Lázně

img

„Lázně, to jsou tradice, odpovědnost a kousek šarlatánství“, říká Lázeňský guru

Slyšíte o něm poprvé? Do vašeho povědomí se teprve chystá vstoupit, ale to neznamená, že už dnes nám nemůže předat spoustu zajímavých podnětů a povyprávět, komu může být takový guru vůbec prospěšný a v čem vlastně tento právě vznikající projekt spočívá? Na otázky odpoví Lázeňský guru Vilma Příbramská.

Jsou lázně v 21. století stále aktuální téma?

Možná více, než kdy dříve. Díky širokému spektru nabízených služeb a léčebných procedur mohou být lázně obrovským pomocníkem při léčbě skoro všech nemocí, o regeneraci organismu nemluvě. Navíc nejedná se o nějakou alternativu, lázně vždy byly a budou doplněk medicíny a jako takové by měly být v léčebném procesu využívány. Nezpochybnitelná je jejich role v otázce prevence a zrovna touto cestou můžeme lázně právě v dnešní době využívat. Dopřát organismu dávku přírodních léčivých zdrojů, nemenší podíl odpočinku a možnost prokonzultovat případné zdravotní potíže s odborným personálem a podchytit je třeba ještě v začátku, je pro lidské tělo to nejlepší, co mu můžete dát.

Mluvíte o tzv. medical wellness?

Částečně ano, pokud budeme hovořit konkrétně o prevenci, určitě bychom mohli právě toto lázeňské zaměření vyzdvihnout. Někdy stačí pár dní odpočinku a „dozorované relaxace“, jak s oblibou říkám pobytům s lékařskou konzultací, a můžete mít na půl roku svatý klid od každodenních obtíží, které trápí dnes 60% dospělé populace. Bolesti zad z nedostatku pohybu, špatné trávení v důsledku mnohých dietetických chyb, neustále omílaný stres, obezita…zde všude může medical wellness pobyt významně pomoci. Samozřejmě existují desítky diagnóz, kdy je nutné absolvovat klasickou lázeňskou léčebnou kúru, ať již hrazenou z veřejného zdravotního pojišťění nebo jako samoplátce. Léčebné zdroje je u spousty nemocí nutné nechat působit na organismus dlouhodobě, třeba v kombinaci s fyzioterapií a dalšími procedurami, aby se dostavil ten správný účinek, což medical wellness programy obvykle nenabízí, bývají většinou tak v poloviční délce klasického lázeňského pobytu.

Komu tedy konkrétně mohou lázně pomoci?

Zodpovědět tuto otázku by mohlo trvat hodiny. Velmi záleží na typu zdravotního postižení a možná je dobré si lázeňské pobyty rozdělit nejdříve podle toho, co od něj očekáváme. Je to léčba? Regenerace? Nebo relaxace? Mám pobyt předepsaný lékařem nebo chci jen udělat něco pro své zdraví? Chápu lázeňský pobyt jako zdravotní dovolenou? Vždy je ale základ vybrat si vhodné lázně dle indikace. Ne všechny lázně umí pomoci při všech obtížích. Základem je vždy přírodní zdroj. Některé zdroje jsou vhodné i k léčbě více diagnóz, ale těžko budete slatinnou koupelí léčit respirační onemocnění. A možná i právě proto je zde váš Lázeňský guru, tedy já, abych byla průvodcem při vašich cestách za zdravím.

Kde se zrodil nápad „Lázeňského guru“?

„Lázeňský guru“ se jako čistě nekomerční projekt zrodil ve spolupráci s lázeňským portálem www.lazne.travel, který se specializuje na prodej lázeňských a wellness pobytů. V tomto odvětví se na lázně.travel potkáte se skutečnými profíky, v jejich portfoliu je naprostá většina lázeňských resortů v České republice a také spousta slovenských či maďarských lázní. Denně tam zodpovídají desítky všetečných otázek klientů a tak zjistili, že lázeňství jako takové je veskrze veřejně neprobádaným územím. A zároveň územím, kde osobní zkušenosti a objektivita mohou velkému množství lidí pomoci. Proto bychom chtěli celou myšlenku postavit právě na těchto dvou věcech a předat tak čtenářům právě vznikajícího webu skutečné objektivní informace. Jak o lázeňských resortech, tak o kvalitě služeb jednotlivých lázeňských domů, wellness hotelů a třeba i doplňkových služeb a kultury v lázeňském městě. Protože udržovat ony tradice i kvalitu, to lze jen s vysokou mírou odpovědnosti provozovatelů lázní.

A co bude Lázeňský guru tedy objektivně hodnotit – co vlastně mohou lázně klientům a pacientům nabídnout?

V první řadě je to logicky již několikrát zmiňovaná léčba vycházející ze staletých tradic a zkušeností. Lázně, byť v moderním kabátu, jsou stále tak trošku šarlatánství a pro mnohé je v dnešní době těžké uvěřit, že pořádná koupačka v čemsi, co vypadá jako bláto, nám uleví na dlouhé měsíce třeba od chronické bolesti. Proto by bylo fajn vytvořit informační portál, kde budou jasně definovaná lázeňská zaměření a popsané všechny služby, které v daném místě můžete získat. A druhou, tou malinko ošemetnější částí projektu, bude hodnocení oněch služeb - úroveň ubytování, nabídka a kvalita procedur, stravování, doplňková zábava atd. Lázně totiž nejsou jedno nebo druhé, je to soubor na sebe navazujících souvislostí a s trochou nadsázky by se dalo říct, že na všech záleží stejně. Mnohdy bývá doplňkový program, při kterém si pacient psychicky odpočine, v léčbě takřka stejně důležitý, jako skvělý fyzioterapeut.

A na kdy je plánované spuštění projektu Lázeňský guru?

Do finále se dostaneme během několika týdnů, momentálně doplňujeme všechny informace o lázeňských resortech a zpracováváme aktuality a novinky, které mohou příznivce lázní zajímat. V neposlední řadě se také připravuje část webu, která bude určena našim čtenářům, tzn. diskuze, prostor pro příspěvky a třeba i fotografie z jejich lázeňského putování. Já připravuji svoji sekci s osobními zkušenostmi z doposud navštívených lázeňských zařízení. A jakmile bude vše stoprocentní, určitě se i já čtenářům velmi ráda představím.

Poslední otázka může znít jako klišé, ale nedá mi to se nezeptat. Vyplatí se investovat do svého zdraví?

Tak já s dovolením také odpovím jedním klišé, ale velmi pravdivým – zdraví je to nejdůležitější, co máme. A jak řekl už dávno filosof Lucius Seneca, „Jednou z podmínek uzdravení je chuť uzdravit se“. Takže trápi-li vás nějaké zdravotní obtíže nebo jen únava, vyzkoušejte lázně a investujte jak časové tak finanční prostředky tentokrát sami do sebe. Vaše tělo vám na to jistě pozitivně odpoví. A když si při vašich plánech za lázeňským touláním nebudete něčím jistí, dejte vědět, budu tu pro vás.

Projektová managerka - Lázeňský guru - Vilma Příbramská

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…