Lázně

img

Luhačovické prameny – minerální voda Vincentka

Luhačovický pramen minerální vody Vincentka je jímán v hloubce 50,2 m a vyvěrá za kolonádou na severním úpatí kopce Velká Kamenná. Dříve býval označován jako „Hlavní pramen“. Na konci 18. století byl pramen obezděn a následně i zastřešen. Pojmenování Vincentka je na počest majitele zdejšího panství, jímž byl hrabě Vincenc Serényi, který se zasloužil o rozkvět lázní. Vydatnost pramene činí 10 až 12 litrů za minutu a využívá se k pitné léčbě a také k léčebným inhalacím.

Jaká je minerální voda Vincentka

Minerální voda z přírodního léčivého zdroje Vincentka, který pramení v lázních Luhačovice, má velmi podobný osmotický tlak jako má lidská krev. Díky tomu je tato minerální voda velmi dobře lidským organismem snášená. Nevyvolává problémy v zažívacím traktu a nepůsobí nepříjemně na sliznicích dýchacích cest, je-li použita k inhalaci jako aerosol. Dobrá snášenlivost a pozitivní efekt souvisí s koncentrací, ale i vzájemným poměrem hlavních kationtů minerální vody. Vápenaté kationty z minerální vody vstupují do kaskády imunologických reakcí probíhajících v povrchových vrstvách sliznice. Bikarbonáty pomáhají hlen ze sliznic odstranit. Při pitné kúře, stejně jako při inhalaci, působí na lidský organismus především velká koncentrace látek, které jsou ve Vincentce obsažené, hlavně natrium a kalium.

Přírodní zdroje pramene Vincentka

Léčivá minerálně uhličitá voda Vincentka vyvěrá ve zřídelní struktuře lázní Luhačovic, na severozápadním podhůří Bílých Karpat, v nadmořské výšce 256 m.n.m., kde je velmi vhodné prostředí na okraji rozsáhlých lesních komplexů.

Luhačovické uhličité minerální vody jsou svým výskytem spjaty s paleogenním flyšovým komplexem. Zvrásnění podloží umožnilo uchování původních mořských synsedimentárních vod v luhačovickém pískovcovém souvrství, odkud jsou v důsledku hydraulických vlivů pozvolna vytlačovány k zemskému povrchu. Voda z přírodního léčivého zdroje Vincentka vzniká vzájemným mícháním mořských vod, obyčejných podzemních vod a juvenilního oxidu uhličitého.

Historie luhačovického pramene Vincentka

Minerální voda Vincentka dokáže neutralizovat překyselený žaludek po pití vína a umí napravit zažívání po alkoholových excesech.První písemná zmínka o existenci luhačovických minerálních vod pochází od fyzika a lékaře Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu, který vydal v roce 1669 první písemnou zprávu o chemickém složení luhačovické vody, popsal způsob pitné kúry a její úspěšné výsledky. Od roku 1780 vozili luhačovičtí občané Vincentku až do Vídně, kde šla na odbyt v restauracích, vinárnách a lékárnách. Zprávy o blahodárné moci vod z luhačovických pramenů se roznesly po okolí, a tak v následujících letech začali přijíždět do Luhačovic první hosté. V té době byla léčba prováděna pouze pitnou kúrou.

Lázeňské procedury přírodními minerálními koupelemi byly zahájeny v roce 1790, kdy byly vybudovány první dřevěné koupelny s kabinami. V roce 1820 byla u pramene Vincentky postavena první plnírna lahví minerální vodou. V roce 1883 byla udělena minerální vodě Vincentka stříbrná medaile na mezinárodní lékárnické výstavě ve Vídni. V letech 1946 – 1949 při výstavbě nové kolonády lázní Luhačovic, na které se svým rukopisem zásadně podepsal Dušan Jurkovič, se současně vybudovala zcela nová budova plnírny s nejmodernějšími plnícími linkami té doby. V této době již byly vyrobeny ročně necelé 2 miliony lahví.

