisují i bolestivost očních svalů s pálením a slzením očí. Bývají přítomné i příznaky onemocnění horních dýchacích cest, zpočátku mírné jako bolest hrdla, chrapot, suchý kašel a pocit ucpaného nosu. Později převažuje především dráždivý kašel s vykašláváním malého množství bělavého sputa. U dětí se může vyskytnout i pocit na zvracení a samotné zvracení. Horečka obvykle po 4 - 6 dnech ustoupí, ale slabost, pocení, dušnost a únava mohou přetrvávat i několik týdnů.

dzala neti_3

Jak a proč probíhá epidemie a pandemie chřipky?

Na povrchu viru chřipky jsou speciální bílkoviny – glykoproteiny, z nichž nejdůležitější jsou hemaglutinin a neuraminidáza způsobující patogenitu. Právě první písmena těchto glykoproteinů jsou označením typu viru např. H1N1 – prasečí chřipka, H5N1 – ptačí chřipka. Lidský organismus je schopný tvořit protilátky proti těmto glykoproteinům. Když se protilátka připojí na virus, dokáže je zničit. Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností viru chřipky je proměnlivost glykoproteinů, jež se mohou každoročně měnit. Tělo si tedy může proti viru vytvořit protilátky, ale pokud se člověk nakazí chřipkou následující rok, protilátky již nemohou virus zničit, protože na nové složení povrchových glykoproteinů prostě neúčinkují. Pokud dochází k malé proměně viru (tzv. antigenní drift), vznikne maximálně epidemie v dané oblasti. Jestliže však dojde k zásadní změně povrchových glykoproteinů hemaglutininu a neuraminidázy (tzv. antigenní shift), vznikne celosvětová pandemie, což je epidemie extrémně velkého rozsahu zahrnující většinu světa. K těmto změnám dochází ve větších intervalech 20 a více let.

Největší pandemie chřipky, tzv. španělská chřipka postihla lidstvo po první světové válce mezi léty 1918 -1919, kdy na ni zemřelo až 40 miliónu lidí, což je více než kolik zemřelo na bojištích 1. světové války. Pandemie chřipky ve většině případů začínají v Číně. Virus chřipky se zde totiž vyskytuje celý rok a v některých oblastech této země lidé žijí s vepři a domácím ptactvem tradičně pod jednou střechou. U vepřů tak může dojít ke smíšení ptačích i lidských kmenů chřipky.

Komplikace při chřipce

Na původně virové onemocnění může nasednout druhotná bakteriální infekce ve formě zánětu dýchacích cest nebo zápalu plic, která se musí léčit antibiotiky. Při těžkém průběhu zvláště u nemocných s poruchou imunitního systému, transplantovaných nebo osob se základním chronickým onemocněním jako cukrovka, astma bronchiale, chronická obstrukční porucha, onemocnění srdce se může vyvinout hemorhagická bronchitida nebo pneumonie (zápal plic). Právě toto jsou v mediích často zmiňované oběti chřipkových epidemií. Chřipková pneumonie postupuje velmi rychle, objevuje se opětovný vzestup teploty, dušnost až modravé zbarvení kůže (cyanóza), vykašlávání krve a posléze plicní edém. Smrt může nastat již do 48 hodin od prvních příznaků.

Léčba chřipky

Léčba chřipky je u většiny nemocných symptomatická, léčí se tedy příznaky chřipky. Pokud máte chřipku, rozhodně zůstaňte doma v posteli. Svoji cestou do zaměstnání jenom pomůžete šíření viru a nakazíte svoje kolegy, cestující v hromadné dopravě nebo prodavačku v obchodě. Je vhodný klid na lůžku nejméně po dobu horečky a omezení fyzické aktivity dalších 24 - 48 hodin po vymizení horečky. Pijte dostatek tekutin a zvyšte příjem vitamínu C, nejlépe v přirozené formě ovocem – kiwi, citrony, pomeranče.

Při chřipce se podávají antipyretika, tedy léky na snížení horečky, a analgetika na tišení bolesti, což je v podstatě jeden přípravek. Tyto léky zabraňují tvorbě protizánětlivých cytokinů. Nejvhodnější je běžný Paralen, Panadol, Paramax, Brufen, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen. Pokud se nedaří snížit teplotu medikanty, použijte fyzikální metody - zábaly, sprchu vlažnou vodou.

Antitusika jsou léky tlumící kašel. Užívejte je, pokud máte suchý dráždivý kašel. V lékárně je běžně dostupný Tussin, Stoptussin, Sinecod ve formě kapek nebo sirupu, mohou jej užívat i děti a těhotné. Opiát Codein má řadu nežádoucích účinků jako zácpa, tlumení dechového centra, u dětí by se neměl podávat.

Mukolytika a expektorancia jsou přípravky usnadňující vykašlávání. Běžně dostupnými v lékárně bez předpisu jsou Mucosolvan, Bromhexin, ACC, Ambroxol, Ambrobenne. Aby mohla mukolytika dobře fungovat, musíte pít dostatek tekutin.

