Cysta v prsu

Cysta v prsu
15. 12. 2016

Cysta prsu je hmatný útvar v prsní žláze ženy nebo muže. Cysta může být označována také jako bulka prsu, rezistence prsu nebo nezhoubný nádor prsu. Cysta prsu je obecně nejčastější hmatný nezhoubný útvar, se kterým se žena nebo muž mohou setkat. Obecně se cysta popisuje jako vakovitý dutý útvar ohraničený stěnou nebo pouzdrem. Cysta může být naplněna tekutinou nebo tuhou vazivovou hmotou. Cysta je patologický nález a krom prsou může postihovat další orgány jako jsou ledviny, játra, vaječníky, štítná žláza, plíce nebo mozek.

Většina prsních cyst je měkká na pohmat a vyskytující se v jednom nebo v obou prsech a to jednorázově nebo opakovaně. Většina cyst je nekomplikovaná a nečiní větší obtíže. S cystou prsu se během života setká až 40% žen, ale pouze minimum mužů (méně než 1%). V souvislosti s cystami prsu jsou tak zmiňovány pouze ženy, protože cysta se u ženského pohlaví vyskytuje mnohonásobně častěji než u mužů. Objevují se velmi často ve spojitosti s menstruačním cyklem, kdy se v souvislosti s cyklem mění velikost i tvar cyst.

Hormonální nerovnováha je často zmiňována jako hlavní příčina vzniku cyst. Cysta prsu je statisticky nejčastějším nálezem u žen mezi 30. a 40. rokem života. Cysta neohrožuje ženy na životě, může ale život značně znepříjemnit. Cysta nepředstavuje zvýšené riziko pro rozvoj rakoviny prsu. Některé ženy mají cysty pravidelně opakovaně během života. Mnoho žen se v období menopauzy potíží s cystami může zbavit. Pro cystu prsu je typické, že je na pohmat dobře ohraničená.

Cysta v prsu - příčiny vzniku

Prsní žláza ženy je tvořena tzv. lobuly, což je část prsu, která tvoří mateřské mléko a dukty, které mléko z lobulů odvádí do bradavky. Tyto struktury jsou pak obklopeny fibrózní a tukovou tkání, která má podpůrnou a ochrannou funkci. Cysta v prsu pak vzniká tak, že se nějaká oblast žlázek prsu ohraničí a naplní tekutinou.

Vznik cyst prsu může mít mnoho příčin. V souvislosti s cystami se často zmiňuje zánět, úraz, stres, strava, užívání hormonální antikoncepce nebo dědičnost. Asi největší význam hrají hormonální změny. Prsní žlázy reagují na hormony tvořené vaječníky. Je známo, že nadbytek hormonu estrogenu stimuluje prsní žlázu a to může vést ke tvorbě cysty. Mnoho žen má tak zkušenost s cystami v souvislosti s hormonálními změnami v průběhu menstruačního cyklu (hladiny ženských pohlavních hormonů se v průběhu menstruačního cyklu mění).

Cysty se mohou během cyklu měnit, mění se jejich tuhost a velikost. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci také velmi často zmiňují vznik cyst prsu. K hlavním rizikovým faktorům patří hormonální dysbalance (umělé zvyšování hladiny pohlavních hormonů léky), rodinná predispozice, těhotenství a období kojení.

Cysta v prsu - příznaky a průběh

Příznaky a průběh cyst prsní žlázy jsou velmi individuální a různorodé. Některé ženy vůbec nespozorují, že mají několik cyst, jiné naopak trpí bolestmi a je nutno tento stav léčit. Cysty prsu mohou být velmi malých velikostí (mikrocysty) nebo naopak mohou být objemné a až několik centimetrů v průměru velké (makrocysty).

Prsní žláza ženy se od mužské žlázy začíná lišit až v průběhu puberty. Lalůčky (lobuly) a dukty (kanálky) rostou, obalují se tukovou a fibrózní vazivovou tkání. V průběhu menstruačního cyklu stoupá hladina ženských pohlavních hormonů a ženské tělo se připravuje na uvolnění vajíčka z vaječníků a na jeho případné oplodnění. Stoupající hladina hormonů způsobuje zvýšenou citlivost prsou a jejich mírné zvětšení. Mohou se tvořit menší cysty, kterou postupně s množstvím hormonů rostou. Jakmile dojde k menstruaci, hladina hormonů opět klesá a s nimi i velikost cyst.

