Psychologie

img

Závislost na hracích automatech dokáže zničit celý život gamblerovi i jeho blízkým

Rozvoj závislosti na hracích automatech

Gamblerství a rozvoj závislosti na "hraní" se dá rozdělit do několika typických fází. První fází je tzv. období výher. V tuto dobu ještě chování hráče nevykazuje žádné znaky patologie. Hraní probíhá v klidu a u dotyčného převažuje pocit, že vyhrává. Pro první stádium je typické, že se hráč věnuje hře pouze příležitostně, jeho úspěchy značně převyšují neúspěchy. Hráč postupně propadá iluzi o možnosti velké výhry, následkem toho se oddává gamblerství častěji a investuje do hry více a více prostředků.

Čtěte také:

Závislost na alkoholu se nevyhýbá ani dětem a dospívajícím

Druhou fází je období prohrávání. V tomto čase se rozvíjí chorobná závislost na hraní. Čas, který dotyčný hraní věnuje, se prodlužuje, gambler tráví v herně mnohem více času, než tomu bylo dříve, nedokáže si již poručit a hru ukončit, zvyšuje své sázky, až nakonec ztrácí sebekontrolu a znaky patologického chování se prohlubují. Potěšení ze hry se mění na nezvladatelnou vášeň. Nepřijatelnost a nezvladatelnost svého chování si sice hráč uvědomuje, ale není schopen puzení odolat. Finanční potíže, potíže v soukromém životě i v práci se kupí.

V následném stádiu, které je označováno jako fáze zoufalství, se subjekt dostává do plné závislosti na hře. Peníze na hru a na placení dluhů je schopen si obstarat i pácháním závažných trestných činů. Gamblerovi se rozpadá rodinný život, ztrácí přátele, dochází k poškození jeho pověsti. Negativní vlivy patologického hráčství se odráží i v psychice gamblera (objevují se pokusy o sebevraždu, deprese apod.), dochází k celkovému úpadku osobnosti. V případě rozvinuté závislosti je již jedinou cestou ven pouze léčba.

U dětí a teenagerů se obvykle objevuje závislost na hracích automatech a sázení, u starších jedinců to bývá závislost na hracích automatech, ruletě, na karetních hrách, stíracích losech atd. Projevy a rozvoj závislosti se mohou odlišit, ve většině případů se ovšem objevují následující znaky v prožívání a chování:

  • stálé a čím dál intenzivnější až neovladatelné nutkání ke hře
  • zaujetí myšlenkami na hru (i v zaměstnání a při činnostech vyžadujících soustředění)

Jak poznat závislého hráče = gamblera

Typickým příznakem je zanedbávání školní nebo pracovní docházky i jiných povinností, mění se celé chování člověka i jeho osobnost. Potřeba peněz na hru stoupá, stále více si půjčuje nebo začíná krást. Peníze jsou potřeba rychle a je jich potřeba stále více, z toho důvodu se objevují u závislých podvody, defraudace, někdy i prostituce.

Konkrétní příznaky gamblerství

  • náhlá uzavřenost
  • neustálá potřeba přísunu peněz – dřívější zálohy, předčasné platby apod.
  • náladovost, podrážděnost
  • půjčování si peněz, rozprodávání majetku
  • snižující se životní úroveň
  • nedostatečná péče o vizáž

Objevuje se stále více absencí v práci, výmluvy na nemoci apod. jsou stále nápadnější a neuvěřitelnější. Rodinu i přátele gambleři zanedbávají, na vedlejší kolej odsouvají i svoje koníčky, rezignují na dřívější aktivity - např. sport, kulturu apod.

Gambleři se vzrůstající závislostí mají také stále větší dluhy, které jim přerůstají přes hlavu a stále rapidně narůstají. Půjčky peněz jsou ve stále větším okruhu lidí – u rodiny, přátel, kolegů v práci, nakonec už i od neznámých lidí, např. pochybných společností nabízejících nevýhodné půjčky. Gambler nestíhá splácet, zaplétá se do finančních problémů, ale i do lží, sliby o brzkém zaplacení se vrší, avšak nedaří se mu to. V období plné závislosti přicházejí deprese, které mohou vyústit až k pokusu o sebevraždu. Pomoci takovému člověku můžeme jen prostřednictvím odborníků.

