Lázně

img

Solux terapie je lepší než horká sprcha! Ulevuje od bolesti svalů a omlazuje pleť

To, že světlo a teplo mají příznivé účinky na lidské tělo, věděly už celé generace před námi. Na všemožné otoky a zranění se od pradávna využívaly teplé či studené obklady a pobyt na slunci lidem dodával sílu. Známých léčebných vlastností tepla a světla využívá i fototerapie. Existuje více přístrojů a procedur, které se liší použitím jiného druhu světelného záření i svými účinky. Patří mezi ně také solux lampa, která je přístupná v dermatologických a lázeňských centrech, je možné ji ale také zakoupit a využívat v pohodlí domova.

Co to je fototerapie?

Nejpřirozenějším zdrojem světla je samozřejmě Slunce. Využívání léčebných účinků světelných paprsků je známo už z antiky, v moderní době se začalo využívat také umělých zdrojů světelného záření.

Čtěte také:

Proč byste měli zařadit minerální vody do svého pitného režimu?

Světlo má různé vlnové délky a jednotlivé formy fototerapie se liší právě tím, kterého druhu záření využívají, ať už se jedná o viditelné paprsky, ultrafialové záření nebo infračervené záření. Ultrafialové ani infračervené záření nemůžeme lidským okem spatřit, všichni však známe jejich projevy. Ultrafialové záření zanechává zvýšenou pigmentaci pokožky, tedy opálení, a infračervení záření vnímáme jako teplo. A jaké záření využívá solux lampa? Solux terapie je založena na příznivých účincích tepla, využívá tedy infračervené záření.

Solux lampa – jak funguje?

Solux lampa je vlastně umělým zdrojem infračerveného záření. Žárovka lampy je nažhavená na vysokou teplotu a je krytá červeným, případně modrým filtrem, který omezuje viditelnou část světelného spektra. Záření produkované solux lampou dobře proniká vodou i tkáněmi a má schopnost dostat se i do hlubších vrstev kůže a podkožního vaziva. Barva filtru hraje v terapii svou roli – zatímco červený filtr podporuje pronikání do hloubky, modrý filtr intenzitu záření omezuje. Záření zahřívá tkáně, což zlepšuje jejich prokrvení, zrychluje metabolismus a ulevuje od bolesti. Solux lampa navíc pomáhá tělu získávat vitamín D, který je jinak vytvářen slunečním zářením.

Solux terapie má léčivé účinky v mnoha oblastech

Solux terapie má široké využití a její příznivé účinky na zdraví se využívají v mnoha různých oblastech. Lampa produkuje tzv. suché teplo. Mokré teplo, kterého dosáhneme například sprchováním nebo horkou koupelí, často může některé problémy ještě zhoršit – jedná se například o bolesti pohybového systému, části páteře nebo i hrudního koše. Právě v těchto případech má suché teplo nezastupitelnou roli.

  • Využití má solux lampa v kosmetice a dermatologii. Tepelné záření zvyšuje vstřebávání látek z kosmetických produktů do pleti a prokrvením tkání omlazuje pleť. Příznivě působí i při léčbě dermatologických problémů jakými jsou atopický ekzém, lupénka nebo akné.
  • Teplo vyzařující z lampy můžete aplikovat také na prohřátí dýchacích cest, což pomáhá léčit chřipku a nachlazení.
  • Solux lampa se využívá také k prohřívání kloubů při revmatu nebo namožených svalů, celkově ulevuje od bolesti a napětí.  
  • Prokázaný pozitivní vliv má terapie také na kojící ženy, které mají s kojením problémy, často totiž může docházet ke vzniku zánětů ze zadrženého mléka. Nahříváním solux lampou napětí v prsou povolí a mléko se uvolní.
  • Tím ale výčet příznivých účinků solux terapie nekončí, léčivé teplo působí také na blokádu krční páteře, zánět středního ucha, bolesti zubů, malá poranění nebo při sportování a léčebné gymnastice.
  • Nahřívání solux lampou je také jednoduše příjemné a může se použít pro relaxaci a uvolnění napětí.

Jak na solux terapii?

Jak vlastně solux terapie probíhá? Světlo se aplikuje ze vzdálenosti asi 60 centimetrů od požadované části těla po dobu 15 až 20 minut. Chcete-li solux terapii vyzkoušet, máte několik možností. Terapii mají v nabídce lázeňská i kosmetická centra, lampu je zároveň možné koupit a využívat ji pravidelně dle svých potřeb.

Pokud o fototerapii slyšeli poprvé a máte zájem ji vyzkoušet, navštivte některé z lázeňských, masážních nebo kosmetických center a zaplaťte si jednorázovou proceduru. Cena 15 minut se solux lampou se pohybuje okolo 50 korun. Pokud se rozhodnete pro pravidelné domácí provádění terapie, můžete si vybrat z široké nabídky lamp, které jsou k dostání v obchodech s elektrospotřebiči nebo ve zdravotnických potřebách. Cena infračervených lamp se pohybuje průměrně od jednoho do dvou tisíc korun. Lampy můžete dovybavit i nastavitelnými stojany a zásobit se náhradními žárovkami.

Fototerapie je až na výjimky bez rizika

Možné vedlejší účinky fototerapie se většiny lidí netýkají, mohou je tak využívat i těhotné ženy nebo malé děti. Lampy by však rozhodně neměli používat jedinci přecitlivělí na světlo nebo ti, kteří využívají léčiva s fototoxickými účinky (jedná se například o třezalku, ketoprofen nebo některá antibiotika). Lampy nevyzařují škodlivé UV záření, přesto by se to s aplikací nemělo přehánět, při nahřívání obličeje je určitě dobré zavřít oči. Nemusíte se žádných vedlejších účinků příliš obávat, vyplatí se řídit reakcemi vlastního těla. Je-li pro vás fototerapie nějakým způsobem nepříjemná nebo u vás dojde po její aplikaci ke zhoršení zdravotního stavu, určitě s ní raději přestaňte a poraďte se s odborníkem.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…