Trápí vás denně strach ze smrti blízkých? Nenechte ho, aby vám přerostl přes hlavu
Strach ze smrti blízkých se nejčastěji týká těch, kteří už o někoho blízkého přišli nebo osob, které mají velmi malý okruh rodiny a přátel. Jak se tomuto strachu postavit a kdy už je třeba vyhledat psychologa?
Strach ze smrti blízkých je přirozený
Mít strach je normální. Strach ze smrti se týká každého z nás, především po úmrtí někoho blízkého si silněji uvědomujeme nejen vlastní smrtelnost, ale bojíme se, že brzy ztratíme někoho dalšího. Pokud vás přepadne jen čas od času a nezpůsobuje vám další potíže, nemusíte se obávat o své duševní zdraví. Strach ze smrti blízkých může být intenzivnější právě po nedávné ztrátě blízkého. Nejčastěji by nejsilnější emoce měly polevit přibližně do půl roku po takové události.
Častěji se strach týká starších lidí, kteří vidí umírat své přátele a známé ve stejné věkové kategorii. Tyto obavy se ale nevyhýbají ani mladým lidem, především pokud přijdou o jednoho z rodičů nebo náhle zemře v jejich okolí někdo stejně mladý jako jsou oni. Nejčastěji pociťují smutek a úzkost. Přečtěte si, jaké jsou příčiny strachu.
V určité míře je strach ze smrti blízkých přínosný. Přiměje nás totiž ozvat se častěji svým rodičům/sourozencům a přátelům. A tak i když nás někdy „otravují“ telefonáty či návštěvy příbuzných, stačí si uvědomit, jak by nám bylo, kdyby tady nebyli a jsme za ně vděčnější.
Strach ze smrti blízkých – kdy vyhledat pomoc?
Pokud je ale náš strach příliš silný, už si s ním velmi pravděpodobně sami neporadíme. Především pokud nás strach ze smrti blízkých paralyzuje na dlouhé hodiny a dny nebo pokud nejsme schopni vést běžný život – chodit do práce, užívat si volný čas s rodinou – je nutné vyhledat odbornou pomoc. Pokud vás smrt v rodině postihla, přečtěte si, jak se vyrovnat se smrtí.
Tím, na koho se obrátit, je psycholog nebo psychoterapeut. Vyzkoušet můžete také psychoterapii. Přečtěte si jak psychoterapie probíhá a zda psychoterapii potřebujete.
Nemusíte se bát, že vás budou považovat za blázna. Mají s tímto i jinými druhy strachu velké zkušenosti, vyslechnou vás a společně budete pátrat po příčinách vašeho strachu. Pravděpodobně spolu proberete i vaše silné a slabé stránky, abyste se mohli zaměřit na to, jak vám pomoci zvládnout krok po kroku každý den.
Pokud se strach ze smrti blízkých netýká přímo vás, ale někoho z vašeho okolí, promluvte si s ním o tom. Nesnažte se jeho problém vyřešit, vyslechněte si ho, a pokud to uznáte za přínosné, návštěvu odborníka mu doporučte. Nenechte se ale strhnout problémem natolik, že se z problému druhého stane i váš problém. Odborník si umím udržet i určitý nadhled, který je v tomto případě velmi důležitý.
Jak si můžete pomoci sami?
Pokud jste ve stavu, kdy vám sice strach ze smrti blízkých znepříjemňuje život, ale jste schopni běžně fungovat, můžete zkusit několik následujících bodů k zamyšlení, které vám mohou pomoci strach alespoň zmírnit či na něj získat jiný pohled.
- Zamyslete se nad tím, proč vás strach ze smrti blízkých tolik trápí. Smrt je přirozenou součástí života. Co vám brání přijmout tuto skutečnost? Proč si myslíte, že vám ztráta blízkých hrozí právě teď víc než kdy jindy?
- Jaký vztah máte se svými blízkými? Kolik času s nimi trávíte? Může být za vašim strachem fakt, že se obáváte, že s nimi nejste tak často, jak byste měli? Že si nestihnete říct/prožít spolu to, co byste chtěli? Jak to můžete změnit? Co si o tom myslí oni?
- Jak si přestavujete smrt? Je to konec nebo po ní ještě něco následuje? Mají vaši blízcí stejný/podobný pohled na smrt?
- Jaké jsou další důležité části vašeho života, vedle vztahu s vašimi blízkými? Co vás naplňuje, kam směřujete svůj vlastní život, kdo ještě je pro vás důležitý?
- Jak zvládáte jiné stresové situace? Co vám pomáhá se uklidnit?
Prevence před strachem ze smrti
Náš vztah ke smrti se utváří v dětství a poté především v pubertě. Je velmi důležité, jak s dětmi komunikujeme o smrti. Jednodušší to pravděpodobně mají nábožensky založení lidé, kde je smrt a postoj k ní dán jejich vírou. I my ostatní bychom ale měli mít jasno v tom, co si o smrti myslíme a jak ji vnímáme. S dětmi o smrti hovoříme přiměřeně jejich věku, ale tématu smrti se určitě nevyhýbáme ani u malých dětí, ani u těch starších.
Je dobré jejich pocity rozebrat a dodat jim životní jistotu. Naopak velmi nevhodné je smrt zlehčovat či nějak dramatizovat. Také některé výhružky, hrozby a varování typu „Když nebudeš mít přilbu na kole, budeš mít nehodu a umřeš“ mohou být z dlouhodobého hlediska základem nadměrného strachu ze smrti jako takové.
Máte strach ze smrti blízkých? Jak proti tomuto strachu bojujete?
Diskuse k článku