Lázně

img

Proč byste měli zařadit minerální vody do svého pitného režimu?

Vodu k životu potřebujeme. Je to nejvhodnější tekutina pro naše tělo. Ačkoli se často doporučuje čistá voda z kohoutku, může to být málo. Samotná voda zkrátka nestačí a tělo potřebuje také minerály. Nejjednodušší je zařadit proto do pitného režimu minerální vody. I tady ale platí "všeho s mírou".

Každý člověk by měl denně vypít zhruba 2 litry tekutiny, nejlépe čisté vody z kohoutku. Tak zní asi nejčastější poučka ohledně dodržování pitného režimu. Voda je základ, ale někdy je dobré tělu dopřát i tu, která je obohacená o minerály. Kvůli minerálním vodám však nemusíte jezdit do lázní ani k minerálním pramenům, stačí zajít do obchodu.

Ale pozor, ne všechny balené vody jsou minerálkami. V lahvích najdeme kromě přírodních minerálních vod také vody pramenité, kojenecké a pitné. Přírodní minerální voda je ta, která je získaná ze schváleného a kontrolovaného podzemního zdroje a má určitý významnější obsah minerálů (více než 1 gram na litr), což se odráží v její specifické chuti.

Tělo potřebuje vodu i minerály

Jak už bylo řečeno, obyčejná čistá voda je pro tělo prospěšná. Pomáhá orgánům správně fungovat, její nedostatek může vést k napětí a únavě. Dehydrovaný organismus má také slabší obranyschopnost proti rýmě, nachlazení nebo chřipce, protože jeho vysušená sliznice neumí pochytit veškeré škodliviny a ty tak mají cestu do těla otevřenou.

Jakmile ale tělu chybí i minerály, může to mít horší následky. Jejich nedostatečný přísun může vyústit až v infarkt, cukrovku, mrtvici či nemoci srdce. Pokud chceme přínosné vlastnosti vody podpořit, měli bychom s ní přijímat i minerály. Lidské tělo je totiž potřebuje ke svému správnému fungování. Přirozenými a nejvhodnějšími zdroji minerálů jsou minerální vody. Minerály jsou v nich rozpuštěny ve formě iontů, které lidské tělo dokáže dobře zpracovat a minerální látky tak z vody přijme lépe než z potravin.

A jaké zdraví prospěšné látky v minerálních vodách najdeme? Třeba hořčík, který pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání, nebo vápník, důležitý pro kosti a zuby, pro správné fungování srdce a snížení hladiny cholesterolu. Dále na příklad draslík, který potřebujeme pro normální činnost svalů a přenos nervových vzruchů, nebo jód, který zvyšuje odolnost proti zátěži a podporuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů. Všechny jsou zkrátka pro naše tělo nezbytné a v obyčejné kohoutkové vodě příliš obsažené nejsou. Proto je vhodné pít kromě čisté vody i tu minerální.

Jsou minerální vody opravdu zdravé?

Vody s obsahem minerálů jsou zdraví prospěšné, tělu dodávají potřebné látky, které mu často chybí. Příznivě ovlivňují vnímání a pozornost člověka, mohou také působit preventivně proti některým nemocem, významný je na příklad jejich podíl na prevenci infarktu. Minerální vody také pomáhají vyplavovat toxiny z těla a příznivě proto působí na pružnost pokožky a udržování tělesné váhy.

S rostoucí mineralizací vody se však mohou více projevovat i škodlivé účinky minerálních vod. Minerály mohou na příklad zanášet cévy a podílet se na zvyšování krevního tlaku. To je však extrémní příklad, nicméně dlouhodobá konzumace silně mineralizovaných vod není vhodná a může tělu spíš uškodit, než pomoci.

Pro běžnou konzumaci se proto doporučují slabě mineralizované minerální vody (s obsahem minerálních látek do 500 gramů na litr). Vody s vyšším obsahem minerálů jsou vhodné pouze k doplnění a zpestření pitného režimu, a to na příklad při zvýšené fyzické zátěži nebo v horkém létě.

Léčivé minerální vody

Kromě klasických minerálních vod existují ještě léčivé minerální vody z přírodních léčivých zdrojů. Využívají se k prevenci a léčbě různých onemocnění. Mezi takové vody u nás patří třeba známá Vicentka nebo Rudolfův pramen a další.

Takové minerální vody se užívají skutečně jako lék, tedy po konzultaci s lékařem, který doporučí tu pravou pro náš zdravotní stav, a po omezenou dobu.

Jakou minerálku vybrat?

V České republice se v obchodech nejčastěji setkáme s minerálními vodami Mattoni, Magnesia, Dobrá voda, Hanácká kyselka, Korunní, Ondrášovka nebo Poděbradka. Zatímco v Magnesii najdeme vyšší obsah hořčíku, v Poděbradce a Hanácké kyselce je hodně sodíku, významné množství vápníku je zejména v Hanácké kyselce, Ondrášovce a Poděbradce. Pokud do svého pitného režimu minerální vody zařadíme, je důležité všímat si složení.

Správnou minerální vodu pro naše tělo bychom měli vybírat podle našich aktivit, stravy a zdravotního stavu. Dobré je také střídat různé druhy minerálních vod. Pokud nemáme možnost pít čerstvou minerální vodu přímo z pramene a nakupujeme je v obchodě, musíme dbát na správné skladování. Láhve musíme ukládat v chladu a chránit je před slunečním světlem. Pozor také na datum spotřeby, po jehož uplynutí se může snižovat kvalita vody.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Revitalizační vlasová kúra RIGENFORTE

Kúra proti padání vlasů, 12x10ml Hydroalkoholický…
920 Kč

Kokosový olej v lahvičce 500ml DNM

K péči o pleť, na kožní problémy, k masážím i na vaření, na…
157 Kč

Solný svícen VELKÝ s nožičkami

Rovnoměrně opracovaný solný krystal na svíčku z Himalájí, s…
179 Kč

VIVACITÉ(S) DE BACH - vitalita a energie, přírodní parfém 55 ml

Vitalizující a energizující přírodní parfém s Bachovými…
1 269 Kč

Ájurvéda - medicína zdraví a dlouhověkosti - kniha EV

Kuchařka plná harmonických receptů Detail …
319 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…