Většina žen trpících cystami zmiňuje pocity tlaku v prsu, některé až tupou lokalizovanou bolest. Pokud cysta roste, může utlačovat okolní tkáň a působit větší bolest. Větší cysta bývá hmatatelná, ohraničená a na pohmat měkká nebo tužší, ale nikdy ne kamenně tuhá. Ženská prsní žláza se definitivně vyvíjí až v průběhu těhotenství a hned po porodu začíná produkovat mateřské mléko.

V době kojení se mohou objevit cysty v souvislosti se zánětem prsní žlázy. V době kojení bývají bradavky popraskané a a velmi jednoduše se tak bakterie dostávají do prsní žlázy a vzniká infekce (mastitida). Tělo začne s infekcí rychle bojovat a bílé krvinky rychle míří do místa zánětu. Tato rychlá reakce může zánět ohraničit a vytvoří se tak absces nebo cysta. Cysty velmi často vznikají a opět zanikají. Jen malé množství cyst je nutno léčit. Velmi často žena vyhmatá cystu nebo cysty a během několik dní až týdnů již cysta hmatatelná není.

Cysta v prsu - diagnostika

Cysta prsu může být poprvé diagnostikována různým způsobem, nejčastěji si ale žena sama vyhmatá měkkou ohraničenou bulku. Mnoho že v souvislosti s prevencí rakoviny prsu vyhledá lékaře. Praktický lékař, gynekolog nebo lékař ze screeningového centra obě prsa také důkladně prohmatá a objedná nebo rovnou provede diagnostické vyšetření.

Pro dívky a mladé ženy do 35 let je výbornou diagnostickou metodou ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření zobrazí prsní žlázu a případné cévní zásobení prsu. Vyšetření probíhá tak, že se na kůži aplikuje vrstva lubrikačního gelu, a poté lékař sondou obě prsa a podpaží místo vedle místa vyšetří.

Pro ženy nad 35 let bývá vyšetřením první volby mamografie. Mamograf je vlastně rentgen. Prsní žláza se vsune mezi dvě ploché desky, které prso stisknou do co nejtenčí vrstvy, a poté je prso prosvíceno nebo prozářeno rentgenovým zářením z několika stran. Radiolog se vždy snaží zachytit také co největší část podpaží. Při pochybnostech nebo u prsou špatně vyšetřitelných ultrazvukem mamografem je možné využít také magnetické rezonance (MRI). Magnetická rezonance prní žlázu zobrazí velmi podrobně.

K dalším diagnostickým metodám patří také biopsie prsní žlázy. Pokud existují pochybnosti, zda jde o běžnou nezhoubnou cystu nebo o nádorový růst, je možné provést biopsii. Poměrně tlustá jehla se zavede po ultrazvukovým dohledem do místa růstu a nasaje se obsah do jehly. Obsah se pak vyšetří po zpracování mikroskopem.

V minulosti se cysta bez diagnosticky přímo operativně odstranila a až při odstranování bylo jasně zřetelné, zda jde o cystu nebo jiný nález. Dnes jsou zobrazovací metody velmi kvalitní, takže je možné se operaci často vyhnout a cysta se pouze sleduje. Důležité je zmínit, že jako prevence rakoviny prsu se doporučuje ženám starším 40ti let (v některých zemích 45 let) pravidelné vyšetření mamografem, případně ultrazvukem či MRI. Velmi často se stává, že jsou drobné cysty nalezeny až při tomto vyšetření, žena o cystě do té doby vůbec nemusí vědět.

Cysta může být velmi malá a nehmatatelná, může být hluboko v prsní žláze a nebo je nalezena u ženy, která si pravidelně prsa pohmatem nevyšetřuje. Některé ženy mají prsa velmi objemná, proto jim může i poměrně velká cysta uniknout. Ultrazvukové nebo mamografické vyšetření pak odhalí ohraničený dutý útvar vyplněný tekutinou nebo vazivem. Útvar nemá cévní zásobení, což je důležitý znak ve srovnání s nádorovým růstem v prsu.

Cysta v prsu - léčba

Existuje řada léčebných metod, které mohou pomoci odstranit cystu v prsu. Jelikož hlavní teorie o vzniku cyst prsou počítá s nerovnováhou ženských pohlavních hormonů, je snaha vést léčbu tímto směrem. Zastánci přírodní a alternativní medicíny tak doporučují látky, které regulují ženské pohlavní hormony.

