Lázně

img

Balneoterapie jako netradiční léčivá metoda. Které lázně ji nabízí?

Balneoterapie je léčebná lázeň, která využívá přírodní zdroje, tedy minerální léčivou vodu, přírodní plyn nebo peloidy. Tento typ lázně má vynikající léčebné výsledky při potížích s dýchacím a nervovým systémem, při léčbě cukrovky, kožních nemocech, gynekologických potížích, při nemocech močových cest, nadváze, obezitě. Využívá se při doléčování po onkologických onemocněních.

Léčebná péče pomocí balneoterapie má i preventivní funkci, zvyšuje obranyschopnost organismu, odolnost vůči stresům, reguluje a stimuluje funkce nervové a hormonální soustavy a celkově zlepšuje a zvyšuje rozsah všech funkčních schopností organismu. 

Balneoterapie: Lázeňská péče v Čechách a na Slovensku

Lázně a lázeňská péče má v těchto zemích dlouhodobou tradici a oblíbenost. V České republice se provozuje balneoterapie v Lázních Bohdaneč, Mariánských lázních a Františkových lázních. Slovensko je na přírodní zdroje a lázně velice bohaté. Lázně zde najdeme v mnoha městech, například v Lázně Bardejov, Trenčianské Teplice, Teplice, Bojnice, Brusno, Korytnica, Nový Smokovec, Piešťany, Rajecké a Sklené Teplice a další.

Léčivé vody a balneoterapie

Léčivé vody se odlišují různými charakteristikami, tedy například přirozenou teplotou, celkovou mineralizací, osmotickým tlakem, aktuálním pH, obsahem rozpustných plynů. Jakožto termální se označuje voda, která má teplotu nad 20 °C. Léčivých sil přírodní minerální vody je kromě popíjení minerální vody, využíváno především při vodoléčbě, při pobytu v krytém bazénu, při cvičení a plavání.

Balneoterapie a léčivé peloidy

Balneoterapie peloidy používá pro jejich mechanické, termofyzikální i chemické účinky. Peloidy jsou slatinné a rašelinové zeminy a bahna, užívané jako bahenní koupele. Aplikační formou jsou koupele, zábaly a tampony k místní aplikaci. Léčivé peloidy mají čistící, bakteriostatické a regenerační účinky. Rašelina patří mezi pravé peloidy, obsahuje více než 90 % organických látek a má protizánětlivý účinek. Mezi pravé peloidy patří také tzv. slatiny, které se vyznačují výbornými termofyzikálními vlastnostmi a dále bahna říční, jezerní i mořské.

Lázně a lázeňství: Přírodní minerální vody 

Minerální vody jsou vody, které se od obyčejných vod odlišují svým chemickým složením a fyzikálními vlastnostmi. Přírodní minerální voda obsahuje na jeden litr vody alespoň 1 gram rozpuštěných látek, pokud je to méně, jedná se o přírodní stolní vodu.

zena voda

Minerálním vodám se odedávna připisují léčivé účinky. Mnozí lidé navštěvují lázně nejen pro balneoterapii, ale obvyklé a oblíbené je i popíjení vody z minerálních pramenů. Mezi jednotlivými sklenkami třeba dodržet přestávku 10-15 minut s pohybem, aby se podpořil transport minerálních látek do celého organismu.

Balneoterapie – využití a kontraindikace

Balneoterapie je vhodná při onemocnění kardiovaskulárních, onemocnění trávícího systému, poruchách metabolismu, onemocnění dýchacího systému, neurologických onemocněních, onemocnění ledviny, močových cest, gynekologických onemocněních, kožních nemocech a rovněž preventivně.

Lázně a balneoterapie se nedoporučují při jakýchkoliv onemocněních v akutním stádiu obecně, oběhové nedostatečnosti, narkomanii a alkoholismu, při epilepsii, graviditě, po opakovaných závažných krvácení.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ TERAPIE:

Kraniosakrální terapie odstraní bloky a harmonizuje tělo

Bowenova terapie – jemná masážní metoda se zázračnými účinky

Oxygenoterapie - čistý kyslík pomáhá při onemocnění plic i migréně

Akrální koaktivační terapie dokáže udělat s tělem zázraky

Terapie tmou: Pobyt ve tmě, který léčí

Metoda RUŠ - rychlé, účinné a šetrné odstranění problémů

Su-jok terapie - metoda, díky které se můžete zbavit i chronických onemocnění

Chromatoterapie aneb Terapie světlem a barvami

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…