Vincentka v denním životě

Není vhodné, abyste během dne konzumovali pouze Vincentku, ale jako doplněk pitného režimu je ideálním pomocníkem k úpravě metabolismu. Optimální množství k doplnění denního pitného režimu se doporučují dvě skleničky. Minerální voda Vincentka luhačovických lázní dokáže neutralizovat překyselený žaludek po pití vína a dokonce umí napravit zažívání po alkoholových excesech.

Asi 25 ml této léčivé minerálky dokáže doplnit potřebnou denní dávku jódu, což by si měly hlídat především těhotné a kojící ženy. Zvýšené množství fluoridů v minerálce navíc slouží k prevenci zubního kazu. Vincentka je také ideální iontový nápoj pro doplnění solí při větších ztrátách potu, třeba při intenzivním sportování nebo horečce. Je výborným zdrojem důležitých minerálů, které tělo při vysokých teplotách ztrácí.

Účinky pitné kúry Vincentky

Léčivá voda Vincentka je určená k pitným kúrám, kloktání, inhalacím. Měla by se podávat dvakrát denně nalačno, v dávce 2,5 - 3,5 dcl. Pitná kúra by měla trvat 15 - 20 dní. Pije se studená nebo ohřátá. Po pitné kúře se asi na 30 minut nedoporučuje konzumace jídla ani pití. Vincentka svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, žaludku a střevech, je doporučována k pitným a inhalačním kúrám při onemocnění cest dýchacích, hlasivek, při chorobách látkové výměny, vředové choroby žaludku, dvanácterníku a jejich pooperačních stavech, při vleklém zduření jater, diabetes melitus, chronické pancreatitidě.

Uhličité koupele

Uhličité koupele, které si můžete dopřát v lázních Luhačovice, jsou příjemnou procedurou, díky které proniká oxid uhličitý přes kůži do podkoží a způsobuje výrazné rozšíření vlásečnicového řečiště. Celé tělo obalí bublinky oxidu uhličitého, ten se vstřebává a zlepšuje prokrvení a má příznivý vliv na oběhový systém. Ke koupelím se využívá léčivá voda s vysokým obsahem volného oxidu uhličitého o teplotě 34 °C. Takou koupel si můžete připravit i v soukromí domova přidáním do klasické lázně koncentrovaný přípravek Vincentka.

Výrobky řady Vincentka

Výrobky, které si můžete dopřát pro vaše zdraví a být si jistí, že jsou vyrobeny z minerálního pramene Vincentka, nejsou dnes pouze ve formě vody v lahvích. Na principu aplikace Vincentky pomocí rozprašovače byl vyvinut Vincentka nosní sprej. V lékárnách a vybraných obchodech je možné zakoupit tyto výrobky řady Vincentka:

  • Pastilky, které jsou vhodné při regeneraci hlasivek a také k osvěžení a zvlhčení sliznice dutiny ústní.
  • Zubní pasta využívající velké množství přírodního flóru a jódu, která současně čistí a ošetřuje.
  • Sirup s obsahem rostlinných extraktů z jitrocele a mateřídoušky.
  • Koncentrát slouží k přípravě minerálních koupelí, k podpoře péče o pokožku, ke zvlhčování vzduchu.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Růženín surový 3cm

Surový neleštěný kámen o velikosti 2-4 cm Drobné surové…
20 Kč

Solný svícen KOULE

Broušený solný krystal z Himalájí ve tvaru koule, hmotnost…
250 Kč

Detoxikační náplasti LEVANDULE 14ks

přírodní detoxikační náplasti na chodidla, 14 ks Přírodní…
349 Kč

Ajurvédské kafe Valeriana 50g DNM

Instantní kávovina s himalájskou bylinou Valeriana. Pro…
89 Kč

AYUR OIL 26 VISHNUERANDA 220ml

Ajurvédský bylinný olej na uvolnění stresu Vishnu Eranda…
490 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…