Lázeňské oplatky jsou český fenomén: Nahlédněte do zákulisí, jak vzniká výroba lázeňských oplatek
V České republice se jich ročně sní desítky milionů kusů. Oblíbené jsou také v zahraničí a nedávno tyhle kulaté krásky oslavily už 160 let. Řeč je o lázeňských oplatkách, české tradiční pochoutce, která za století a půl ušla dlouhou cestu. Vydejte se na ni s námi a zjistěte, jak se výroba lázeňských oplatek změnila napříč staletími.
Co máte nejraději na pobytech v lázních? Jsou to bahenní lázně, léčivé minerální vody nebo právě čerstvě upečené lázeňské oplatky, jejichž oříšková vůně vás spolehlivě přiláká už na 100 metrů daleko? Lázeňští hosté podobnou neodolatelnou vůni ucítili poprvé v roce 1856, kdy oplatky v Mariánských Lázních v čele s mistrem Karlem Reitenbergerem začali tamější cukráři vyrábět ve velkém.
V roce 1897 převzal štafetu vyhlášený cukrářský rod Františka Wittmayera, který začínal jako pekařský učeň. Dotáhl to ale až na vlastní provozovnu v Mariánských Lázních. Rok 1923 pak znamenal pro tradiční lázeňské oplatky první zlom. Cukrář Jiří Homolka, který se vrátil Vídně, vymyslel první čokoládovou náplň.
Lázeňské oplatky v poválečném Československu
Krušné období pro lázeňské oplatky začalo po roce 1945, kdy se všechny soukromé továrny přeměnily v podniky státní. Výroba oplatek se od 50. let tak soustředila do prostor dřívější kavárny Victoria v Mariánských Lázních. A traduje se ještě jedna zajímavost. Manželka Klementa Gottwalda si prý jednou vyrazila do lázní, kde si chtěla koupit oplatky. V té době však patřily mezi nedostatkové zboží, a tak se Marta Gottwaldová vrátila domů s prázdnou. Zanedlouho na to ale Ústřední výbor KSČ nařídil, že licence na výrobu oplatků musela být uvedena všem, kdo si o ní požádají. Od té doby je tak na trhu víc výrobců oplatků, což platí dodnes.
Výroba lázeňských oplatek: Oříškovou náplň nic nepřekoná
Základní složkou pro lázeňské oplatky je křupavá oplatka. Ta se vyrábí z několika základních surovin. Nejdůležitější je speciální slabá oplatková mouka, která se mele z konkrétní odrůdy pšenice a většinou se ještě dodatečně míchá s jinou pšeničkou mouku. Do těsta dále patří voda, olej, sůl, škrob a vaječné žloutky. Ze všech ingrediencí se umíchá hladké těsto, které strukturou připomíná těsto na palačinky.
Výroba lázeňských oplatek pokračuje další fází a to pečením. Oplatky se připravují na speciálních kotoučích a protože je tuk už v těstě, pečou se na sucho zhruba na 150 - 160 stupňů. Dále musí oplatky zvlhnout, po upečení totiž mají vlhkost je něco málo přes 2 %. Umisťují se proto do místnosti s vysokou vlhkostí i teplotou, kde mohou strávit až několik týdnů.
Nejlepší lázeňské oplatky stále ještě vyžadují poctivou lidskou práci
Další fáze je voňavá, je to totiž výroba oříškové náplně. Ta je nejtradičnější a v Česku mezi zákazníky také nejoblíbenější. Do oříškové náplně patří zlom z oplatek, tuk, skořice, cukr, aromata a samozřejmě pražené lískové oříšky. Procedura výroby se ale za 160 let v mnohém změnila. Zatímco dříve se do oplatků přidávalo sádlo, dnes je to v mnoha případech bohužel palmový a palmojádrový tuk.
Na každou oplatku se pak nanese oříšková náplň a to ve většině případech ručně. Při mnohamilionové výrobě ročně je to obdivuhodné a každý kus je tak originál. Lázeňské oplatky se nakonec na necelou minutku spékají ve velkém spékači na 130 až 140 stupňů.
Bizarní nebo lákavé? Je libo lázeňské oplatky s chilli nebo chia semínky
První lázeňské oplatky, které v 19. stoleté spatřily světlo světa, měly oříškovou náplň. Následovala příchuť čokoládová, kakaová a posléze vanilková. Pokud jste v posledních letech navštívily některé české lázně, možná vám neuniklo, že výroba lázeňských oplatek se posunula dále. Přibylo nejen výrobců, ale také různých příchutí. Podívejte se, jaké jsou na trhu běžně k dostání:
- nugátové oplatky
- mandlové oplatky
- oplatky s vlašskými oříšky
- lázeňské oplatky s chia semínky
- oplatky s příchutí bílé čokolády
- lázeňské oplatky s pomerančem
- oplatky s třešněmi
- oplatky s karamelem
- oplatky s pistáciemi a další
S lázeňskými oplatkami se zkrátka v posledních 20 letech roztrhl pytel, a tak mají návštěvníci lázní možnost ochutnat nejen tradiční příchutě, ale i moderní kombinace.
A pro jakou variantu jste vy? Dáváte přednost tradiční konzervativní variantě nebo jste pro všechno nové a nevyzkoušené
Diskuse k článku