Lázně

img

Inhalace Vincentky – účinná léčba dýchacích cest

Vincentka je všem jistě dobře známá přírodní minerální voda s typickou výraznou chutí, která je dána silnou mineralizací a vysokým obsahem jódu. Je to uhličitá minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité. Pod složením této minerální vody z Luhačovic si pravděpodobně spousta lidí nic nepředstaví, ale o jejích pozitivních účincích a využití pro lázeňské procedury slyšel již téměř každý.

Název Vincentka se objevil již roku 1792, avšak zmínky o léčivých luhačovických pramenech jsou mnohem starší. Samotná historie prodeje Vincentky v lahvích sahá do roku 1820, a jako jednoduchý avšak účinný způsob léčby dýchacích cest se používá inhalace Vincentky dodnes.

Využití Vincentky v lázeňství

Lázeňské procedury využívající minerální vodu Vincentku jsou osvědčenou léčebnou kúrou při:

 • onemocnění dýchacích cest a hlasivek
 • žaludečních vředech
 • pooperačních stavech
 • problémech s látkovou výměnou
 • léčbě chronické pankreatitis nebo diabetes mellitus

Vincentku lze užívat také preventivně a to v denní dávce zhruba jedné skleničky. Jako účinná preventivní kúra se doporučuje pít ráno před snídaní a večer před večeří, ideálně po dobu 20-30 dní.

Již pouhých 20-30ml doplní denní dávku jódu, a díky obsahu minerálů je Vincentka vhodná také jako regenerace po náročném sportovním výkonu, kdy dochází k velkým ztrátám potu.

Vincentka se doporučuje v malém množství po konzumaci kávy nebo vína, jelikož neutralizuje překyselení žaludku, a vhodná je také ke kloktání či výplachům nosních dutin. Samostatnou kapitolou je inhalace Vincentky, která má pozitivní vliv na dýchací cesty.

Inhalace Vincentky

Inhalace minerální vody je vhodná pro alergiky i astmatiky, a osoby trpící onemocněním dýchacích cest. Inhalace Vincentky je vhodná také jako léčba rýmy a nachlazení, a stejně tak jako prevence, jak těmto nemocem předcházet.

Inhalace minerální vody je léčebný postup, při němž pacient vdechuje páry minerálních vod a tím do těla dostává prospěšné minerály. Jsou dvě možnosti, jak inhalovat - buď za pomocí speciálního přístroje zvaného inhalátor, a nebo přímým vdechováním par vroucí minerální vody. Tímto způsobem si můžete lázeňské procedury s využitím Vincentky snadno dopřávat i doma.

A jaké jsou výhody inhalace? Je to především způsob levné, avšak maximálně účinné lázeňské procedury. Inhalací se dostanou účinné látky přesně tam, kde je jejich účinek potřeba. Dochází k odstranění otoku a rozpuštění přebytečných hlenů, což přispívá k rychlému uvolnění dýchacích cest, tedy k úlevě a volnému dýchání. Inhalace minerální vody má také vliv na zlepšení funkcí sliznice dýchacích cest.

Inhalace Vincentky je také vhodným řešením, jak léčit dýchací cesty, případně onemocněním předcházet, a to zcela bez zbytečného užívání léků a umělých přípravků. Ty nejjednodušší věci bývají mnohdy nejúčinnější, a to v případě Vincentky platí dvojnásob.

Proč inhalovat?

 • ideální způsob prevence chřipky i nachlazení
 • levná a účinná metoda
 • využití přírodních látek bez zbytečné chemie a léků
 • je to snadné a rychlé
 • zaručená léčba rýmy i nachlazení
 • pomáhá při onemocnění hlasivek
 • pomáhá v boji s celou řadou dalších onemocnění

Jak vypadá správná inhalace Vincentky?

Pokud nevlastníte inhalátor, není to žádný problém – inhalace je možná i s vybavením, které vlastní doma každý.

