Atopický ekzém

img
03. 02. 2014

Atopický je odvozen z řeckého slova atopos, tedy něco, co není na svém místě, co tam nepatří. Ekzém vychází ze slova ekzeo, což znamená něco, co vychází na povrch. Jde o velmi časté zánětlivé kožní onemocnění, které může postihovat pacienty v jakémkoliv věku. Jedná se o chronickou chorobu, tedy dlouhodobou s opakovanými zlepšeními a opětnými vzplanutími potíží. Je součástí atopického syndromu, to znamená, že se může sdružovat s projevy astmatu, senné rýmy nebo různých alergií.

Výskyt atopického ekzému

Atopický ekzém patří mezi nejčastější kožní nemoci, vyskytuje se až u 20% dětí ve školním věku. Pokud má toto onemocnění alespoň jeden z rodičů, je velká pravděpodobnost, že se vyskytne i u dítěte.

Projevy atopického ekzému

První příznaky se vyskytují většinou do 6 let věku dítěte. V určitých obdobích jsou projevy onemocnění různé, proto se rozlišují tři odlišné formy:

  • Kojenecká forma atopického ekzému

Začíná mezi druhým a šestým měsícem, typicky ve třetím měsíci. Projevuje se nejprve začervenáním pokožky, potom se na kůži vysévají pupínky a puchýřky, které mohou mokvat, postupně se na povrchu vytváří stroupky a šupinky. Nejprve se objevuje na čele a tvářích a postupně se šíří na celou kůži hlavy a těla. Výsev pupínků doprovází silné svědění. Děti bývají neklidné, škrábou se a špatně spí.

  • Dětská forma atopického ekzému

U dětí v předškolním a školním věku se vyrážka přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Více než mokvání se v tomto věku vyskytuje zhrubělá, drsná pokožka s oděrkami od škrábání. Děti mívají typický vzhled obličeje. Postiženy bávají totiž také místa kolem očí a úst, kde tmavší a zhrubělá kůže kontrastuje s bledými tvářemi. V některých případech chybí řasy a vnější část obočí, což přispívá k charakteristickému výrazu tváře.

Až u 75% dětí dojde postupně ke zhojení a ekzém se už v dospělém věku nevyskytuje. U části nemocných ovšem projevy přetrvávají, dochází k postupnému zhojování a následnému vzplanutí. Zhoršení může nastat vlivem hormonálních změn v období puberty.

  • Dospělá forma atopického ekzému

Většina dospělých s atopickým ekzémem trpěla onemocněním už v dětství, ale asi u 10% se může objevit až v pozdním věku. Opět se objevuje hlavně v loketních a podkolenních jamkách, na krku, rukou ale také na tvářích. Výjimečně dochází k rozsevu na celé tělo.

princ_rm_photo_of_toddler_with_eczema

Příčiny vzniku atopického ekzému

Jak již bylo řečeno, jedná se o zánětlivé onemocnění. Nejde ovšem o infekční zánět, ale o nesprávnou imunitní odpověď těla. Obranyschopnost, která je běžně nasměrována proti škodlivým cizorodým vlivům vnějšího prostředí, působí v tomto případě proti vlastnímu tělu a vytváří tak vnitřní zánět. Tato odpověď organizmu je dána vrozenou dispozicí. Na podobném principu fungují také onemocnění jako je astma nebo různé potravinové alergie, proto všechny tyto nemoci bývají často sdruženy.

Vyšetření atopického ekzému

Ke stanovení diagnózy atopického ekzému neexistují spolehlivé laboratorní testy. Základem je vyšetření odborným kožním lékařem. Existují takzvané velké a malé znaky a ke stanovení jednoznačné diagnózy je zapotřebí alespoň tří malých a tří velkých znaků.

Mezi velké znaky patří svědění, určitá typická místa výsevu, dlouhodobý průběh a výskyt v rodině. Mezi malé znaky jsou řazeny suchost kůže, bledost nebo zarudnutí obličeje, ztmavnutí kůže kolem očí, zhrubělá, zrohovatělá kůže, prořídnutí zevní části obočí, vráska pod dolním víčkem, světloplachost, šedý zákal, snížená hranice vlasů, ekzém ve vlasech, vyrážka v oblasti prsních bradavek, olupování kůže nebo puchýřky na ploskách a dlaních, praskliny kůže za ušima a bělavé skvrny na pažích, nesnášenlivost některých potravin nebo vlny. Laboratorně lze zjistit zvýšenou hladinu imunoglobulinu E, což je protilátka produkovaná lidským tělem.

Léčba atopického ekzému

Léčba atopického ekzému by vždy měla být řízena dermatologem, tedy kožním lékařem. Podle stádia onemocnění lékař volí adekvátní léčbu. Jinak zachází s mokvajícími místy a jinak se suchou, zhrubělou kůží. Většinou se začíná s lokální léčbou, tedy různými mastmi, obklady nebo zásypy, které se aplikují přímo na postiženou část těla. Jak už bylo řečeno, jde o zánětlivé onemocnění, proto jsou používány látky s protizánětlivým účinkem. Mezi ně patří kortikoidy, které jsou velmi účinné, ale mají také četné nežádoucí účinky jako například oslabení kůže v místě aplikace, nadměrné ochlupení, ale také celkové projevy jako třeba vznik zeleného zákalu nebo cukrovky. Proto se kortikoidy využívají spíše k překonání akutní fáze, většinou ne dlouhodobě.