Pupalkový olej harmonizuje vylučování hormonů. Výtažky z rozchodnice růžové zklidňují nervový systém a omezují vliv stresu. Vitamín C obsažený v ovoci a zelenině pak působí jako antioxidant a má vliv na zmenšování prsní cysty. Stejně tak vitamín E se doporučuje při nálezu cyst prsu jako účinný antioxidant.

Pokud je cysta prsu hmatná a obtěžuje ženu, je možné její odstranění. Pokud je cysta dobře ohraničená a má tekutý obsah, je možné cystu odsát jehlou. Problém je, že odsátím se neodstraní obal cysty a cysta se v budoucnu může rychle zase naplnit a působit stejné obtíže jako dřív. Obsah cysty by se měl vždy histologicky vyšetřit.

Další možností je cystu chirurgicky odstranit. Nutné je vždy pokud možno odstranit také obal cysty tak, aby se cysta v budoucnu již neobnovila. Opět je důležité cystu důkladně vyšetřit. Vyšetření je důležité proto, že některé typy zhoubných nádorů prsu mohou imitovat cystu s její konzistencí, tvarem a obsahem. Ženy, které trpí cystami opakovaně nebo mají mnohočetné cysty mohou být léčeny hormonální terapií.

Cysta v prsu - prevence

I když je cysta prsu poměrně banálním nálezem a ženu na životě neohrožuje, některé typy nádoru prsu mohou cysty imitovat. Proto je dobré využívat některých preventivních opatření. V prvé řadě by každá dívka a žena měla svá prsa znát. Každý měsíc, nejlépe týden po menstruaci by si měla žena obě prsa prohlédnou v zrcadle, srovnat jejich tvar a velikost. Důležité je sledovat nepravidelnosti (vpáčení bradavky, propadlina na povrchu prsu, změna barvy kůže nad rezistencí apod). Poté následuje důkladné prohmatání obou prsou, a to nejdříve ve stoje nebo vsedě, a poté v leže.

Prsa by se měla prohmatat místo po místě od podpaží k centru nebo naopak. Žena by měla věnovat pozornost každému hmatatelnému útvaru. Pro cysty je typický ohraničený okraj a měkká konzistence (naopak nádory mívají okraje neohraničené a bývají velmi tvrdé). Samovyšetření prsu je základem pro ženy do 40-45 let věku. Po té následuje pravidelná návštěva mamogramu. V počátcích se většinou doporučuje co dva roky, u žen nad 60 let věku pak každý rok.

Některé ženy (především ženy, které nekojily nebo nebyly těhotné) mají prsa velmi špatně vyšetřitelná mamogramem. U těchto žen se pak doporučuje jako prevence ultrazvuk nebo magnetická rezonance nebo jejich kombinace. Preventivní vyšetření prsu je nutností u žen, které mají dědičné předpoklady pro vznik cyst (matka, babička, teta a sourozenci se setkali s cystami prsu). Za preventivní opatření lze dnes považovat také zdravý životní styl - zdravá strava, omezení alkoholických nápojů, nekuřáctví a pravidelný pohyb.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Jirka_1
  18. 1. 2017 13:46
  Aromatické aminy, RMC látky, azobarviva, ftaláty, formaldehyd. Bohužel se stále v našich končinách vyskytují.
 • Kája
  18. 1. 2017 11:46
  Dobrý den Jiří,<br> co se týče barev, tak je to velmi zajímavé. Můžete být konkrétní a napsat, o jaké barvivo se přímo jedná? To sice s tématem nesouvisí, ale v poslední době se stáhlo poměrně dost keramických výrobků, které nejsou certifikované a údajně obashují nějaké barvivo z Číny, které je… celý příspěvek
 • Jirka_1
  20. 12. 2016 08:09
  Vyšetření mamografem zvyšuje riziko rakoviny prsu. Nesmíte zapomínat, že jde o nebezpečné záření jako takové. Jinak se zapomíná na černé a červené podprsenky, tyto barvy obsahují určitou látku, které prochází kůží a nemá v těle co dělat, takže ji organismus jaksi posbírá a uzavře do něčeho, čemu… celý příspěvek
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…