Vincentku přiveďte k varu. Přelijte ji do velké mísy a položte na stůl. Usaďte se ke stolu, hlavu dejte nad mísu s horkou Vincentkou, přehoďte přes sebe ručník nebo utěrku, a zhluboka dýchejte nosem po dobu několika minut. Mějte zavřené oči, aby vás něštípaly.

Pro malé děti však tato verze inhalace minerální vody vhodná není – mohly by se horkou vodou opařit. Pro děti je vhodnější inhalace za pomocí inhalátoru, který je bezpečnější, co se rizika opaření týče. I přesto však nenechávejte děti s inhalátorem samotné a během inhalace na ně dohlížejte.

Kde Vincentku sehnat?

Rozhodli jste se připomenout si doma lázeňské procedury a vyzkoušet inhalaci minerální vody, ať už jako prevenci, nebo jako léčbu konkrétních potíží? Nemusíte mít obavy, že by byla Vincentka těžko k sehnání, a rozhodně nejde o nic nákladného. Za pár korun je Vincentka k sehnání v lékárně nebo také v každém větším supermarketu, mnohdy i v malých prodejnách s potravinami.

Pokud byste však chtěli Vincentku přímo od zdroje, udělejte si výlet do Luhačovic, které jsou ideálním místem, kde příjemně strávit dovolenou nebo víkend, odpočinout si, a navíc udělat něco i pro své zdraví.

Diskuse k článku

 • Redakce Spektrum Zdraví

  21:41 29. 4. 2019 0
  Dobrý den,

  dle našeho názoru nemusí být Vincentka naředěná a množství zvolte podle nádoby, ze které budete inhalovat. Jistotou je ale poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

  Redakce
 • Gabriela Hanáková

  12:20 29. 4. 2019 0
  Dobrý den,
  chystám se se synem (5 let) dnes poprvé inhalovat, má už měsíc vlhký kašel. Vincentka se má přivést k varu - má být naředěná vodou nebo jen čistá Vincentka? Celá láhev nebo jaké množství? Stačí jednou denně do odeznění problémů? Budu moc ráda za Vaši odpověď, G.
 • Redakce Spektrum Zdraví

  16:56 12. 4. 2019 +1
  Dobrý den,

  tento článek je zaměřen na inhalaci Vincentky bez inhalátoru. Nedokážeme vám tedy odborně poradit, jak inhalovat přímo z vašeho inhalátoru. Doporučujeme řídit se návodem nebo se zeptat v nejbližší lékárně.

  Pěkný den, Redakce SZ
 • Věra Ševčíková

  15:51 12. 4. 2019 -1
  Prosím, jak použít Vincentku v inhalátoru ? Po rysku zásobníku nalít vodu a do kalíšku nalít Vincentku ? Nebo místo vody nalít rovnou Vincentlu. Mám inhalátor Laica. A jak často inhalovat při CHOPN ?
 • Redakce Spektrum Zdraví

  11:04 15. 1. 2019 +1
  Dobrý den Ladislave,

  doporučujeme pro každou inhalaci využít vždy novou (tj. ještě nepoužitou) dávku Vincentky. Domníváme se ale, že spotřeba by nemusela být nijak velká, neboť co jedna inhalace, to max. polovina láhve Vincentky.

  Redakce Spektrum Zdraví
 • Ladislav

  10:32 15. 1. 2019 +1
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se dá Vincentka použít k inhalacím opakovaně. T.j. ,že vodu z jednoho balení použijí vícekrát. Děkuji za odpověď.
 • Redakce - Spektrum Zdraví

  17:33 9. 1. 2019 +1
  Dobrý den,
  pro začátek doporučujeme nekupovat inhalátor, ale použít pouze mísou s horkou Vincentkou a tu přikrýt ručníkem nebo bavlněnou utěrkou.

  Pěkný den, Redakce, SZ
 • Jan

  15:34 9. 1. 2019 -1
  jaký inhalátor je vhodný pro inhalování Vincentky ?
 • Zobrazit další komentáře

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…