Podzimní špatná nálada? Nedejte jí šanci
Podzimní deprese, chandra nebo únava. Tak často lidé označují psychický stav, do kterého se s nástupem podzimu dostávají. Není to však jen výmluva, nedostatek světla totiž opravdu depresi způsobit může.
Už jste slyšeli o sezónní afektivní poruše?
Se zkracujícími se podzimními dny ubývá i denního světla. Obzvlášť během pozdního podzimu a v zimě do práce za tmy odcházíme a za tmy se z ní zase domů vracíme. Připočteme-li k tomu fakt, že na velkém počtu pracovišť se na dostatek světla příliš nedbá, výsledkem je, že vlastně třetinu roku prožijeme ve tmě a šeru. Ale naše tělo světlo potřebuje a na jeho nedostatek reaguje. Jeho extrémní odpovědí na nedostatek světla může být dokonce tzv. sezónní afektivní porucha, tedy sezónní projevy deprese. Pokud se tedy cítíte na podzim sklesle, posmutněle, bez nálady a energie a nejradši byste přežili do jara hezky uložení v posteli s tabulkou čokolády, není to jen váš rozmar. Vaše tělo trpí a potřebuje pomoc.
Příznaky sezónní afektivní poruchy
Podzimní deprese se projevuje celou řadou příznaku. Nemusíte je mít ovšem všechny najednou. Typické pro ni jsou:
- objevuje se na podzim a zmizí se začátkem jara
- máte horší náladu a jste netrpěliví a podráždění
- nemáte z ničeho radost, všechno se vám zdá zbytečné a je vám vše jedno
- nedokážete se soustředit, podáváte horší výkony
- prospali byste klidně celý den a stejně jste pořád unavení
- sex vás zajímá jen okrajově, případně vůbec ne
- máte neustále chuť na sladké, přejídáte se a přibíráte na váze
Jak se podzimní depresi bránit?
Pokud už u vás deprese propukla, rozhodně neotálejte s návštěvou psychologa a nasazením fototerapie, tedy léčbou intenzivním světlem. Ale podzimní depresi se naštěstí můžete včas bránit ještě, než na sobě pocítíte výše zmíněné příznaky.
Jestliže trávíte větší část dne uvnitř budov, tedy na pracovišti nebo doma, snažte se pobývat co nejblíže oknu, abyste na sebe nechali světlo co největší část dne působit. Pozadu byste neměli zůstat ani s úpravou umělého osvětlení, přece jen ranní a odpolední nedostatek denního světla umělým osvětlením často nahrazujeme. Svítit byste si měli žárovkami nebo zářivkami s teplotou chromatičnosti od 4 000 do 6 500 Kelvinů. Světlo od 4 000 K totiž aktivizuje naši psychiku, bojuje proti špatné náladě a pomáhá nám se soustředit. Žárovky a svítidla o této teplotě seženete na Profisvitidla.cz. Do místnosti, ve které relaxujete nebo spíte, byste měli vybírat světelné zdroje o teplotě zhruba 3000 K, tedy teplejší barvu světla, která vám pomůže odpočinout si a zklidnit mysl.
Tip na závěr: Více o správném osvětlení se dozvíte například v následujícím článku o svítidlech v kuchyni.
Diskuse k článku