Lázně

img

Oxygenoterapie - čistý kyslík pomáhá při onemocnění plic i migréně

Kyslík je pro každý organismus velmi důležitý. Bohužel žijeme v době, kdy máme kyslíku nedostatek. Býváme vystaveni znečištěnému ovzduší, málo se pohybujeme v zeleném prostředí, nedostatečně sportujeme. Při nadměrném stresu lidský organismus navíc spotřebovává mnohem více kyslíku než kdykoliv jindy. Právě proto patří mezi oblíbené a velmi účinné lázeňské procedury oxygenoterapie neboli kyslíková terapie, díky které přijmeme dostatečné množství čistého kyslíku a zlepšíme si tak činnost celé řady orgánů.

Kyslíková terapie – základní princip

Navštívíte-li lázně, jednou z nabízených a doporučovaných procedur může být oxygenoterapie. Je třeba zmínit, že oxygenoterapie se používá jako léčivo, které pomáhá nemocným s plicními i mimoplicními poruchami. Krátkodobou i dlouhodobou léčbu předepisuje lékař a v akutních případech i zdravotní sestra. Kyslíková terapie, se kterou se setkáte v rámci lázeňské péče, je však vhodná téměř pro každého. Nedoporučuje se však lidem, kteří trpí epilepsií, mají zvýšenou činnost štítné žlázy či absolvovali transplantaci nějakého orgánu.

Kyslíková terapie se vykonává pomocí speciálního stroje, oxygenerátoru, který produkuje čistý kyslík. Ten způsobuje výraznější okysličení tkání a orgánů. Oxygenoterapie funguje na principu vdechování kyslíku o větší koncentraci, než jaká je ve vzduchu. Tím dochází současně ke zvýšení koncentrace kyslíku v krevní plazmě. Důsledkem toho je intenzívnější průtok krve krevním řečištěm.

Oxygenoterapie - kdy ji podstoupit?

Oxygenoterapie je skvělou lázeňskou procedurou, kterou může podstoupit prakticky každý kromě výše zmiňovaných rizikových skupin. Jako součást lázeňské péče lze oxygenoterapii obzvláště doporučit všem, kteří trpí onemocněním plic či průdušek. Inhalace čistého kyslíku však pomůže také lidem, kteří trpí onemocněním srdce. Je třeba zmínit, že zvýšení dodávky kyslíku tkáním také ovlivní pozitivně paměť, výkonnost, rychlost reakcí či kvalitu zraku a sluchu. Obzvláště vhodná je pro ty, kteří trpí chronickou bolestí hlavy a migrénami.

Kyslíkovou terapii však mohou podstupovat i lidé, kteří přímo netrpí konkrétním onemocněním. Jak jsme zmínili v samotném úvodu, díky znečištění životního prostředí a našich sedavých profesí se nám dostává mnohem méně kyslíku, než je vhodné. Tento typ lázeňské péče by tak měli podstoupit i kuřáci a lidé, kteří vykonávají práci, která výrazně zatěžuje mozkovou činnost.

Průběh a intenzita kyslíkové terapie

Kyslíková terapie patří k příjemným a uklidňujícím lázeňským procedurám. Vykonává se na lehátku v klidném a příjemném prostředí. Osoba, která oxygenoterapii podstupuje, musí mít volné pohodlné oblečení, v průběhu terapie se musí cítit dobře. Délka jedné procedury je závislá na konkrétním lázeňském plánu, obvykle trvá 30 až 60 minut.

Podstupující osoba vdechuje čistý kyslík pomocí zmíněného oxygenerátoru. V průběhu kyslíkové terapie si může klient číst, poslouchat hudbu či jen meditovat a odpočívat. Doporučuje se popíjení iontového nápoje, který vám může být v rámci lázeňské péče nabídnut. Intenzita léčebné kúry tohoto typu je individuální a je ovlivněna mnoha faktory. Mnohým postačí podstupovat lázeňskou péči tohoto charakteru jedenkrát týdně, jiní se neobejdou bez každodenní inhalace. Pro zdravého člověka, který podstupuje proceduru z důvodu celkového zlepšení aktuálního stavu a regenerace, se doporučuje alespoň 5 až 10 sezení.