Fotolia_8442898_XS

Gamblerství a současná situace v ČR

V naší republice je odhadem více než 100 000 patologických hráčů. Nacházejí se v různých věkových skupinách a napříč sociálním spektrem. Nejvíce je u nás rozšířena závislost na hracích automatech, na kterých také hráči prohrávají nejvíce peněz.

Rizikové faktory vzniku závislosti na hře a výherních automatech

Zvýšené riziko vzniku gamblerství se objevuje u profesí, kde zaměstnanci procházejí rukama velké finanční částky, což je nejen primární pokušení, ale poté někdy i zpronevěry atd. Dalším rizikovým faktorem je stres, dohánění pracovních restů, únava, syndrom vyhoření, hledání smyslu práce, práce na směny, náročné pracovní prostředí – hluk, zakouřené prostředí atd. Užívání alkoholu a drog vede často sekundárně i k rozvoji patologického hráčství, vysoké riziko vzniku závislosti představuje práce v hernách.

Terapie gamblerství

V současné sobě neexistuje jednotný pohled na léčbu patologického hráčství. Při léčbě patologické závislosti na hře je možné využít některé postupy podobně jako při léčbě jiných závislostí (na alkoholu nebo drogách).

Základem léčby je psychoterapie. Patří sem motivační trénink a změna životního stylu. Gamblerství je často spojeno se stresem. Důležitou součástí terapie jsou proto relaxační techniky. V ambulantní terapii se tedy klade důraz na psychoterapii (identifikace spouštěčů hraní, vytvoření splátkového kalendáře dluhů, opatření k minimalizaci přístupu hráče k finančním prostředkům apod.). Velmi důležitá je spolupráce s rodinou a její dohled nad průběhem terapie.

Ústavní léčba je dobrovolná a záleží na ochotě a vůli pacienta, stejně jako u jiných závislostí, a je spojena s úpravou denního režimu. K předání do ústavní péče dochází na základě neúspěchu léčby ambulantní.

Chorobné hráčství má číslo diagnózy F 63.0 podle mezinárodní klasifikace nemocí. Léčba gamblerství je náročná a dlouhodobá stejně jako léčba jiných závislostí. Je nutná maximální spolupráce pacienta. Pokud na sobě hráč rozpozná příznaky patologického gamblerství, léčba je často tím jediným, co mu může pomoci.

Gambleři jsou často tělesně nemocní lidé, vyčerpaní, nevyspalí a unavení ze stálého hraní. Dále i psychicky vyčerpaní z neustálého přemýšlení, jak z bludného kruhu ven, kde sehnat peníze na další hru, jak zaplatit dluhy a co říct věřitelům. Jsou často vznětliví až agresivní, podezíraví nebo naopak apatičtí, mají velmi často snížené sebeovládání.

Jste závislý na hře?

Americké sdružení Gamblers Anonymous vytvořilo následující dotazník na patologické hráčství, který se může stát vodítkem pro ty, kteří nevědí, zda třeba nejsou závislí. Patříte-li mezi ně, zkuste si pravdivě odpovědět na následující otázky:

  • Půjčili jste si někdy peníze na hru?
  • Hrajete někdy nebo vždy déle, než jste původně zamýšleli?
  • Hrajete, abyste zapomněli na starosti, problémy v rodině nebo v práci?
  • Spíte špatně kvůli hraní?
  • Když máte štěstí, máte chuť se odměnit neplánovaným dalším hraním? Stal se váš rodinný život kvůli hře problémový?
  • Utrpěla kvůli hraní vaše osobní pověst, prestiž?
  • Míváte po hře výčitky svědomí?
  • Hrajete převážně do té doby, než prohrajete i poslední peníze, které máte u sebe?

