Bechtěrevova choroba

img
24. 07. 2014

Bechtěrevova choroba je onemocnění, pro které se často používá několik označení. Používá se pro něj pojmenování jako je ankylozující spondylitida nebo Bechtěrev. Bechtěrevova choroba nebo nemoc byla pojmenovaná podle ruského neurologapsychologa Vladimira Bechtěreva. Bechtěrevova nemoc je vlastně dlouhodobé chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především sakroiliakální skloubení (kloub mezi kostí křížovou a pánví) a páteřní obratle.

Bechtěrevova nemoc se vyskytuje asi u 1% populace a postihuje muže asi 2 - 3 krát častěji než ženy. První příznaky tohoto onemocnění se objeví nejčastěji mezi 18. a 30. rokem života. Onemocnění je poměrně bolestivé a postupem času invalidizující. Dochází k chronickému zánětu a degeneraci páteřních obratlů a dalších skloubení (někdy včetně malých kloubů na rukou) a zánětu okolních vazů. Postupně dochází k tuhnutí až zkostnatění páteře, které pak znemožňuje pohyb nemocného. Pro nemocné je tak typické držení těla v předklonu, vzniká tak obraz tzv. „sběračů brambor". 

Příčina vzniku Bechtěrevovy choroby

Onemocnění je zkoumáno už více než sto let. Postupně se podařilo odhalit několik pro všechny nemocné podobných pojítek. V tělech téměř všech postižených touto chorobou se vytváří tzv. antigen HLA B-27. HLA jsou molekuly na povrchu buněk, podle kterých pak imunitní systém rozpozná, zda jde o buňky tělu vlastních nebo cizí (nutno dodat, že ne každý člověk s antigenem HLA B-27 onemocní touto chorobou!). Na podkladě tohoto zjištění se pak onemocnění může řadit do skupiny autoimunitních onemocnění, kdy imunitní systém bojuje s vlastním tělem jako s nepřítelem.

Další roli ve vzniku onemocnění hraje dědičnost. Potomci nemocného jedince mají významně vyšší riziko vzniku Bechtěrevovy choroby, kdy se geneticky přenášejí HLA B-27. Nutný je ale vždy určitý spouštěcí mechanismus, protože ne všichni nosiči HLA B-27 onemocní touto chorobou. Jisté ale je, že až 90% nemocných nosičem tohoto antigenu je. Uvažuje se, že spouštěčem může být bakteriální nebo virové onemocnění, kdy se tělo brání infekci, ale z nepozornosti začne ničit také vlastní buňky. Rizikovými faktory se tak stávají dědičnost v kombinaci s vnějšími faktory.

Bechtěrevova choroba - příznaky a průběh

Onemocnění začíná nejčastěji mezi 18. - 30. rokem věku a to zpočátku nenápadně bolestí v kříži. Bolest bývá silnější v noci, kdy dochází k uvolnění svalů těla. Nemocný pociťuje ztuhlost páteře, bolest ho někdy donutí vstát z postele a zatuhlou páteř protáhnout. Postižení v oblasti hrudní páteře postupně omezuje dýchací pohyby, kdy se bolest objevuje při každém nádechu i výdechu. Nemocní si tak ulevují bráničním dýcháním (dýcháním do břicha). Mimo pohybové problémy se můžou objevit známky celkového zánětu jako je zvýšená teplota, schvácenost, noční pocení, celková únava. Nutné je připomenout, že toto onemocnění je zánětlivé onemocnění probíhající v celém těle, ale páteř bývá postižena nejčastěji. Postiženy bývají ale také další klouby jako je skloubení kosti křížové a kyčle, ramenní klouby, kolena, kotníky a méně často také drobné klouby rukou a nohou.

Velmi zřídka mohou být postiženy i vnitřní orgány jako srdce, plíce, ledviny nebo játra. Výjimečně se mohou objevit komplikace jako střevní zánět nebo lupénka (postižení kůže). Až u 20% nemocných se objevuje zánět oční duhovky nebo častější záněty spojivek. Někdy se objevují také bolesti pat. Typické pro toto onemocnění je, že se potíže objevují ve vlnách, to znamená období potíží a obdobím relativního klidu. Typické pro Bechtěrevovu chorobu je zvýraznění potíží v noci a ranní ztuhlost.

Diagnostika Bechtěrevovy choroby

Většina nemocných jako první vyhledá praktického lékaře, neurologa nebo revmatologa pro bolesti zad nebo příznaky chřipky. Po odběru krve jsou výsledky většinou nespecifické, nemocný může mít zvýšené známky zánětu (CRP, leukocyty), může být zvýšená kostní alkalická fosfatáza. Při podezření na Bechtěrevovu chorobu je možné vyšetřit přítomnost antigenu HLA B-27. Při bolestech zad je dobré pořídit rentgenový snímek páteře a případně pak dalších postižených kloubů. Možné je využití CT nebo MRI (magnetické rezonance).

Při podezření na Bechtěrevovu chorobu se často posuzuje několik kritérií a to je věk pacienta (bolesti vznikají před 35. rokem věku), ranní ztuhlost páteře, kdy pohyb přináší úlevu, příznaky jsou zpočátku mírné a postupně se zhoršují. Postižení více než 3 kloubů, artritida kloubů ruky, symetrie postižení, revmatoidní uzly revmatoidní faktor a typické rtg změny. Pokud nemocný splní většinu z těchto kritérií, existuje vysoká pravděpodobnost, že opravdu trpí touto chorobou. Pro stanovení přesné diagnózy je pak správný postup pořízení snímků páteře (Rtg, MRI nebo CT), odebrání krevních vzorků s hodnocením zánětlivých markerů, stanovení hladiny protilátek (revmatoidní faktor, anti-CCP, APF, ANF), možné je také provést punkci zánětlivé oblasti. Co je velmi typické pro onemocnění, na rentgenovém snímku páteře se zpořátku objevuje zduření měkkých tkání v blízkosti kloubů, postupně se objevuje osteoporóza a eroze kosti se zúžením kloubních štěrbin a v konečném stadiu pak jednotlivé obratle páteře srůstají a tvoří obraz „bambusové tyče". Další diagnostickou metodou, která může napomoci vyřešit příčiny bolestí je scintigrafie, což je metoda, která zobrazí distribuci v jednotlivých kloubech.