Účinky oxygenoterapie

Kyslíková terapie slouží k samotné léčbě i k prevenci. Podporuje hojení a zvyšuje psychickou a fyzickou kapacitu. Vzhledem k tomu, že příjem čistého kyslíku zpomaluje stárnutí, stejně dobře zlepšuje kvalitu pleti. Dopomáhá totiž ničit volné kyslíkové radikály, které vedou právě ke stárnutí buněk, stejně tak k výskytu mnohých onemocnění.

Pravidelným podstupováním kyslíkové terapie dosáhneme posílení imunitního systému, vyzbrojíme se proti stresu, depresím a migrénám, stejně tak dopomůžeme našemu organismu před i po operačních zákrocích k lepšímu hojení. Kyslíková terapie se jako lázeňská procedura doporučuje také těm, kteří trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem či srdeční arytmií.

Tento typ lázeňské péče bychom však neměli zavrhovat ani v případě, že nás žádné zdravotní problémy v současnosti netrápí. Inhalováním čistého kyslíku totiž dosáhneme zvýšení tělesné výkonnosti a zkvalitnění regenerace. Proto tuto terapii často a rádi podstupují vrcholoví sportovci. Jsme-li denně vystavování městskému prostředí, dopad špatných ekologických podmínek touto terapií snížíme. Posílíme svůj imunitní systém a bonusem nechť nám je i zvýšení sexuální výkonnosti.

Kyslík a opalování

Na zvýšení příjmu kyslíku by se měli zaměřit také všichni ti, kteří se často opalují nebo za tímto účelem navštěvují solária. Podstoupením kyslíkové terapie dojde k navýšení melaninu, díky čemuž bude danému jedinci stačit méně času v soláriu, a přesto budou opálenější, a to bez rizika spálení. Pokud se budeme opalovat ve spojení s kyslíkem, naše kůže bude vypadat mladší a méně namáhané. Vlivem kyslíku dochází současně k otevírání pórů, díky čemuž prostoupí opálení hlouběji do kůže.

Druhy kyslíkové terapie

Kromě doposud zmiňované oxygenoterapie, u které dochází o inhalování předem stanoveného množství čistého kyslíku, existují další typy kyslíkové terapie. Ve wellness centrech i v některých lázních se můžete setkat s tzv. oxygen-aromaterapií. U této metody dochází k inhalování kyslíku s příměsí aromatických olejů. Metoda slouží k relaxaci a k celkovému uvolnění těla i ducha.

Další metodou je hyperbarická oxygenoterapie, která musí být předepsána obvodním lékařem či specialistou a je hrazena pojišťovnou v plné výši. Metoda spočívá v inhalaci kyslíku v přetlaku. Tato lázeňská procedura se provádí ve speciální hyperbarické komoře a trvá zhruba dvě hodiny. Podstupují ji lidé s chronickým, zánětlivým či akutním onemocněním. Na závěr zmiňme kyslíkovou mezoterapii, která je spíše zkrášlovací procedurou. Zde dochází ke vstřikování kyslíku na plochu obličeje, což vede k omlazování pleti a vyhlazování vrásek.

Z výše zmíněného je zřejmé, že kyslíkové terapie jsou jednak důležitým účinným lékem pro mnohé nemocné, jednak zkrášlovacím a regeneračním prostředkem pro každého. Ať už patří do jedné či druhé skupiny, popřemýšlejte, zda oxygenoterapie nepomůže ke zkvalitnění života vám, stejně jako pomohla i jiným.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Zvonkohra MOTÝL Namasté

Nádherná zvonkohra do bytu i na zahradu Tato originální…
490 Kč

Nákupní taška ENVIROSAX® Paleo

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování…
149 Kč

Neemový olej ORGANIC Ayuuri 100ml

100% Čistý organický olej z neemových semínek Neem - proti…
291 Kč

Zvonkohra STROM ŽIVOTA Namasté

Krásná zvonkohra Namasté Tato originální zvonkohra je…
490 Kč

WALNUT Ořešák královský (33) Bachovy květové BIO esence 10ml

Při strachu a neschopnosti vyrovnat se se změnou a novou…
275 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…