Nazální dekongescia snižují pocitu ucpaného nosu, oplošťují totiž nosní sliznici a usnadňují uvolnění hlenu. Patří sem Nasivin, Olynth, Sanorin, Rhinal, Oxamet, což jsou přípravky obsahující léčivou látku. Podobný účinek má také koncentrovaný solný roztok, který se prodává jako mořská sůl – nebo Vincentka.

Při léčbě chřipky pomohou také bylinky, můžete si z nich připravit bylinkový čaj. Jeho složení závisí na příznacích, které vás trápí. K léčbě úporného suchého kašle a bronchitidy si uvařte čaj z květů divizny, mateřídoušky či podbělu. Pokud potřebujete odkašlat, zvolte čaj z lipového květu, jitrocele, šípků nebo černého bezu.

Fotolia_37041142_XS

Cílená terapie chřipky spočívá v léčbě antivirotiky. U chřipky se používají antivirotika 1. generace - amantadin (Viregyt-K) a rimantadin, která zabraňují množení viru uvnitř nakažené buňky dýchacích cest. Antivirotika 2. generace, oseltamivir (Tamiflu) a zanamivir (Relenza), brání vycestování nových virů z postižené buňky. Léčba musí být zahájena do 48 hodin po prvních příznacích, pozdější podání průběh chřipky výrazně neovlivní. Antivirotika zkracují horečku a mírní příznaky. Jedná se velmi drahé preparáty, které určeny pro léčbu závažných chřipkových komplikací, hlavně u chřipkové pneumonie a bronchitidy nebo pro léčbu oslabených nemocných s řadou přidružených onemocnění, poruchou imunity, transplantovaných, u nichž se dá předpokládat závažný a dlouhý průběh chřipky. Léčba je samozřejmě probíhá za hospitalizace.

Očkování proti chřipce

Očkování protichřipkovou vakcínou představuje účinnou možnost prevence. Doporučené je očkování zvláště pro rizikové skupiny – osoby žijící v domovech důchodců, léčebnách, diabetici, kardiaci, astmatici, osoby po cévní mozkové příhodě, srdečním infarktu. Je vhodné rovněž očkovat zaměstnance zdravotních a sociálních zařízení, kteří jsou v kontaktu s rizikovou skupinou a mohou na ně chřipku přenést. Očkování mladých osob zabrání onemocnění, u osob starých chřipce sice nezabrání, ale zmírní její závažnost a sníží počet hospitalizací a úmrtnost. Očkování vám zajistí váš praktický lékař. Očkuje se na podzim, několik týdnů před začátkem chřipkové sezóny, aby si organismus stihl vytvořit protilátky. Na trhu je několik vakcín – Vaxigrip, Fluarix, Bevagric, Influvac, Fluad. Je nutné nechat se očkovat každý rok, protože jak již bylo řečeno, virus chřipky se každý rok mění a podle aktuálně se šířícího viru je vždy vytvořena vakcína „šitá na míru".

Abyste se v chřipkové sezóně nenakazili, pravidelně větrejte, vyhýbejte se uzavřeným místům s větším nahromaděním osob, nejezděte MHD, raději choďte pěšky, několikrát denně si myjte ruce, zvláště když přijdete do kontaktu s předměty, které používal i někdo jiný. Při kýchání a kašli si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše. Nezdravte se líbáním a podáním ruky. Pokud onemocníte, nechoďte do práce, ať nenakazíte ostatní.

Prasečí chřipka

První případy prasečí chřipky byly hlášeny v dubnu 2009 z Mexika, proto se též nazývá mexická. Nový typ prasečí chřipky (H1N1) způsoboval onemocnění dýchacích cest nejen u prasat, ale také u divokých ptáků, drůbeže, koní a lidí. Mezilidský přenos se původně nepředpokládal, v minulé chřipkové sezóně však představoval typ H1N1 vůbec nejčastější chřipkové onemocnění. Naštěstí už se již část populace v prasečí chřipkou setkala a má vytvořené protilátky, dalším plusem byla vytvořená vakcína, takže si spousta lidí ještě i takto vyrobila protilátky. Příznaky jsou stejné jako u běžné chřipky.

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka je onemocnění ptáků způsobené chřipkových virem (H5N1), postihlo rozsáhlé chovy drůbeže na celém světě. Poprvé se vyskytla v červenci 2005 v Rusku. Poměrně záhy si vyžádala i lidské oběti.

Jak bojovat s chřipkou

Chřipkou snadněji onemocníte, pokud bude váš organismus oslabený. Tomu můžete předejít dostatečnou konzumací vitamínů, nejlépe v přirozené formě ovocem a zeleninou, otužováním, dostatkem spánku, udržováním organismu v dobré fyzické i psychické kondici. Dále chřipce předejte dodržováním výše zmíněných opatření. Pokud patříte do rizikové skupiny obyvatel nebo jste s touto skupinou v úzkém kontaktu, nechejte se očkovat. Nejlepším lékem na běžnou chřipku je pak dostatek spánku a jak se říká lidově „vyležet to".Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…