Doporučená léčba Bechtěrevovy choroby

Onemocnění je i přes všechny snahy lékařů a vědců stále nevyléčitelnou chorobou a vzniklé změny jsou již nevratné. Možné je ale celý proces změn případně nově vzniklé změny zpomalit a rehabilitačním cvičením i téměř zastavit. Zkušení fyzioterapeuté se s nemocným zaměřují na zpevnění zádových a břišních svalů a rozvíjení pohyblivosti páteře. Cviky jsou většinou jednoduché a nemocný je může provádět sám několikrát denně. Velmi prospěšné jsou masáže nebo cvičení ve vodě a proti odporu.

V případě Bechtěrevovy choroby má lázeňská léčba velký význam a celá rehabilitační léčba má naprosto zásadní postavení, stává se každodenní součástí života nemocného. K léčbě rehabilitační se pak přidává také léčba protizánětlivými léky a léky proti bolesti. Cílem je potlačit imunitní reakci tak, aby nedocházelo k poškozování vlastních buněk. Z protizánětlivých léků se používají nesteroidní antirevmatika (aspirin, ibuprofen), steroidy (kortikosteroidy) a imunosupresivní léky.

Fotolia_34848855_XS

Z moderních alternativ se používá tzv. biologická léčba, která má za cíl ovlivnit imunitní systém (etanercept nebo infliximab). Možné je také užití protilátek proti TNF nebo metotrexát. Další vyhledávanou metodou léčby je kryoterapie, což je vlastně návštěva mrazící komory, kde se teplata pohybuje mezi -60 až -180°C, metoda snižuje bolestivost a zvyšuje regeneraci, potlačuje zánět a zlepšuje pohyblivost kloubů.

Někteří odborníci také doporučují zakoupení kvalitní postele a matrace, které by měly zkvalitnit spánek a zmírnit ranní ztuhlost. Lůžko by mělo být měkké, ale pevné, nemocným se doporučuje spánek na zádech s nataženými končetinami. Možný je také spánek na břiše, ale nedoporučuje se vysoký polštář, aby nedocházelo k velkému zakřivení krční páteře. Spánek na boku není pro nemocné s Bechtěrevovou chorobou vhodný. Po probuzení se doporučuje vyhradit si asi 30 min na protažení a cvičení s podporou především břišních a zádových svalů.

Komplikace Bechtěrevovy choroby

K velmi závažným komplikacím patří rozšíření zánětů mimo klouby do vnitřních orgánů jako je srdce, plíce, ledviny nebo játra. Častý je také zánět očních duhovek nebo spojivek. Pacienti jsou ohroženi častějšími úrazy, protože je postižený kloub poškozen na bázi kosti. Velmi rizikové jsou zlomeniny v oblasti páteře, které ne zřídka končí smrtí pacienta nebo alespoň jeho ochrnutím. Další komplikací vztahující se k této nemoci jsou vedlejší účinky léků používajících se ke zmírnění příznaků. Antirevmatika mohou způsobit a život ohrožující krvácení do zažívacího traktu nebo žaludeční vředy, dlouhodobé užívání může mít za následek nevratné poškození ledvin a jater.

Jelikož může být onemocnění invalidizující, pro nemocného může být velmi složité se s tímto faktem vypořádat, mohou se tak objevovat deprese nebo smutek a nezájem o dění kolem. Nutná je proto také psychologická pomoc, nejlepší je podpora a zázemí v rodině a pracovním prostředí. Nemocní touto chorobou mohou také častěji trpět poruchami sluchu s hučením nebo pískáním v uších (tinitus) případně nedoslýchavostí při postižení sluchových kůstek.

Možnosti prevence Bechtěrevovy choroby

Jak už bylo naznačeno, příčiny onemocnění Bechtěrevovou chorobou nejsou přesně známy, pouze se tuší souvislost s antigeny HLA B-27 (dědičností) a vnějšími vlivy (bakteriální zánět). Proto není možné onemocnění stoprocentně předcházet. Většinou se doporučuje zdravý životní styl, vyhýbat se stresovým situacím, včasně a kvalitně léčit jakýkoliv zánět a infekci v těle, pravidelný pohyb a zdravá strava. Vhodné je nekouřit a nepít alkohol. Onemocnění nelze předcházet, ale lze poměrně včasně diagnostikovat a tím zahájit jeho léčbu co nejdříve a vyhnout se závažným brzkým nevratným poškozením.

Základem celé léčby je pak rehabilitace, pohybová cvičení a protizánětlivá léčba. Nezanedbatelnou roli hraje také podpora rodiny a okolí a případně psychologická podpora.

Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Vladimír Prokeš, nutriční terapeut
    9. 4. 2018 16:06
    Bez vyřešení skutečné příčiny Bechtěrevovy nemoci nepřináší aplikace kortikoidů ani jiné léky trvalé výsledky. Příčinou vzniku této nemoci jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé autoimunitní reakce těla, které napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u Bechtěrevovy… celý příspěvek
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…