 

Stejně tak existují různé návody pro hráče, které jsou určené k tomu, aby se u nich nevyvinula závislost. Jsou to konkrétní návody - kdy nehrát, kdy nechodit do kasina a nesedat k automatu. Je to podobné jako v případech jiných závislostí, a to v případě stresu, únavy, akutních finančních problémů, rodinné krize. Dále jsou to pokyny k tomu, jak si osvojit určité zásady chování. Např. nikdy si nepůjčovat na hru, stanovit si nejvyšší možnou prohru i nejnižší možnou výhru, po kterých se od hry odchází a tak dále.

Gamblerství a právo

Z pohledu práva je hráčství závažným jevem zejména z toho hlediska, že je to právě gamblerství, které se považuje za jednu z nejrizikovějších oblastí vzniku kriminality. Jednak se jedná o trestnou činnost, která je páchána samotnými gamblery. Ti se ve snaze opatřit si peníze na hru a na placení dluhů v největší míře dopouštějí majetkové trestné činnosti. Výjimkou není však ani prostituce, která se objevuje především u mladistvích či mladých gamblerů, dále trestná činnost související s distribucí drog. Gambleři se také dopouštějí, ale to méně často, i závažných trestných činů, jako je vražda nebo ublížení na zdraví.

Kromě výše zmíněného se na hráčství obvykle nabaluje i mnohá další trestná činnost. Jde většinou o pachatele, kteří svým jednáním naplňují skutkovou podstatu trestného činu neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry – tedy o osoby, které páchají trestné činy v přímé souvislosti s provozováním hazardních her.

Závislost na hracích automatech ničí i životy blízkých osob

Gamblerství je velmi závažná forma závislosti, proto pokud na sobě pozorujete známky začínající nebo již pokročilé závislosti, nebojte se a neváhejte vyhledat odbornou pomoc, než se vám věci úplně vymknou z rukou. Jakmile se závislost na hracích automatech stane nezvladatelnou, může se vám zhroutit celý svět. S vaším úpadkem se zničí i veškeré vztahy s rodinnými příslušníky a přáteli, kteří se nechtěně stanou součástí vašeho bludného kruhu závislosti a narůstajících dluhů.



Diskuse k článku

  • simi

    11:41 12. 12. 2018 0
    doktor Chvlíla pořádá 1x týdně skupinu pro gamblery.
  • Monika Misova

    23:58 6. 7. 2017 +3
    Kde hledat pomoc v Ostravě?
  • Silive B.

    11:35 5. 1. 2016 -1
    Kde konkrétně v Praze nevím, osobní zkušenost nemám, ale mělo by se tak dít v rámci psychiatrických klinik, nepletu-li se. Přeji hodně štěstí.
  • Dana

    23:18 30. 12. 2015 -1
    Kam se obrátit když je tento problém?Díky za odpověď-Praha
  • petr vašek

    18:44 1. 9. 2015 -1
    taky sem byl gamblér ale pak jsem objevil na internetu týpka co je bývalý technik přes automaty a sice mě to stálo 5000 kč ale vyplatilo se borec mi prodal návod jak v 6-7 z 10 případů poznat jak automat vybrat a nezahučet tisíce.....nejdřív sem tomu moc nevěřil ale ted příjdu s pětikilem a odcházím s 3000 nebo 5000 ale i s desítkou záleží jak automat sype.....zkuste sami uvidíte napiste na turboday94@seznam.cz

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Markéta Dobrá: psychiatr Opava
Hledáte v okolí Opavy psychiatra, který…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Lapač snů s mušlemi fialový Namasté

Barevný lapač snů do vaší ložnice Spěte sladce s tímto…
239 Kč

TAHINI RAW čokoládové 165ml HN

Sezamová pasta s čokoládou HEALING NATURE Raw Tahini…
68 Kč

Vlasový prášek ARITHA 100g Ayuuri

Přírodní šampon v prášku na mastné vlasy, lupy a k hojení…
102 Kč

Dětský vánoční čaj PIKANTNÍ SMĚS, 40 sáčků

Limitovaná vánoční edice - 40 sáčků Balení obsahuje: 40…
155 Kč

Sůl kamenná himálajská 200g EV

    Vysoce kvalitní nerafinovaná přírodní kamenná sůl z…
87 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…