8 rad, jak mít pozitivní a šťastný život
Šťastný život má svá pravidla. A vlastně jsou úplně jednoduchá. Jak žít šťastný a pozitivní život? Když si přečtete naše malá pravidla, zjistíte, že jsou založena na logických a zcela normálních lidských potřebách. Které často bohužel zapomínáme nebo opomíjíme.
Jak žít šťastný život: 8 jednoduchých pravidel
Naše štěstí není ani tolik ve vnějším světě, jako v nastavení mysli. Naše myšlenky ovlivňují nejen naši náladu (která následně ovlivňuje myšlenky), ale také naše činy. A když ze života odstraníme pár škodičů, může se stát, že naše činy budou více směřovat k pozitivním událostem.
- Šťastný život bez negativních zpráv
Bez nadsázky. Nedívejte se na zprávy, jež se podobají černé kronice, sbírkám neštěstí, které se vám určitě také jednou stanou, nedávejte se do řeči s kolegyní, která většinu hovoru vede o tom, „kdo co zase kde“ a celkově snažte se rapidně cíleně snížit ovlivnění negativními zprávami, a to i na internetu. Je to fuška, ale zkuste to. Den dva budete bojovat s nezvykem, protože tyhle zprávy jsou návyk, ale další dny už pocítíte příjemné uvolnění mysli, která vám dovolí tvořit, vnímat lépe a intenzivněji a hlavně – žít!
- Chcete mít šťastný život? Nejezte to, co zhoršuje náladu!
Možná už máte vypozorováno jídlo, které vám zhoršuje náladu. Paradoxně je to někdy to, které náladu přechodně zlepší. Cukr a alkohol, někdy také kalorické tučné jídlo – udělá dobře, ale ten propad! Mezi rizikové pochutiny patří i káva, která sice krátkodobě nakopne, ale jedinci se sklonem k úzkostem poté trpí, protože kofein zvyšuje napětí svalů i psychické napětí.
- Šťastný život a dobrá nálada? Dodejte tělu béčko a hořčík!
Řeči o vyvážené stravě a dostatku vitamínů a minerálů nejsou jen "plané řeči". Mají skutečně přímý vliv nejen na naše zdraví, ale i na náladu. V každém případě si ohlídejte příjem vitamínu B, jehož nedostatek poznáte například na zhoršené kvalitě pleti a vlasů, a také hořčíku, jehož nedostatek na sebe upozorňuje křečemi v lýtkách, napětím, bolestmi hlavy a zad a úzkostnými stavy.
- Naordinujte si klid a ticho. Navodí pohodu i šťastný život!
Zkuste být chvíli sami a v tichu. Pokud vám to nesedí a zvyšuje se úzkost, máte se sebou ještě co dělat. Aby člověk věděl, co vlastně chce – a byl tím pádem v životě šťastný – musí umět být sám s sebou. Naordinujte si postupně, byť po minutách, klid a ticho a naučte se být sami se sebou a poslouchat své nitro.
Omezte čas strávený nevědomým i vědomým nasáváním zbytečných informací, surfováním po internetu, sociálních sítí a poslouchání pro vás zbytečných informací v rádiu a televizi. Pomůže to.
- Zkuste meditaci pro šťastný život!
Relaxace, jóga, cvičení, meditace. Je jedno, čím začněte, ale najděte si pro vaše tělo i duši činnost, která spojuje jemný tělesný pohyb a uvědomování si jednotlivých svalů a dechu. Naučte se uvolnit tělo a na chvíli na nic nemyslet. Nepůjde to hned, chvíle „prázdna v hlavě“ se může dostavit až na desátý nebo padesátý pokus.
- Čerstvý vzduch a aktivní pohyb přitáhnou šťastný život!
Jsme lidé, jsme tvorové, kteří jsou spjati s přírodou. Co nejčastěji si najděte čas na přírodu. Procházka, běh, cvičení, jakýkoliv sport, jak je libo. Ale to spojení se zelení, cítit pod nohama pevnou zem, trávu a vědomé nasávání sluníčka či čerstvého vzduchu je nesmírně důležité. Bez přímého pozitivního spojení s okolním světem chřadneme.
- Najděte si nové přátele a okruh pozitivity i štěstí
Pokud vaše přátelské vztahy prošly probírkou a zjistíte, že kolem sebe nemáte moc lidí, kteří vám věnují úsměv a naději, ze kterých si můžete vzít příklad, je čas si takové lidi kolem sebe najít. Nebo si najít koníček, vrátit se k činnosti, která vás kdysi bavila a naplňovala váš život smyslem a vnitřním uspokojením. Nebojte se na prázdná místa po negativitě cíleně dosazovat něco nového. Něco se osvědčí, něco ne – však zkoušejte dál!
- Chcete mít šťastný život? Naučte se zvládat své stinné stránky!
Každý máme něco, někdo sklony k depresi, úzkosti, jiný ke vzteku. Máme své slabiny. Nemá cenu s nimi bojovat a vyčítat si je. Naopak, přijměte je a snažte se najít metody, jak s nimi vyjít po dobrém, protože vždycky přijdou. Respektujte své hranice, protože právě tyto negativní pocity jsou upozorněním, že za vaše hranice něco/někdo šlape.
Jak tedy mít šťastný život?
Při cestě za pozitivním životem je také dobré si uvědomit, že jedinou jistotou života je to, že jistotu nemáme. Změna je život a nikdy ani nebude nic úplně ideální. Život před nás staví výzvy a je naším úkolem je se vší ctí přijmout a přeměnit je v pozitivní životní zkušenosti. A o to více si potom můžeme užít chvíle, kdy je opravdu bezstarostně a fajn. A věřte, že takových chvil je – a ještě bude! Jen si nesmíme sami házet klacky pod nohy, což řekněme – třeba tím, že strávíme den s pomlouvačnou kamarádkou, třemi kávami a bez cvičení – děláme.
Diskuse k článku