Psychologie

img

Premenstruační syndrom není nutné zlo. Je možné ho léčit a také mu předcházet

Potíže před menstruací aneb PMS

Jsi úplně nesnesitelná! Tuto větu může slyšet v období asi jednoho až dvou týdnů před menstruací až 80% žen. U 30% z nich jsou však příznaky nadcházející menstruace natolik závažné, že výrazně ovlivňují jejich psychickou i fyzickou pohodu. Změny lze přičíst na vrub stavu, nazývanému premenstruační syndrom, jinak též premenstruační tenze nebo premenstruační stres. Jeho zkratku tvoří tři písmena: PMS.

Nenápadné seskupení tří písmen v sobě skrývá problém, který dokáže pořádně potrápit nejenom ženu samotnou, ale také její okolí. Konec dramatu nastává s příchodem menstruace. Premenstruační syndrom souvisí s měnícími se hormonálními hladinami v období, kdy se ženin organismus připravuje na příchod menstruace.

Premenstruační syndrom: jak poznat jeho příznaky?

Co se tedy vlastně s ženským tělem děje? Přibližně v druhé polovině menstruačního cyklu se zvyšuje produkce hormonů prolaktinu a estrogenu. Naopak je v ženském těle nedostatek hormonu progesteronu, který je důležitý během těhotenství. Prolaktin podporuje růst a činnost prsních žláz, estrogen pomáhá k vývoji a dozrávání vajíčka. Příznaků se uvádí celá řada, literatura hovoří o více než třech stech.

K nejčastějším patří smutek, úzkost, podrážděnost, zhoršená koncentrace, bolesti hlavy, otoky, nadýmání, zhoršení akné, změna kvality vlasů nebo pokles výkonnosti. I když lékaři ví, že premenstruační syndrom souvisí se změnami hladin hormonů během menstruačního cyklu, přesné příčiny mechanismu jeho vzniku jsou zatím stále předmětem výzkumů. Na vzniku premenstruačního syndromu se podílí také rodinná anamnéza. Tedy pokud PMS trpěla například matka nebo babička, případně sestry, je velmi pravděpodobné, že také další ženy v rodině budou mít stejné obtíže. Premestruační obtíže zhoršuje také psychické a fyzické vyčerpání.

 

Těžší forma PMS: premenstruační dysforická porucha

Někdy se ale může období před menstruací proměnit v něco jako malé peklo. Tři až osm procent žen postihuje totiž závažná forma premenstruačního syndromu. Jmenuje se premenstruační dysforická porucha (PMDD) a mnohdy podstatně omezuje ženu v jejích běžných činnostech. Jde o stavy hlubokého smutku, intenzivního napětí a úzkosti, záchvaty paniky nebo nekontrolovatelného pláče, podrážděnost a vztek, který má dopad na komunikaci s okolím, apatie, chronická únava, přejídání se, zvýšená potřeba spánku, pocit bezmoci a ztráty kontroly nad životem, zvýšení tělesné hmotnosti, zadržování vody, oteklá a napjatá prsa, bušení srdce apod. Pokud se u ženy vyskytuje zároveň aspoň pět příznaků, je vysoká pravděpodobnost, že jde o premenstruační dysforickou poruchu. A jak tato těžší forma premenstruačního syndromu vzniká? Ženy, trpící PMDD, mají abnormální reakce na přirozené hormonální změny. Stejně jako u „běžného“ premenstruačního syndromu zatím není jasné, co přesně PMDD způsobuje. Odborníci se však shodují na tom, že příčinou je nedostatek serotoninu, způsobený kolísáním pohlavních hormonů progesteronu, estrogenu a testosteronu během jednotlivých fází menstruačního cyklu. Je důležité zdůraznit, že premenstruační dysforická porucha je samostatné onemocnění, odlišné od klinické deprese.

PMS

Premenstruační syndrom: diagnostika a léčba

Zatím však neexistuje přesná diagnostika, která by pomohla odlišit premenstruační syndrom od jiných onemocnění. K určení diagnózy premenstruačního syndromu totiž nejsou specializovaná vyšetření ani laboratorní testy. Důležité je, aby si žena vedla záznam po dobu nejméně dvou měsíců. Diagnostika se provádí také pomocí dotazníků. Lékaři zdůrazňují, že by se pacientky neměly bát o svých potížích hovořit, například kvůli pocitu, že nebudou pro lékaře dost závažné na to, aby se jimi zabýval. Léčba se provádí pomocí dlouhodobého užívání vhodně zvolené hormonální antikoncepce. Pokud se jedná o PMDD, přidávají se k antikoncepci také selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), což je novější skupina antidepresiv. Od tohoto řešení se však řada žen trpících premenstruačním syndromm odvrací a snaží se bojovat spíše přírodní cestou.

Další možnosti eliminace PMS

Pomáhá také úprava životního stylu a stravování, nicméně tyto postupy nejsou považovány za léčbu, pouze za její podpůrné metody, které však mohou pohodlí ženy v období před menstruací kladně ovlivnit. Důležitý je dostatek spánku, za optimální se považuje aspoň osm hodin denně. Vhodná je tělesná zátěž, odpovídající fyzické kondici a zdravotnímu stavu, různá realaxační cvičení, doporučována bývá například jóga. V jídelníčku by mělo dojít k omezení cukrů i soli, stejně tak by se měl snížit příjem alkoholu, kofeinu a vhodné je omezit kouření. V období dvou týdnů před menstruací je dobré vyvarovat se také nadýmavých potravin. Ulevit mohou i doplňky stravy. V období, kdy se premenstruační syndrom dostavuje, tedy v období zhruba týden až dva před menstruací, se doporučuje užívání hořčíku, vápníku, vitamínů E a B6. Z bylin se mohou použít třezalka tečkovaná, meduňka lékařská, ženšen pravý, jinan dvoulaločný nebo například pupalkový olej.



Diskuse k článku

  • Taťána

    15:34 27. 3. 2017 0
    Ano, jóga je fajn, ale taky mi pomáhá se pořádně vybít třeba v lese během. Jsem pak mnohem vyrovnanější.
  • Justýna

    15:33 27. 3. 2017 0
    Mně proti premenstruačnímu syndromu hodně pomáhá cvičení - hlavně v článku zmiňovaná jóga.

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny
Malé soukromé lékárny mají i v dnešní době své pevné…
Lékárna Levandule: vše pro vaše zdraví
Lékárna Levandule: vše pro va…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Kitchen King Masala 50g DNM

Směs koření na zeleninu Směs koření Kitchen King Masala je…
52 Kč

Lapač snů s mušlemi tyrkysový Namasté

Barevný lapač snů do vaší ložnice Spěte sladce s tímto…
239 Kč

Solná aromalampa na svíčku

Solná lampa na čajovou svíčku se stojánkem a kovovou miskou…
250 Kč

RETIN AKTIV oční kapky 10ml

Na unavené oči Roztok 0,2% hydroxypropylmethylcellulosy k…
195 Kč

Čaj ZELENÝ SENCHA 25ks Fudco

Výběrový zelený čaj  Tento zelený čaj SENCHA byl…
127 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…