Dále se využívají imunomodulační látky, které zasahují přímo do špatné imunitní odpovědi organizmu. Nemají tolik nežádoucích účinků, proto mohou být užívány delší dobu. Neméně důležitou skupinou léků jsou antihistaminika, která zmírňují projevy alergických reakcí. Pokud ekzém při místní aplikaci léků neustupuje, je třeba přistoupit k celkové terapii, tedy užívání léků, opět jsou využívány léky protizánětlivé, ovlivňující obrannou, imunitní odpověď těla a léky zaměřené na projevy alergií.

Významnou roli hraje také léčba fyzikální. Při té jsou využívány například světlo, voda nebo teplo. Velmi prospěšně působí na atopický ekzém fototerapie, tedy léčba světlem nebo také balneoterapie. Balneoterapie je léčba vodou, která zahrnuje koupele a lázně, do kterých jsou podle konkrétního onemocnění přidávány přísady působící prospěšně. U zklidněných ekzémů působí dobře otrubové koupele, u akutně zhoršených naopak škrobové přísady. U vysušené pokožky je s výhodou přidáván olivový olej. Hlavním účinkem koupelí je průnik léčivých přírodních látek do povrchových vrstev kůže, Po koupelích je opět s ohledem na stadium onemocnění pokožka promazávána olejovými přípravky a zvláčňujícími mastmi.

koupel 

Při metodě Solux se využívá infračerveného záření, které prohřívá dané partie a způsobuje zvýšené prokrvení této části těla, což zlepšuje látkovou výměnu, povzbuzuje obnovu pokožky a působí protizánětlivě.

Samozřejmě každý pacient si postupně sám najde krém či mast nebo některou s lázeňských metod, která na jeho pokožku působí nejlépe v kombinaci s léky předepsanými lékařem.

Komplikace atopického ekzému

Jednou z nejnebezpečnějších komplikací je zanesení infekce. To se projeví mokváním, zarudnutím. Pokožka může pálit, být teplá a pacient může mít zvýšenou teplotu. V takovém případě je třeba ihned vyhledat lékaře, který nasadí antibiotickou terapii.

Prevence atopického ekzému

Samotný vznik onemocnění ovlivnit nelze, ale můžeme učinit určitá preventivní opatření, která mohou stav zlepšit a zabránit zhoršení. Nutné je omezit činnost, při které dochází k dráždění kůže. Je to například dlouhé koupání a často provozované vodní sporty nebo třeba umývání nádobí s nešetrnými čistícími prostředky. Nemocní by měli dávat přednost spíše sprchování a to nejlépe ve vlažné vodě. Pokud se zpotíme, měli bychom se co nejdříve opláchnout, aby nedocházelo k dráždění kůže potem. K mytí je dobré používat šetrná mýdla, po osprchování se vždy vysušit a pokožku promazat krémem nebo tělovým olejem.

Také některé druhy oblečení nepůsobí příznivě na pokožku, často to bývá vlna. Pokud je atopický ekzém sdružen s alergií, je třeba tento známý alergen odstranit. I pokud není známa alergie, je vhodné zajistit bezprašné prostředí, bez koberců a podobně. Velmi negativně na atopický ekzém působí také stres a nadměrná zátěž ať už psychická nebo fyzická.

Obecně dochází k zhoršení projevů onemocnění na podzim a v zimě. Příznivě působí sluneční záření samozřejmě v přiměřené míře, ale také teplo. Velmi dobře většinou nemocní reagují na pobyt u moře.

Dietní opatření při atopickém ekzému

Vzhledem k tomu, že vznik atopického ekzému často souvisí s potravinovou alergií (i pokud nejde přímo o alergii, jsou účinky některých potravin dráždivé), součástí léčby atopického ekzému by tedy měla být úprava jídelníčku.

Mezi potraviny s dráždivým účinkem patří například kakao, čokoláda nebo koření. Nepříznivě působí také velmi kyselá jídla, jako třeba ocet, ovocné džusy, hořčice. Nevhodné je určitě nadměrné pití alkoholu. Samozřejmě na každého strava působí jinak, proto je dobré vést si jídelníček a současně sledovat, jak jídlo působí na kožní projevy onemocnění.

Fotolia_21508898_XS

Pokud ekzematik přidává do jídelníčku novou potravinu, je dobré ji nejprve vyzkoušet v tepelné úpravě, protože některé alergeny se teplem ničí. S tím souvisí také studování etiket pochutin kupovaných v obchodě. Mezi potraviny, které často způsobují alergické reakce, patří z ovoce citrusové plody všech druhů, mango, broskve, fíky, rybíz, maliny, jahody, angrešt, ostružiny, za silně alergizující je považováno kiwi a ananas. Ze zeleniny je to nejčastěji celer, ale mohou to být také rajčata, kyselé zelí, petržel, paprika, ředkev, ředkvičky nebo křen.

Pokud trpíte atopickým ekzémem, je možné zkusit vynechat také ořechy, alergicky působí hlavně arašídy, ale mohou to být také pistácie, mandle nebo i různá semínka (slunečnicová nebo dýňová). Co se týká luštěnin, ne zcela vhodná bývá sója.

Za rizikové jsou považovány v podstatě všechny druhy koření. Spousta lidí špatně snáší také vejce a mléko. Nesnášenlivost mléka je ale většinou známá již od útlého věku. Nesmíme zapomenout také na ryby a různé mořské plody, které jsou velmi často spouštěči alergických záchvatů.

Je třeba zmínit také přídatné látky v potravinách, různá aromata, ochucovadla a stabilizátory. To vše si ale každý atopik musí sám vyzkoušet a vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobé onemocnění, musí si postupně vytipovat potraviny, které projevy ekzému zhoršují. To samé platí pro léčbu a péči o pokožku, protože nakonec každému vyhovuje něco jiného.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…